Jaunās 50 mārciņu banknotes paraugs: vienā pusē ir karalienes Elizabetes II portrets, otrā – zinātnieka Alana Tjūringa portrets.
Jaunās 50 mārciņu banknotes paraugs: vienā pusē ir karalienes Elizabetes II portrets, otrā – zinātnieka Alana Tjūringa portrets.
Publicitates foto

Kāpēc Anglijas Banka maina 20 un 50 mārciņu naudaszīmes? 0

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

 

Ja “zeķē” noglabātas britu sterliņu mārciņas papīra izskatā, tad vēlams pārliecināties, vai nav aizķērušās 20 un 50 mārciņu banknotes, jo 2022. gada 30. septembris būs pēdējā diena, kad Apvienotajā Karalistē (AK) norēķiniem tiks pieņemtas vecā parauga 20 un 50 mārciņu papīra naudaszīmes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunā 20 mārciņu polimēra naudaszīme tika laista apgrozībā pagājušā gada februārī, bet 50 mārciņu – šī gada jūnijā. Ja nav iespējas apmainīt līdz nākamā gada septembra beigām, tas nenozīmē, ka nauda tiks zaudēta, jo Anglijas Banka sola mainīt vecās naudaszīmes pret jaunajām arī pēc izņemšanas no apgrozības.

 

Grib apkarot viltojumus

Viens no galvenajiem iemesliem britu vēlmei atbrīvoties no papīra naudaszīmēm ir labāka aizsardzība pret viltošanu. Anglijas Banka apgalvo, ka viltojumi no aprites tiek izņemti visai ātri, lielākoties pēc vienreizējas lietošanas. Visbiežāk viltoto naudu atklāj tirgotāji un pašas bankas, vēl nelielu daļu pamana paši lietotāji. Šī gada pirmajā pusē mazāk nekā 0,0023% no skaidrās naudas ir bijuši viltojumi, kas ir mazāk nekā 1 no 40 000 naudaszīmēm, bankai no aprites izņemot 58 000 viltotu naudaszīmju 1,5 miljonu sterliņu mārciņu vērtībā (1,75 miljoni eiro).

Kopumā apgrozībā AK ir aptuveni 4,6 miljardi īsto naudaszīmju 83 miljardu mārciņu vērtībā (96,8 miljoni eiro). Ja gadījies saņemt viltotu banknoti, tad diemžēl to pret īstu neviens nemainīs. Anglijas Bankas mājaslapā teikts, ka viltotā naudaszīme jānes uz tuvāko policijas iecirkni, taču nav ne vārda par to, ka policijas iecirknī tā vienkārši ierasties būs sarežģīti, jo mazākajās pilsētās iecirkņi strādā tikai dažas stundas dienā un tikai darbadienās. Jaunajām polimēra naudaszīmēm ir vesela virkne pretviltošanas elementu.

Ir gan dažāda veida hologrammas, gan caurspīdīgi lodziņi ar attēlu, kas saliecot maina krāsu, ir arī vecās, labās ūdenszīmes un reljefi iespiedumi, bet ultravioletajā gaismā redzama banknotes nominālvērtība. “Snapchat” lietotājiem ieteikts noskenēt naudaszīmi un vērot, kā tā virtuāli atdzīvosies.

Jaunajām polimēra banknotēm mūžs paredzams divarpus reizes ilgāks par vecajām papīra naudaszīmēm. Jaunās varot izturēt arī mazgāšanu veļasmašīnā, taču jāatzīst, ka arī vecās papīra naudaszīmes, izvilktas no tikko izmazgātiem džinsiem, mēdz būt vienā gabalā. Varbūt jaunās paredzēts mazgāt regulāri, nemaz neņemot ārā no kabatām?

 

Kā apmainīt naudu

Vecās 20 un 50 mārciņu banknotes joprojām ir legāls maksāšanas līdzeklis, kas jāpieņem visur valstī līdz pat nākamā gada septembra beigām. Pēc izņemšanas no apgrozības vecās banknotes joprojām pieņems bankas un pasta nodaļas, ļaujot tās iemaksāt paša mainītāja kontā. Ārzemniekiem iemaksāšana savā kontā varētu būt sarežģītāka.

Anglijas Banka neņem komisijas naudu par šo pakalpojumu, taču to varētu jūsu banka. Anglijas Banka joprojām maina arī pirms vairākiem gadiem no apgrozības izņemtās 5 un 10 mārciņu banknotes, un tiek solīts, ka tieši tāpat būs ar 20 un 50 mārciņām. Naudu apmainīt var, ierodoties bankā personīgi, bet var arī sūtīt pa pastu.

Mājaslapā “www.bankofengland.co.uk” potenciālie naudas sūtītāji tiek brīdināti, ka banka atbildību par pazušanu neuzņemas, tādēļ pašiem jāmeklē veidi, kā sūtījumu apdrošināt. Ja summa pārsniedz 700 mārciņas, tad kopā ar naudu jāsūta identitātes dokumenta fotokopija, kā arī fotokopija adreses pierādījumam.

