Dainis Lemešonoks
Dainis Lemešonoks
Publicitātes foto

Dainis Lemešonoks: Protams, šī nav Ziemeļkorejas kodolprogramma… 0

Autors: Dainis Lemešonoks, publicists

Ziniet, tā ir izcili pretīga sajūta: cilvēks, kurš prasa man padomu, patiesībā par vaicāto zina daudz vairāk nekā viņa uzrunātais “eksperts”…

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Lasīt citas ziņas

Vēl trakāk: tieši no viņa man nākas uzzināt, ka šāda “tēma” pastāv. Rezultātā gan pats jūtos profesionāli idiotiski, gan kārtējo reizi garastāvokli bojā atziņa, ka kaimiņu skats no malas uz mūsu valstī notiekošo nereti spēj būt asāks un dziļāks.

Uz manu ekspertīzi cerējušā paziņas intereses objekts ir Deivids Jacka – Latvijā un viņa dzimtenē strādājošā uzņēmuma “Civinity Group” līdzīpašnieks. (Oriģināli “Deividas Jacka”, tā attiecīgi arī raksta un lasa – lūdzu nepūlieties izrunāt “pareizi”!) Pirms dažiem gadiem “Civinity” vērienīgi pārņēma dažus Latvijas namu apsaimniekošanas uzņēmumus, ātri kļūstot par pamanāmu dalībnieku šajā tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

***
Līdz kaimiņiem ir nonākušas ziņas, ka uzņēmējs, kam pašu mājās ir/esot skandaloza slava, arī te iekūlies “kārtējās” nepatikšanās ar likumu. Tiekot apsūdzēts naudas atmazgāšanā. Uz tiesu apsūdzību virza prokurore no Rīgas tiesas apgabala prokuratūras, kura uztur apsūdzību tā dēvētajā RNP liftu remontu krimināllietā. Vai mani tas interesē? Vai es pats nevarot noskaidrot kaut ko vairāk?

Izrādās, nevaru ne nieka. Sarakste ar kompetentām iestādēm beidzās praktiski ar čiku. Nu labi, “aklajai vistai” gluži vai kacināšanai pameta pāris graudiņu: jā, procesa virzītāja ir prokurore Viktorija Šumska; jā, “pie kriminālatbildības ir saukta Jūs minētā persona pēc Krimināllikuma 195.panta trešās daļas – noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana”.

Viens “kantoris” mulsinošā devībā norādīja, ka lietu izmeklējis cits “kantoris”. Tas norādīto sīvi noliedza, pamācot mani uzstājīgāk vērsties pie “uzrīdītāja”. Prokuratūras preses dienests, protams, nedega entuziasmā sagādāt kārotās atbildes* no iestādes darbinieces. Mans entuziasms un saldās cerības uz “naglu” ātri pačabēja.

Pats zinu, ka esmu gan “akla vista”, gan arī “kaķa lāsti, kas debesīs nekāpj”. Provinciāls avīžnieks ar šmuci biogrāfijā, nevis “valsts televīzijas” seja vai “sabiedrības sargsuns” no bezpeļņas pētniecības paraugcentra. Pat ne Žurnālistu asociācijas valdes loceklis. Ja prominentus kolēģus ar “labāk uztrītiem ekskavatoriem” interesē te parakņāties – laipni lūgti!

***
Tā paziņa man no padoma prasītāja kļuva par ziņu avotu. Viņa interese balstās (šķiet, Lietuvas informācijas telpā plaši sakņotā) pārliecībā: Deivida Jackas – gan Lietuvā, īpaši dzimtajā Klaipēdā, gan šeit – rosību nekustamo īpašumu apsaimniekošanā maz motivē peļņas iespējas. Vairāk – tajā pieejamās naudas masas pielāgošana noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai un sava lepnā dzīvesveida uzturēšanai.

Reklāma
Reklāma

“Civinity” vēsta, ka tā pārrauga aptuveni 10 miljonus kvadrātmetru daudzdzīvokļu mājās un citās ēkās. Tāpēc tās akumulēto klientu līdzekļu – iecerētiem remontiem vai avāriju novēršanai un citām vajadzībām veidoto uzkrājumu – apjomu var droši vērtēt miljonos eiro.

