Sižeta veidotāju loma aprobežojas ar mikrofona turēšanu, ja kāds piekritis dalīties domās. LTV žurnāliste Vita Anstrate sarunājas ar Jelgavas iedzīvotāju.
Sižeta veidotāju loma aprobežojas ar mikrofona turēšanu, ja kāds piekritis dalīties domās. LTV žurnāliste Vita Anstrate sarunājas ar Jelgavas iedzīvotāju.
Ekrānuzņēmums no LTV ziņu dienesta “Youtube” konta

Anda Rožukalne: “Tautas Panorāmas” sižeti parāda neticami iesīkstējušu nekompetenci par reģionu problēmām 41

Anda Rožukalne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Tautas Panorāmas” autoru ceļojumi pa Latviju ir vēl viena pazīme, ka tuvojas pašvaldību vēlēšanas. Vai reportāžas palīdz saprast cilvēkus un dzīvi novados? Vai tajās iespējams uzzināt ko nozīmīgu tieši pirms vēlēšanām? Droši vien tas izdotos, ja vien tāds būtu uzdevums.

LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 67
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 138
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 40
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Administratīvi teritoriālā reforma šajā pavasarī ir viens no iemesliem, lai situācijai dažādos novados uzmanību pievērstu Latvijas Televīzijas Ziņu dienests.

Skatos izvērstos sižetus un domāju, ko gan tie dod skatītājiem, kāda jēga no šiem ceļojumiem. Pirms iepriekšējām vēlēšanām “Tautas Panorāma” bija iecerēta kā sociāls, lokālas nozīmes notikums. LTV ziņu laikā tika izziņots “Tautas Panorāmas” ierašanās laiks dažādās apdzīvotās vietās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēki pulcējās, ja vēlējās sarunāties ar žurnālistiem un iekļūt sižetos. Uz tikšanos ieradās vietējie aktīvisti, vietējie balamutes un dīvaiņi, reizēm “Tautas Panorāmas” uzmanību pievērsa arī kāds deputāta kandidāts.

Šogad skatītājiem tiek piedāvāti sižeti, kuru pamatu veido nejaušas ielu intervijas. Sižetu saturu rada nejauši satikti cilvēki, ja palaimējas, atmiņā paliek asprātīgs secinājums vai interesants fakts.

Bet jautājums, kas prātā sižetu autoriem un producentiem, šķiet, palicis iepriekšējais – kas tev sakāms televīzijai, tauta?

Jāizbrauc pie tautas. Ar “Panorāmu”

Droši vien “Panorāmas” žurnālistiem ir interesanti izbraukāt dažādas Latvijas vietas. Informācija “Tautas Panorāmas” sižetiem iepriekš nav rūpīgi savākta.

Zināms vien iedzīvotāju skaits pēc novadu reformas, un dažos sižetos tiek nosaukts vēlēšanām pieteikto sarakstu skaits, vērtēts ilgi pie varas esošo darbs.

Tāpēc ielu intervijās jāuzdod vienkārši jautājumi. Ko varat pateikt par savu pilsētu vai novadu? Kā uztverat, ka tiekat pievienoti kādai citai apdzīvotai vietai vai arī jums kāds novads tiek pievienots? Kāda ir jūsu dzīve šajā vietā?

To visu vērojot, pārņem pretrunīgas domas. No vienas puses, gribas slavēt par interesi. Gribas priecāties, ka žurnālisti ieradušies uz vietas pārbaudīt, kas nozīmīgs notiek katrā apdzīvotā vietā, kura izvēlēta sižetu veidošanai.

Gribas atbalstīt ideju, ka iedzīvotāju domas ir svarīgas, ka tieši viņi vislabāk spēj novērtēt savu dzīvi. Bet labais pazūd paviršībā gan no jautātāju, gan atbildētāju puses.

Ja arī būtu iespēja izstāstīt kaut ko svarīgu, tieši pašlaik apspriežamu, tas izšķīst patiesas intereses un nozīmīga satura trūkumā. Žurnālistiem nav skaidra plāna, nav izdomāti kritēriji, kas palīdzētu skaidrot dzīvi dažādās Latvijas vietās.

Uz ielas, pie veikala vai stacijas sastaptie cilvēki izstāsta, kas viņiem līdzās notiek, operators rāda nosauktos bērnu laukumiņus, parkus, jaunu vai slēgtu skolu, salabotos vai bedrainos ceļus.

Skatos un domāju, vai to varētu uzzināt, neaizbraucot uz Ludzu, Mārupi, Dobeli, Bausku un citām vietām. Jā, varētu. Patiesībā vienkāršie fakti, kurus kameras priekšā nosauc žurnālistu sastaptie garāmgājēji, ir zināmi.

Sižetos ieraugām sastapto cilvēku tūlītējās reakcijas un viņu izjūtas, sarunājoties ar LTV pārstāvjiem. Var kritiski vērtēt lielu daļu no sociālo mediju domu drumstalām, dažādu cilvēku izjūtu, impulsu radītus apgalvojumus vai vērtējumus.

“Tautas Panorāmas” sižeti īpaši neatšķiras no nesvarīgiem tekstiem vai vāji pamatotiem spriedumiem tīmeklī. Lielākajā daļā sižetu iznācis tāds vietējais “small talk”. Saruna ir notikusi, visi priecīgi, bet satura vērtība ir apšaubāma.

Uzklausīt nenozīmē zināt

Ja būtu jāatrod kaut kas slavējams, tā ir žurnālistu gatavība uzklausīt garāmgājējus. Tā mēs uzzinām, ka visas sarunas ir būtībā vienādas. Lai pastāstītu, kāda ir dzīve, tiek nosaukti infrastruktūras objekti un to kvalitāte.

