Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Bites vēl var pagūt piebarot 0

Jautājums Nesen dabūjām bites, kuras to saimnieks slimības dēļ vairs nevarēja sakopt. Nav piebarotas, ir stropi ar visu medu. Ko darīt, lai tagad sagatavotu ziemošanai? GATIS CĒSĪS

Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Lasīt citas ziņas

Tagad vairs nevar rīkoties ar saimi tā, kā to darītu, savlaicīgi ieziemojot bites. Jānovērtē situācija. Bišu stropiem vispirms noņem magazīnas, tad nedaudz samazina saimes telpu – no katras stropa malas noņem pa rāmim vai diviem, tā samazinot ligzdu līdz astoņiem deviņiem rāmjiem. Ligzdas daļā rāmjus nepārkrāmē.

Atliek vien paļauties, ka bites bijušas pietiekami spēcīgas un ienesušas sev krājumus laikus. Vasaras pirmajā pusē, kad nesa medu ligzdas telpā, bija arī mazāk kaitīgā izsvīduma medus (tumšā krāsā, šogad īpaši raksturīgs). Tas veicina bitēm caureju, ar ko tās notraipa kāres stropā (ziemā netiek ārā iztīrīties), ir ļoti nevēlams. Tāpēc parasti stropā noņem pēc iespējas vairāk medus, ko aizvieto ar sīrupu. Taču tagad tas jau par vēlu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saimei uzliek barotavas un piebaro. Lētākais un tradicionālais variants ir cukursīrups (2 l ūdens un 3 kg cukurs), bet vēlai piebarošanai labāk derētu invertsīrups. Parasti saimei rēķina, ka papildus jādod ap 15 kg cukura vai 15 litru invertsīrupa. Taču šajā gadījumā, kad atstāts vairāk medus, sīrupa daudzums var būt mazāks.

Izņemtos ligzdas rāmjus glabā vēsā un sausā vietā. Tos pavasarī (februāra otrajā pusē, martā) varēs pielikt kā papildu barību. Ja rāmjus liks ligzdas malā (istabas temperatūras rāmis, iepriekš saskrāpēts, lai vieglāk paņemt medu), bites to uztvers kā barību. Ja liek augšpusē uz rāmjiem, tas papildus veicina saimes attīstību, bet tas pārāk agri nav vēlams.

Ja saimē medus šķiet par maz, kā papildu barību ziemā var dot kandiju, ko uzliek uz rāmjiem (sīrupu ziemā nedod). Regulāri pārbauda, kad tas jāatjauno.

Taču šāda metode prasa daudz darba, turklāt ir dārga. Ja jāpiebaro viena divas saimes, to var atļauties.

Pirms barošanas vai tās starplaikos veic apstrādi pret varroatozi ar skābeņskābes sīrupu vai līdzekli Hive Clean. Ja lieto pretērču plāksnītes, tās var likt arī barošanas laikā, tas šādā gadījumā ir vislabākais variants. Būtu vēlams zināt, kāda apstrāde jau stropos veikta. Piemēram, pilināt ar skābi nav ieteicams vairāk kā 2–3 reizes (ik pēc nedēļas).

Nedrīkst ļauties kārdinājumam saimes silti sasegt – barība un siltums veicina perošanu. Galvenais sekmīgai ziemošanai – barība un laba ventilācija.

Ja medu no magazīnu rāmīšiem nevar izmest, tos pasilda pirtī vai cepeškrāsnī (līdz 40 °C) vai pūš uz rāmjiem istabas sildītāja gaisa plūsmu (ne karstu).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.