
“Grieķija nav atvērts koridors!” Pēc migrantu “uzlidojuma” Krētai, Grieķija sper radikālu soli pret tiem 0
Grieķijas valdība ir pieņēmusi stingru lēmumu, lai risinātu pieaugošo nelegālās migrācijas problēmu no Ziemeļāfrikas. Migranti, kas ieradušies pa Vidusjūru, vairs nesaņems patvērumu, bet tiks nekavējoties aizturēti un nosūtīti uz jaunu cietumu Krētā, paziņojis premjerministrs Kiriakoss Mitsotakis.
Saskaņā ar vācu izdevuma Bild ziņām, kopš 2025. gada sākuma Krētā no Ziemeļāfrikas, galvenokārt no Lībijas, ieradušies vairāk nekā 10 000 nelegālo migrantu, kas ir par 350% vairāk nekā iepriekšējā gadā.
Šāds straujš pieaugums ir licis Grieķijas valdībai ieviest radikālus pasākumus, tostarp apturēt patvēruma pieteikumu apstrādi personām, kas ierodas pa jūru no Ziemeļāfrikas valstīm.
Mitsotakis skaidroja: “Ņemot vērā straujo nelegālo migrantu pieplūdumu no Ziemeļāfrikas, īpaši no Lībijas uz Krētu, esam pieņēmuši grūtu, bet nepieciešamu lēmumu. Šie migranti tiks uzskatīti par nelegāliem un nekavējoties aizturēti.”
Pašlaik Krētā nav specializēta cietuma nelegālajiem migrantiem, tāpēc valdība ir apņēmusies uzbūvēt vienu, un, ja nepieciešams, pat divus. Mitsotakis uzsvēra, ka šis lēmums sūta skaidru vēstījumu noziedzīgajiem pārvadātāju tīkliem: “Grieķija nav atvērts koridors. Nelikumīga robežšķērsošana nenodrošina tiesības uz uzturēšanos.”
Lielākā daļa migrantu kuģo no Lībijas, kas pašlaik ir kara plosīta valsts, kur daļu teritorijas kontrolē Halifa Haftars, kuru atbalsta Kremlis un Krievijas algotņi.
Mitsotakis pauda gatavību sadarboties ar Lībijas oficiālajām varas iestādēm, lai apturētu migrantu plūsmu, taču uzsvēra, ka Grieķija viena pati nespēs tikt galā ar krīzi. “Mums ir nepieciešama kopīga Eiropas atbilde,” sacīja premjerministrs.
“Grieķija joprojām ir apņēmusies īstenot taisnīgu un efektīvu migrācijas politiku, tostarp legālus migrācijas ceļus, taču pašreizējā situācija prasa tūlītēju rīcību. Tā ir ne tikai Grieķijas, bet visas Eiropas atbildība.”
Grieķijas lēmums atspoguļo plašāku Eiropas Savienības cīņu ar nelegālās migrācijas izaicinājumiem, kas saasinājušies nestabilās situācijas dēļ Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos. Jaunā politika rada jautājumus par cilvēktiesībām un migrantu izmitināšanas apstākļiem, kā arī par Eiropas valstu solidaritāti krīzes risināšanā.