Ineta Rudzīte
Ineta Rudzīte
Foto: Inita Šteinberga

5 vērtīgi padomi sējas darbiem – praksē pārbaudīti lielajās siltumnīcās 0

“Nav viegli izaudzēt labu stādu uz palodzes. Lai rezultāts būtu labāks, arī mazam dārziņam noderēs ieteikumi, kas praksē pārbaudīti lielajās siltumnīcās,” teic stādaudzētavas Celmu pasaule saimniece Ineta Rudzīte Engures novadā.

Reklāma
Reklāma

1. Nosaka īsto laiku

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Pirms ķeras pie sējas, der prātīgi apdomāt, kad to darīt. Ja sēju sāk pārāk agri (šogad siltā laika dēļ bija grūti nociesties), cerētais rezultāts var nebūt ieguldīto pūļu un naudas vērts.

Agri sētiem augiem lielākais posts ir stīdzēšana – tiem jāgādā speciāls apgaismojums, tie regulāri jāgroza, jāuzmana mitruma daudzums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiem, kam ir neapkurināmās plēves siltumnīcas, ir pēdējais brīdis piparu sējai. Marts ir labs laiks tomātu sēšanai. Lauka tomātus var sēt līdz pat aprīļa vidum. Gurķiem un ķirbjaugiem jāgaida aprīlis. Jo vēlāk pavasarī sēts, jo straujāk un labāk stāds izaugs.

2. Izvēlas šķirnes un hibrīdus

Dārzniece savā siltumnīcā audzē gan hibrīdos (apzīmē ar F), gan parasto šķirņu tomātus. Garšas ziņā varbūt vecās šķirnes ir pārākas, taču labāka slimību izturība un raža iegūstama no hibrīdo šķirņu augiem.

Turklāt tie ražo daudz ilgāk. Tāpēc ieteicams sēt gan hibrīdās, gan parastās šķirnes. Nereti tieši no parasto šķirņu tomātiem slimības pāriet uz hibrīdajiem augiem. Hibrīdo šķirņu tomāti bagātīgāk un ilgāk ražo, tāpēc tiem vajag vairāk barības vielu.

3. Labi sēt kastītē

Foto: Inita Šteinberga

Par labāko variantu augu sējai dārzniece atzinusi taras kastītes. Apakšā ieklāj žurnālu lapas, lai augsne nebirst cauri. Kad augi izpiķēti, kastītes aizmet un katru gadu ņem jaunas.

Kastītes lielums ir piemērots vieglai cilāšanai, turklāt augsne labāk saglabā mitrumu nekā mazos trauciņos. Praksē novērots – vienā kastē sējot dažādu augu sēklas, tie raibā kompānijā aug labāk.

4. Sagatavo labu augsni

Par labākajiem Ineta atzīst dažādus substrātus no Kaigu kūdras purva. Smalko sēkliņu sēšanai izvēlas smalkāko frakciju. Lielām sēklām (gurķi, ķirbji) var uzreiz iegādāties rupjākas frakcijas substrātu, kas paredzēts dēstu audzēšanai (jo rupjāks substrāts, jo auga saknes labāk attīstās, tām ir vairāk skābekļa).

Dārza vai siltumnīcas augsni sēšanai nedrīkst izmantot, jo tajā var būt dažādu slimību ierosinātāji.

Reklāma
Reklāma

5. Uzmana mitruma daudzumu

Foto: Inita Šteinberga

Pirms lietošanas substrātu izber no maisa, izirdina un pielej istabas temperatūras ūdeni. Mitruma daudzumu var noteikt, substrātu saņemot saujā un saspiežot, – tam jābūt tik, lai augsne turētos kopā un nejuktu ārā.

Ja mitruma būs par daudz, šādā slapjā un aukstā masā iesētais vai iestādītais augs nejutīsies labi, tas var nopūt. Turklāt glābt neko nevar, jo pārlieta augsne nav strauji dabūjama sausa.

Sagatavoto substrātu kādu laiku atstāj, lai tas piebriest un kļūst vienmērīgi mitrs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.