Jebkurā gadījumā vajag aizpildīt iesniegumu, kas atrodams bankas mājaslapā. Tie, kuri dzīvo AK, naudu var saņemt ne tikai iemaksātu savā bankas kontā, bet arī čeka veidā vai jaunās banknotēs, ja summa ir zem 50 mārciņām (acīmredzot pēdējais variants nederēs tiem, kuriem jāmaina 50 mārciņas). Uz ārzemēm nauda fiziskā veidā sūtīta netiek, taču iespējams izvēlēties iemaksu bankas kontā, kas pieņem sterliņu mārciņas.

Anglijas Banka par pārskaitījumu maksu neiekasē, taču var izrādīties, ka to dara saņēmēja banka. Lai samainītu naudu klātienē, jādodas uz “Bank of England Counter at Threadneedle Street” Londonā, pasta indekss – EC2R 8AH. Pašlaik bankas darbalaiks ir no 9.30 līdz 15.00 darbadienās, tādēļ iespējamas garas rindas.

 

Bez pases naudu nesamainīt

Bankas mājaslapā teikts, ka jābūt gatavam uzrādīt personu apliecinošus dokumentus, taču pilnīgi noteikti tie būs nepieciešami, ja tiks mainīta summa virs 700 mārciņām (816 eiro). Derēs pase, autovadītāja apliecība vai eID, taču ar to nepietiks, jo nepieciešams arī dokuments ar adresi. Britu izpratnē tas var būt komunālo maksājumu rēķins, bankas izraksts vai kādi citi AK raksturīgi dokumenti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nav nekas teikts par to, vai dokumentiem jābūt tulkotiem angļu valodā. Iespējams, ka tiks prasīti arī pierādījumi naudas izcelsmei, un, ja tas ir, piemēram, mantojums, tad būs jāuzrāda miršanas apliecības kopija vai testaments. Ir atļauts mainīt naudu, kas pieder kādam citam, taču tad būs nepieciešama vēstule no naudas īpašnieka, kur minēts naudas mainītājs un veids, kā vēlas naudu saņemt.

Personas un adresi apliecinoši dokumenti būs nepieciešami ne tikai pašam, bet arī naudas īpašniekam. Lai nu kā, skaidrs, ka pēc izņemšanas no apgrozības ārzemniekiem gaidāmas pamatīgas klapatas ar naudas mainīšanu, taču labā ziņa tāda, ka ir vēl gads laika.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Lasīt citas ziņas
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
Latkovskis: Latvija nevar atļauties no mobilizācijas bēgošos krievus 1
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
Kurus krievu karavīrus ukraiņi sauc par “čmobikiem”, kurus par “mobikiem”?
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
15:03
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
14:47
VIDEO. “Putina brigāde” apsūdz Baidenu par vēlmi veikt kodoltriecienu Ukrainai
14:36
Viena otru noveda līdz asarām: grāmatā atklāts, par ko īsi pirms prinča Harija un Meganas kāzām pamatīgi sastrīdējās līgava un Keita Midltone
Politologs skaidro, ar ko saistīta nevēlēšanās iekļaut “Progresīvos” koalīcijā
“Mums nepieciešams auto, lai varētu doties uz karstajiem punktiem!” Andris lūdz palīdzību, karojot Ukrainā 1
FOTO. Vai noziedējušo hortenziju ziedi noteikti ir jāapgriež?
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam 10
“Nebūtu slikti padomāt par ikgadēju premjera rotāciju,” tā domā eks-ministrs Veldre
Kārlis Streips: Visiem tiem, kuri nobalsoja, gribu teikt malači. Un tiem, kuri tā nedarīja – tiešām nav kauns?
FOTO, VIDEO. “Nolēmu un devos – pūķim pašā rīklē!”: TV personība Žaklīna Cinovska jau vairākas nedēļas uzturas Ukrainā
“Satriecoši panākumi frontes priekšējās līnijās.” Pentagons atzīst, ka Ukraina ir ceļā uz stratēģisko mērķu sasniegšanu
Šis būs izdzīvošanas gads: enerģētikas krīze var novest pie pārtikas un dzērienu ražotāju bankrotiem
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Sāk trūkt īres dzīvokļu: divu nedēļu laikā Kazahstānā ieradušies 200 000 krievu
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Teju puse robežu šķērsojušo Krievijas pilsoņu Latviju izmantojuši tranzītam
VIDEO, FOTO. Pārsteigums Parīzes modes nedēļā – skatītāju acu priekšā uz kailas supermodeles ķermeņa uzsmidzina kleitu
Dara sirdsdarbu Latvijas laukos: no milzu traktora līdz šmakovkas aparātam – viesos pie Ivara Selecka filmas “Zemnieki” varoņiem
Dainis Šēnbergs: Cilvēku resursu Ukrainai pietiek, bruņojuma gan ne, un tā ir Ukrainas atbalstītājas – NATO – vaina 31
APTAUJA. Kā vērtējat Saeimas vēlēšanu rezultātus un kam, jūsuprāt, jāveido jaunā valdība?
Vai lietus un vējš mitēsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai
Putins meklē grēkāžus, uz kuriem novelt vainu par neveiksmēm Harkivas apgabalā 14
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
Maska skandalozie tvīti par “mieru” ar Krieviju un ierosinājums atzīt Krimu par tās daļu sanikno ukraiņus 68