Kopš pagājušā gada par Jackas izveidotā uzņēmuma pakalpojumiem Latvijā var norēķināties tikai ar vienas bankas, ne vairāku (kā tas ir ar “Civinity” uzņēmumu Lietuvā), starpniecību. Iespējams, ka dažā citā kredītiestādē tās klientu izpētītāji tomēr pacentās kaut ko uzzināt par vērienīgā uzņēmēja juridisko statusu viņa dzimtenē. Tas varētu būt iemesls, kāpēc Jackas uzņēmuma mājaslapā neatradīsiet nekādu informāciju par tā bankas kontu Latvijā.

Koncentrējot un vienkāršojot: Lietuvā daudzi uzskata, ka Jacka sava biznesa pēkšņai un ļoti straujai attīstībai Lietuvā un no 2016.gada arī Latvijā izmantojot (un atmazgājot) – ar tēva Ģedimina starpniecību – organizētās noziedzības naudu. Tas visu šo jau tā pikanto sāgu padara vēl interesantāku.

Ģedimins Jacka ilgi tika turēts aizdomās par dalību sevišķi smagos noziegumos, tiesu procesi par tiem vilkās vairāk nekā 15 gadus. Taču tieši tāpēc – pārāk ieilgušas tiesvedības dēļ – viņš netika notiesāts. Vēl vairāk: Jacka seniors iztiesāja no valsts par to sāpju naudu! (Pat ja nelasāt lietuviski, te vismaz būs šī laimesbērna foto!) Vājš, bet tomēr mierinājums: re, tiesu procesu “marinēšana” nav tikai mūsu nacionālā īpatnība…

***
Kā saprotu, Deividam Jackam viņa dzimtenē – masu medijos noteikti – esot odioza slava: problēmas ar tiesu varu, likumsargiem un nodokļu dienestu, apsūdzība īpašuma piesavināšanā, aizdomas par naudas atmazgāšanu. Tāpat ir neskaidrība par to, kā viņš spējis atbrīvojies no sev izvirzītajām apsūdzībām noziegumos vai kur ņēmis kapitālu straujam un vērienīgam biznesa startam, kā arī tā ekspansijai Latvijā.

Viņa agrākās partneres (“beauties”, pat kāda “beauty queen”) esot liecinājušas, ka somiņās pārnēsājušas “huge sums of cash”. Tātad atzinušās “mūļa” darbā. Šķiet, šādi mūsmāju “90.gadu dizaina” biznesmeņi sen ir atrodami tikai aizsaulē vai tālu projām no tēvzemes ārēm.

Izvirzītā apsūdzība izspiešanā Jackam draudējusi ar vairāku gadu ilgu ieslodzījumu, taču cietušais mainījis nostāju, un tādēļ tiesas prāva tika pārtraukta. Tad uzņēmējs pārcēlies uz Krieviju, pēc pāris gadiem ierodoties Rīgā. Te sevi profilē gan kā ietekmīgu spēlētāju namu apsaimniekošanas tirgū, gan kā veiksmīgu dažādu jaunuzņēmumu atbalstītāju.

***
Metu kaunu pie malas un lūdzu paziņam pavēstīt vēl ko pikantu par viņa intereses objektu. Šis cilvēks pauda pārliecību (manuprāt, drīzāk izteica pieņēmumu), ka Jackam izvirzītā apsūdzība ir/esot cieši saistīta ar “Rīgas namu pārvaldnieka” liftu krimināllietu.

Kāpēc? Bijušais RNP valdes loceklis Ardis Pāvilsons, kas tika apsūdzēts un pat apcietināts, pirms tam un pat vienlaikus bija “Civinity” reģionālais vadītājs Latvijā. Pirmstiesas izmeklēšanā tika atklāta ne tikai miljonu izkrāpšanas shēma un kukuļdošana, bet arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija lielā apmērā.

(Taču te man, pat bojājot “stāsta skaistumu”, ir jāatgādina: tieši viena no “Civinity” struktūrām – AS “Hausmaster” – vērsās ar sūdzību Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē, tā iniciējot šo krimināllietu.)

