
“Baroju kaķi ar veikalā pieejamu barību. Tagad viņš ir miris” – Makša saimniece brīdina par izplatītu kļūdu 0
“Pirku savam kaķim veikalā pieejamo barību – “Felix”, reizēm arī “Sheba”. Viņam garšoja, šķita, ka viss ir kārtībā… līdz vairs nebija. Tagad Maksis vairs nav ar mums,” tā savu stāstu sāk kāda lasītāja, kura vērsās portālā LA.LV ar vēlmi brīdināt citus dzīvnieku saimniekus.
Viņa dalās pieredzē, kas pārvērtusies par sāpīgu mācību – ne vienmēr pārtika, ko redzam veikalu plauktos, ir piemērota mūsu mīluļiem, un ne katrs vetārsts spēj laikus atklāt dzīvībai bīstamas veselības problēmas.
Sākums: nekaitīga saaukstēšanās vai pirmie brīdinājuma signāli?
Pagājušā gada maijā ģimenes mīlulis Maksis – septiņus gadus jauns, aktīvs, pieklājīgs, gadiem rūpīgi aprūpēts kastrēts runcītis – kļuva mazāk aktīvs. Saimnieki novēroja, ka viņam parādījušās iesnas, biežāk guļ nomaļās vietās un radās aizdomas, ka ir paaugstināta temperatūra.
“Vetārsts pateica, ka tā esot viegla saaukstēšanās. Mēs uzticējāmies un izgājām veselu antibiotiku kursu,” atceras saimniece.
Taču pāris nedēļas vēlāk Maksis vairs nespēja nokārtoties kastītē. Viņš gulēja vietās, kur neviens viņu neredz, nenāca klāt mīļoties, kas bija ļoti neraksturīgi. Viss notika ļoti strauji, jo jau pēc pāris stundām, mājas mīlulim pārvietojoties, visur palika nelieli urīna pilieni.
Tajā brīdī ģimene saprata, ka jārīkojas nekavējoties un tas pats no sevis nepāries.
Neatliekama palīdzība un šokējošā diagnoze
Rīgā vetārstu netrūkst, taču atrast tādu, kuram vari uzticēt savu ģimenes locekli, nav vienkārši. Pēc daudziem zvaniem ģimene atrada speciālistu, kurš bija gatavs nekavējoties pieņemt Maksīti.
“Vetārsts bija ļoti atsaucīgs, mīļš. Redzams, ka tas ir cilvēks, kurš mīl dzīvniekus,” stāsta saimniece.
Pēc izmeklēšanas tika konstatēts nopietns urīnceļu nosprostojums. Taču, iztaustot kaķi rūpīgāk, ārsts kļuva domīgs. Kad viņš uzdeva jautājumu: “Ar ko jūs barojat savu kaķi?” Saimiece atbildēja, ka ar veikalā nopērkamu mitro barību, galvenokārt “Felix” un “Sheba”.
Vetārstam dzirdot saimnieces sniegto atbildi bija ko teikt:
“Tā nav ieteicamākā barība ilgstošai lietošanai. Tā satur mākslīgus aromatizētājus, zemu gaļas saturu un pārāk daudz sāls, tas var bojāt nieres, izraisīt urīnceļu iekaisumu un citus sarežģījumus,” skaidroja ārsts.
Neārstējams audzējs. Sāpīgs lēmums.
Kaķis tika atstāts klīnikā uz papildu izmeklējumiem. Ģimene devās mājās, cerot, ka drīz saņems zvanu, lai varētu doties savam mīlulim pakaļ. Taču saņemtais zvans bija šokējošs.
“Vetārsts paziņoja, ka Maksim ir ļaundabīgs audzējs. Tas jau izplatījies, un prognozes bija ļoti vājas. Kaķis, kurš katru dienu gulēja ar mums gultā, kurš vienmēr bija klāt, pēkšņi bija nāves priekšā.”
Ārsts piedāvāja variantus – analīzes, operāciju, ārstēšanu, taču uzreiz brīdināja, ka izredzes ir niecīgas. Šāda ārstēšana mākslīgi pagarinātu viņa mūžu, bet bija grūti paredzēt, cik ilgi tas izdotos.
Ģimene pieņēma smagu, bet līdzcietīgu lēmumu – ļaut viņam aiziet bez ciešanām, lai nav jāmokās.
