Foto: Shutterstock

Kā audzēt greznās lizantes? Jāsēj jau tagad! 1

Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm 100
Lasīt citas ziņas

Vēlos uzzināt, kā audzēt lizantes. Kuras šķirnes labāk izvēlēties? Jautā Austra Z. Konsultē zemnieku saimniecības “Jaunpelši” puķkopis Mārtiņš Maltenieks.

Lizantes pasaulē ieguvušas strauju popularitāti un kļuvušas par vienu no visplašāk audzēto griezto ziedu kultūrām, kas izceļas gan ar ziedu krāsainību un greznumu, gan spēju ļoti ilgi saglabāt svaigu izskatu. Šīs puķes mēdz salīdzināt ar rozēm bez ērkšķiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinātniskais šā auga nosaukums ir lielziedu eustoma (Eustoma grandiflorum). Bieži kā sinonīms tiek lietots arī otrs tā botāniskais nosaukums Rasela liziante (Lisianthus russelianus), bet izmanto arī latviskoto nosaukumu – prēriju zvaniņi.

Lizantes pieder genciānu dzimtai (Gentianacea) un savvaļā sastopamas prērijās – Ziemeļamerikas mērenās joslas zālaino pļavu līdzenumos Kolorādo, Nebraskas un Teksasas štatā.

Dēstu audzēšana

Savā dzimtenē lizantes ir daudzgadīgi augi, un tām raksturīgs samērā garš veģetācijas periods – no sēšanas līdz ziedēšanai paiet 22–28 nedēļas. Mārtiņš Maltenieks norāda, ka jāsēj jau janvārī vai februāra sākumā. Sēklas ir sīkas, tāpēc labāk izvēlēties dražētas.

Sēklas dīgst gaismā, tāpēc sēj uz augsnes virskārtas, tās nedaudz iespiežot augsnē. Lai lizantēm dīgšanas laikā saglabātu vienmērīgu mikroklimatu, dēstu kastītes pārsedz ar stiklu vai polietilēna plēvi un noliek siltā, gaišā vietā.

Optimālā dīgšanas temperatūra ir 22–25 grādi. Sēklas sadīgst divās nedēļās. Tad temperatūru pazemina. Izpiķē pirmo divu triju lapiņu stadijā, ņemot vērā, ka dēstiem ir trauslas matveida saknītes. Dēstu sākotnējā attīstība notiek ļoti lēni – trijos mēnešos izveidojas tikai 3–5 īsto lapu pāri un pavisam īss stublājs. Šajā periodā dēstus nedrīkst pārliet, jo pārlieku mitrā augsnē ātri var iesākties dažādas sakņu puves. Stādu audzēšanas laikā divas trīs reizes mēslo ar kalcija nitrātu.

Lai sekmētu zarošanos un tādējādi palielinātu ziedu skaitu, augus 1–2 reizes galotņo.

Reklāma
Reklāma

Pat pieredzējuši audzētāji ne vienmēr spēj izaudzēt kvalitatīvus stādus, tāpēc bieži iesaka iegādāties jaunstādus.

Plaša daudzveidība

Griezto ziedu audzēšanai tiek piedāvātas daudzas hibrīdu (F1) grupas, kas atšķiras ne tikai ar ziedu formu, bet arī augu augstumu, ziedēšanas agrumu un zarošanās veidu. Lūk, pazīstamākās no grupām.

Arena – kompaktāks augums nekā citām grupām. Pieejams plašs krāsu diapazons.

Mariachi – pazīstama ar unikālajiem četrkāršiem ziediem zilā, purpursarkanā un rozā toņos.

Rosanne – ziedi līdzinās miniatūrām rozēm dažādos pasteļtoņos.

Echo – raksturīgi gari un izturīgi kāti un dubulti koši ziedi, piemēram, zilā, rozā un baltā krāsā.

Flamenko – gari kāti un plaša krāsu gamma, ieskaitot dzeltenas, rozā un lavandas nokrāsas.

Corelli – skaistiem lieliem, dubultiem ziediem ar nedaudz savītām ziedlapiņām, kas piešķir elegantu, taču rotaļīgu izskatu. Pieejamas aprikožu, gaiši rozā, rozā, baltā un dzeltenā krāsā.

Terry – ziediem ir piltuves forma, to krāsa balta, rozā vai ceriņu. Pusatvērušies ziedi ļoti atgādina rozes, bet izplaukušie – magones.

Der zināt!

Lizantes zieds bieži tiek saistīts ar pateicību, atzinību un šarmu. Tas simbolizē lojalitāti un uzticību un tiek piedāvāts kā dāvana ilgstošai draudzībai. Dažās kultūrās tiek uzskatīts arī par garīguma un atjaunošanās simbolu. Baltas lizantes plaši izmanto kāzu floristikā.

Tulkojumā no grieķu valodas ‘Eustoma’ nozīmē “skaista mute” vai citā interpretācijā “skaisti runājot”, bet no latīņu valodas – “rūgts zieds”. Šī frāze ir diezgan piemērota, jo zieds satur dažādas vielas, kuras kādreiz tika izmantotas medicīniskiem nolūkiem un kas piešķir rūgtu garšu.
Grieztie ziedi svaigi saglabāsies 10–15 dienu, turklāt vāzē var uzplaukt arī lielākā daļa pumpuru. Pēc novīšanas ziedlapiņas nenobirst, bet paliek pie ziedkāta.

Kopšanas īpatnības

Lizantes ir siltummīļi augi, un Latvijas klimatiskajos apstākļos kvalitatīvu ziedu ieguvei Mārtiņš Maltenieks iesaka tās labāk audzēt siltumnīcā, taču var mēģināt stādīt arī puķu podos vai dobēs.

Ieteicama barības vielām bagāta, viegli skāba līdz neitrāla, labi drenēta augsne. Ideāls pH ir no 6,5 līdz 7. Smilšainas augsnes noteikti jāielabo ar sadalījušamies kūtsmēsliem vai kompostu.

Jāstāda, kad nakts temperatūra ir vismaz 12 oC, citādi ziedi neveidosies. Vēlamais stādīšanas attālums – 15 x 15 cm. Vēsās vasarās audzējot ārā, var būt tikai zaļā masa.

Optimālā augšanas temperatūra dienā 21–24, bet naktī 16–18 grādu. Siltumnīcai jābūt labi vēdināmai. Sāk ziedēt jūlija beigās, augusta sākumā. Ziedi jutīgi pret lielām temperatūras svārstībām un var novīst, ja notiek straujas temperatūras maiņas.

Svarīgi augus pasargāt no tiešiem saules stariem, kas var ātri sabojāt vai izbalināt smalkās ziedlapiņas. Tāpēc ļoti saulainā un karstā laikā vēlams viegli noēnot.

Jāizvairās no pārlaistīšanas. Nedrīkst liet ūdeni uz ziediem un lapām. Ilgstošā sausumā ziedi būs sīki un neizskatīgi.

Lizantes ir prasīgas mēslošanas ziņā. Var izmantot kādu no kompleksiem mēslošanas līdzekļiem, kas paredzēti ziedošajām puķēm.

Nepieciešami balsti – vislabāk horizontāli novilkta tīkla veidā. Izlaužot pirmo ziedu, vairāk attīstīsies sānu dzinumi.

Vēsos un mitros apstākļos stublāji cieš no baltās puves, bet ziedus mēdz sabojāt pelēkā puve. Stādījumi arī jāuzmana no laputīm un tīklērcēm, kā arī tripšiem, kas izraisa ziedlapiņu bojājumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.