Ēdelīgais lidonis – pārtikas svilnis. Kā atbrīvoties? 0

Pārtikas svilnis, ko tautā dēvē par kodi, ir neliels tauriņš, kas spēj nodarīt lielu kaitējumu produktiem. Šis ēdelīgais lidonis pārtiek no putraimiem, miltiem, maizes, makaroniem, rīsiem, žāvētiem augļiem, riekstiem, tējas, maizes, retāk – no šokolādes, kafijas, cukura un vēl citām augu izcelsmes barības vielām.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Pārtikas svilnim ir četras attīstības stadijas: ola, kāpurs, kūniņa un pieaudzis kukainis – tauriņš. Sliktos darbus tas pastrādā kāpura stadijā, kad intensīvi barojas un miltos, putraimos vai citviet, kur ieperinājies, atstāj savu tīklojumu, kas kalpo kāpuru aizsardzībai. Taču iekūņoties tie var ne tikai pārtikas produktos, bet arī virtuves skapīšu plauktu stūros, aiz grīdas līstēm, plīts tuvumā, jo tiem patīk siltums (temperatūra virs +20 °C grādiem, bet vieta – tumša un sausa). Tur sviļņi var nogaidīt un “iepauzēt” savā attīstībā (kūniņas stadijā svilnis var nogaidīt pat 100 dienu, ko tas parasti dara rudenī un ziemā, kad ir auksts), līdz rodas labvēlīgāki apstākļi eksistencei. Tad no kūniņas izšķiļas tauriņš, kas lido, pārojas, bet mātītes pēc tam uz kāda barības substrāta izdēj oliņas. Pēc divām nedēļām no oliņas izšķiļas mazs kāpurs, kas uzreiz sāk baroties. Ja nelūgtos viesus uzreiz pamana, no tiem var viegli tikt vaļā. Grūtāk ir tad, ja no pilsētas dzīvokļa dodas uz vasarnīcu vai lauku mājām, un lidoņi var netraucēti saimniekot, meklējot arvien jaunas putraimu vai miltu pakas, kur baroties.

Pārtikas svilnī var iedzīvoties, veikalā nopērkot slikti uzglabātus pārtikas produktus (ja ir bojāts iepakojums, tauriņš tajā var iekļūt un iedēt olas), vai arī vasarā, kad lidonim ir aktivitātes periods,– tas pa atvērtu logu var ielidot no kaimiņiem jeb migrēt.

CITI ŠOBRĪD LASA
Entomologi iesaka neveidot lielas pārtikas produktu rezerves.

Tos visdrošāk glabāt hermētiskos stikla traukos ar aizskrūvējamu vāku, jo sviļņi viegli izgraužas cauri papīra vai polietilēna iepakojumam.

Turklāt stikls ir caurspīdīgs, tāpēc ātrāk iespējams konstatēt ēdelīgā lidoņa uzbrukumu. Ja pārtikas produktu pakā jau redzami kāpuru tīmekļi, labāk pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no tās, lai kāpuri neizplatās tālāk. Tīmekļi nav indīgi, taču uzturā lietot tos nav patīkami.

Ja ir aizdomas par sviļņiem, produkti uz trim, četrām dienām jāieliek ledusskapja saldētavā, lai izsaltu kūniņas, vai, ja ir tāda iespēja, jānoliek pirtī vai kādā citā telpā, kur ir +50…+ 60 °C temperatūra, jo arī liels karstums ēdelīgajam lidonim ir nāvējošs.

Vietu, kur konstatēts pārtikas svilnis, var rūpīgi nomazgāt ar etiķūdeni. Var arī izmantot fermonu lamatiņas, kas pievilina šo lidoņu tēviņus.

Ziemā no pārtikas sviļņiem ir vieglāk atbrīvoties, jo tad tie nemigrē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.