Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Baltādaino fermeru nogalināšana Āfrikā: ko par to saka Āfrikas valdība un Tramps? 0

ASV prezidents Donalds Tramps ir piešķīris bēgļa statusu Dienvidāfrikas afrikāņu kopienas pārstāvjiem, apgalvojot, ka valstī notiek genocīds. Gandrīz 60 cilvēki ir ieradušies ASV pēc tam, kad viņiem tika piešķirts patvērums. Dienvidāfrikas valdība ļāva ASV vēstniecībai izvērtēt viņu pieteikumus pašā valstī un ļāva cilvēku grupai iekāpt čarterreisā no galvenās starptautiskās lidostas Johanesburgā – vietas, kas parasti nav saistītas ar bēgļiem, kas bēg no vajāšanas, vēsta BBC.

Reklāma
Reklāma

Kas ir afrikāneri?

Putins “iebelž ar mietu” Trampam, atklāti parādot, ko Krievijai patiesībā vajadzēja
No rītdienas šīm 3 zodiaka zīmēm dzīve kļūs ievērojami vieglāka
Tramps met plinti krūmos un pamet sarunas? “Ja es nevaru to izdarīt, tad neviens to nevar!” 125
Lasīt citas ziņas

“South African History Online” raksturo viņu identitāti, norādot, ka “mūsdienu afrikāneris galvenokārt ir cēlies no Rietumeiropas iedzīvotājiem, kas apmetās Āfrikas dienvidu galā 17. gadsimta vidū.”

Holandiešu (34,8 %), vāciešu (33,7 %) un franču (13,2 %) izcelsmes iedzīvotāju sajaukums izveidoja “unikālu kultūras grupu”, kas “pilnībā identificējās ar Āfrikas zemi”, norāda “South African History Online”. Viņu valoda, afrikandu, ir diezgan līdzīga holandiešu valodai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr, iesakņojoties Āfrikā, afrikāneri, kā arī citas baltās kopienas piespieda melnādainos cilvēkus atstāt viņu zemi. Afrikānerus pazīst arī kā būrusi, kas nozīmē “zemnieki”, un grupa joprojām ir cieši saistīta ar lauksaimniecību. 1948. gadā Dienvidāfrikas afrikāņu vadītā valdība ieviesa aparteīdu – rases nošķiršanu visekstrēmākajā formā.

Tas ietvēra likumus, kas aizliedza laulības starp rasēm, rezervēja daudzas kvalificētas un daļēji kvalificētas darba vietas baltajiem cilvēkiem, un piespieda melnādainos dzīvot tā sauktajās “pilsētiņās” un “dzimtenēs”.

Viņiem tika liegta arī pienācīga izglītība – afrikāņu līderis Hendriks Ververds 1950. gados bēdīgi slaveni teica, ka “melnajiem nekad nevajadzētu rādīt izglītības zaļākos ganus. Viņiem jāsaprot, ka viņu vieta dzīvē ir būt malkas cirtējiem un ūdens nesējiem.”

Afrikāņu dominance Dienvidāfrikā beidzās 1994. gadā, kad melnādainajiem pirmo reizi tika ļauts balsot vispārējās vēlēšanās, pie varas nākot Nelsonam Mandelam un Āfrikas Nacionālajam kongresam. Afrikāneru skaits šobrīd pārsniedz 2,5 miljonus no vairāk nekā 60 miljonu iedzīvotāju kopskaita, kas ir aptuveni 4 %.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.