“Būt klīnikā, turēt savu mīluli pēdējo reizi rokās un atvadīties.. tā ir sirdi plosoša sajūta, kuru negribas nevienam novēlēt, jo rūgtums un sēras nepāriet vēl ļoti ilgi,” dalās saimniece.
Kurš bija vainīgs – barība vai agrākā diagnostika?
Īpaši smagu pārdzīvojumu sagādāja fakts, ka šis audzējs, iespējams, bija pamanāms jau maijā.
“Pēdējais vetārsts uzdeva skarbu, bet godīgu jautājumu – ja jūsu kaķis jau maijā tika pārbaudīts, kā tad šāds bumbulis varēja palikt nepamanīts?” atceras saimniece.
“Man uz šo jautājumu nav atbildes. Nezinu, vai tolaik vēl varēja kaut ko glābt. Bet tagad es zinu vienu – uzticams vetārsts un pareiza barība var nozīmēt visu.”
Šis stāsts ir par Maksi. Bet rīt tas var būt par jebkura cita mīluli.
“Es dalos ar šo pieredzi, jo vēlos, lai citi saimnieki neietu cauri tam, ko mēs piedzīvojām. Mums viņš bija kā ģimenes loceklis. Tagad viņa vairs nav. Tikai tāpēc, ka paļāvāmies uz to, kas pieejams veikalu plauktos un arī uz to ko saka vetārsts,” raksta saimniece.
Ko par barību saka speciālisti?
Vetrinārārste Anna Dace Blumberga pirms barības iegādāšanās aicina izpētīt sastāvu. Seko līdzi tam, lai barībā nav augsts ogļhidrātu sastāvs, daudz graudaugu – kukurūzas u.tml. Kaķiem ir zema ogļhidrātu tolerance, jo dabiski tie viņu ēdienkartē praktiski nemaz neietilpst.
Blumberga brīdina, ka pārāk augsts ogļhidrātu daudzums veicina aptaukošanos, kā arī var stimulēt cukura diabēta un citu saslimšanu attīstību.
“Pet city” speciāliste Andžela Fomičeva skaidro, ka Latvijas tirgū ir sastopamas barības, kurām sātīgumu dod garšas pastiprinātāji. speciāliste skaidro, ka šādas barības var būt kā neveselīgs un neregulārs našķis, bet ne galvenais uztura avots ilgtermiņā, citādi var rasties dažādas veselības problēmas.
Tāpat speciāliste atklāj, ka cilvēki nereti izvēlas “miksēt” vairākus barības veidus, taču tas nav nepieciešams, ja mājdzīvnieka saimnieks ir atradis barību, kura pilnībā atbilst uztura prasībām, tad to var lietot ilgtermiņā.
Ko darīt, lai pasargātu savu kaķi?
- Izvēlies kvalitatīvu barību un pārliecinies, ka tā satur īstu gaļu!
- Konsultējies ar vetārstu, ne tikai par ārstēšanu, bet arī par uzturu!
- Vēro kaķa uzvedību – noslēgšanās, apetītes zudums, urinēšanas problēmas nav norma!
- veic profilaktiskas pārbaudes, vismaz reizi gadā – asins un urīna analīzes!
- Uzraugi, lai kaķis dzer ūdeni, tas ir ļoti svarīgi!
Katrs no ieteikumiem balstās nevis uz minējumiem, bet gan veterinārās asociācijas ieteikumiem un profesionālu klīniku pieredzi.
Veterinārārste Tatjana Sazonova no veterinārās klīnikas “Bišu dārzs” skaidro:
“Konkrēti apgalvot, ka kāda noteikta kaķu barība, kas nopērkama veikalā, ir laba vai slikta, mēs nevaram. Klīnikā strādājam ar veterināro barību gan ārstniecisko, gan ikdienas uzturam piemērotu, piemēram, ‘Royal Canin’.”
Runājot par barības kvalitāti, vetārste uzsver, ka ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību tās sastāvam: “Lai kaķis saņemtu nepieciešamās uzturvielas, barībā jābūt kvalitatīvām olbaltumvielām un taukiem.”
Pēc vetārstes teiktā, var secināt, ka nekvalitatīvas pārtikas lietošana ilgtermiņā var radīt nopietnas veselības problēmas: “Tā var izraisīt gan aknu, gan nieru darbības traucējumus. Pastāv arī aptaukošanās risks, jo daļa rūpnieciski ražotās barības tiek veidota īpaši garšīga, tādējādi stimulējot kaķi ēst vairāk, nekā nepieciešams.”