Šis liftu skandāls uz īsu brīdi izraisīja mediju interesi, taču tā ātri vien aprāvās. Ziņas par afēru izrādījās LTV raidījuma “De Facto” saucējbalss tuksnesī – divos gados krimināllieta ir “veiksmīgi” aizmirsta. Gan aizdomās turamie, gan interesantu reputāciju slēpušie uzņēmēji varēja turpināt nodarboties ar sev tīkamo – meklēt vieglu peļņu.

***
Ņemot vērā nesen totālo – un joprojām nebeigto – kampaņu par “banku kapitālremontu” un Latvijas sargāšanu no naudas atmazgātāju radītiem riskiem, šķiet dīvaini: kāpēc Jackas lietas izmeklētāji (KNAB, ENAP vai cits) un prokuratūra skaļi necildina sevi par panākumu šajā svētajā krustakarā? Bailes, ka šoreiz publicitāte traucēs tiesā?

Ja mums vien gribas to vairs atcerēties, tad krustakara karstumā pāris respektablu pašmāju miljonāru, kuri “no mecenātisma brīvajā laikā” vadīja AB.LV banku, tika politiski nolinčoti. Fiksi un fanātiski, prasti un populistiski – bez jebkādas krimināllietas vai apsūdzības. Pieļauju, tieši tāpēc tagad tāda atturība.

Kamēr toreiz tika mētāti pērkoņi un zibeņi, piesaukta Ziemeļkorejas kodolprogramma un citas globālas šaušalas, tikmēr “kolorīts” Lietuvas investors ar vieglu roku ieguldīja mūsmājās pamatīgu kaudzi naudas. Par tās iespējamo izcelsmi neviens – ne “kantori”, ne lietuvieša invāziju aprakstošie mediji – neinteresējās un nesatraucās. Kaut varbūt pietiktu ar pāris e-pastiem dienvidu kolēģiem. Droši vien toreiz ar aklumu sistajiem tagad šķiet pavisam neērti to atzīt.

Taču tā, paši saprotiet, ir tikai “aklas vistas” sagrābstīta versija!

———–
*
• Kāds ir Deividam Jackam izvirzītās apsūdzības saturs vai vismaz tās būtība?
• Kam vēl bez viņa tiek izvirzīta apsūdzība?
• Vai Deivids Jacka sadarbojās ar šī nozieguma izmeklētājiem?
• Kad lieta tiks nodota (varētu) tikt nodota tiesai?
• Vai tika/tiks veikta izmeklēšana arī Lietuvas mātesuzņēmumā “Civinity AB”?
• Vai ir vēl kādi Lietuvas pilsoņi, kuri ir piesaistīti šai krimināllietai – kā apsūdzētie, aizdomās turētie, liecinieki, varbūt – cietušie?

Atceroties elementārās formalitātes saziņā ar valsts iestādēm un nosūtot ar e-parakstu signētu jautājumus pašai prokurorei Šumskai, saņēmu šādu viņas atbildi:

“Labdien.
Atsaucoties uz Jūsu iesniegumu paziņoju, ka 2022.gada 14.aprīlī Ekonomisko lietu tiesai izskatīšanai pēc būtības tika nodots kriminālprocess septiņu fizisko personu apsūdzībā pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas, 318.panta trešās daļas, 195.panta trešās daļas, u.c.

Vienai no apsūdzētajām personām, Lietuvas pilsonim, šī kriminālprocesa ietvaros tiek inkriminēts Krimināllikuma 195.panta trešajā daļā paredzētais noziedzīgs nodarījums (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana lielā apmērā (137 000 EUR).

Apsūdzības šajā kriminālprocesā ir celtas Latvijas Republikas uzņēmējiem un amatpersonām, kā arī uzsākts process piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai divām Latvijas Republikas juridiskajām personām. Pirmstiesas izmeklēšanas gaitā neviens no apsūdzētajiem sevi par vainīgu neatzina.

Lietuvas meitasuzņēmumam “Civinity AB” nav kriminālprocesā iesaistītās personas statusā šajā lietā.”

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.