Lai pamatotu nepatiku par novadu apvienošanu, tiek pieminētas bailes par identitātes zaudēšanu. Ja jāatbild uz jautājumu, kā pietrūkst, tad atbildes klejo ap vienkāršo – dodiet vairāk lētus dzīvokļus un mazākus nodokļus, labākus ceļus un darba vietas, izklaides bērniem un jauniešiem.

Sarunās var saprast, ka iedzīvotāju attiecības ar vietu, kurā dzīvo, ir pasīvas un atsvešinātas. Jāpagaida, kad pie varas esošie pieņems lēmumus, realizēs projektus, “ja nu Eiropa naudiņu iedos”.

Ja kaut ko vajag – tad kādam jārada darba vietas, kādam citam jādomā, lai visiem labāk. Vai tiešām? Vai šīs frāzes atspoguļo mūsdienu dzīves svarīgos jautājumus?

Tās parāda vienkāršu domāšanas veidu, bieži dzirdētas frāzes, kas adresētas varai, bet nepastāsta par novadu notikumiem.

Skatos, klausos, domāju, ka šos sižetus varētu parādīt pirms pieciem vai pēc pieciem gadiem, izmaiņu nebūtu, jo tajos trūkst konkrētības.

Cilvēki domā, ka žurnālistiem pietiek ar vispārinājumu – mums te patīk, dzīve ir jauka, varētu būt labāk, protams. Kāda sieviete piemin mežu izciršanu un rūpes par dabas vērtību saglabāšanu. No žurnālistu puses atbildes ir uzklausītas, bet jautājumi neseko.

Tā arī nav saprotams, problēma pastāv vai tā vienkārši pieminēta. Ja jau priekšplānā ir administratīvi teritoriālā reforma, tad šobrīd būtu labākais brīdis analizēt, kādi ir tās riski un ieguvumi. Bet tas nenotiek.

Novadu izmaiņas tiek apspriestas vienkāršotā līmenī, kam maz sakara ar reformas iespējamām sociāli ekonomiskajām sekām – vai mums tas patīk, vai kaimiņi ir jauki, vai būs veikali? Žurnālisti savus jautājumus neuzdod.

Ja cilvēki ierunājas par apdraudētu vietas identitāti, būtu vērts uzzināt, kas ar to domāts. Vai identitāte pazūd, ja izmainās novada robežas kartē un administratīvā centra adrese? Varbūt noliegums parāda tikai nepatiku pret pārmaiņām, bailes no nezināmā?

Sižetu veidotāji neievēro, ka reizēm sastaptie pasaka ko svarīgu, kaut ko tādu, ko varētu noskaidrot, ja jau mērots tāls ceļš no redakcijas Rīgā. Ja cilvēki sižetos ieminas par darba vietām, neseko ne konkrēta informācija, ne jautājumi.

Piemēram, Daces Stirānes dzirdētais, ka, Rēzeknē dzīvojot, latviešu valoda nav vajadzīga. Ko tas nozīmē? Vai tā ir, bet varbūt tikai ērta frāze puisim uz ielas? Interesants ir sižetā Ulbrokā skaidrotais, ka trūkst dzīvokļu.

Tā saka divi cilvēki uz ielas. Ko tas nozīmē šajā lielajā novadā, neuzzinām.

Tā ir dažu ģimeņu problēma vai pašvaldībai risināms jautājums? Ādažos Aija Kinca filmējas uz jaunu ēku fona, stāsta, cik tur viss lieliski, bet nepiemin, cik sarežģīti šeit veicies ar dienas centra būvniecību, kāds neiecietības vilnis vēlās no iedzīvotāju puses pret cilvēkiem ar garīgu atpalicību.

Lieku kopā zināmo par dzīvi Latvijas pilsētās un ciemos, un ir skaidrs, ka sižeti parāda LTV ziņu ilgstošo intereses trūkumu par dzīvi dažādās Latvijas vietās, neticami iesīkstējušu nekompetenci par reģionu problēmām un norisēm.

Tieši tāpēc īsti nav par ko runāt ar iedzīvotājiem. Tāpēc nākas uzdot tādu kā karaļa sūtņa cienīgu jautājumu – ko jūs gribētu? Tāpēc sižeti no gandrīz visām ilgi neapmeklētām apdzīvotām vietām izskatās vienaldzīgi un bezjēdzīgi.

Tie gandrīz neko nedod ne cilvēkiem apmeklētajās vietās, ne citiem skatītājiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Tautas Panorāma” kā projekts ir bez skaidra profesionāla mērķa. Tas parāda, cik nesvarīgi ziņu žurnālistiem ir iedzīvotāji kā informācijas avoti. Sižeta veidotāju loma aprobežojas ar mikrofona turēšanu, ja kāds piekritis dalīties domās.

Bet detalizēta iegūtās informācijas izvērtēšana un analīze nav svarīga. Tāpēc Aijai Kincai nākas tēlot labvēlīgo, svešo tanti un skaidrot, kā sauc uz ielas satiktās sievietes bērnu kādā no Pierīgas pašvaldībām. Jo citu jautājumu nav.

Tikai šādai draudzīgas sarunas biedres lomai nav tiešas saiknes ar jebkādu profesionālu lomu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 67
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 138
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 40
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis!” Mežkopis atklāj, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības 5
23 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Skolā bija iedomīgs, bet, patiesībā viņš ir cilvēks ar zelta sirdi, ļoti ievainojams un laipns!” Sieva un komandas biedri par olimpisko “fāteri” Agni Čavaru 6
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 40
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas pludmales volejbolisti uzvar brazīliešus un iekļūst olimpisko spēļu ceturtdaļfinālā 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien daudzviet ļoti stipri līs 2
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Čempionu karalis. Vai būs, kas Jūrmalā glābj? Cepumu magnāta lieta nonāk tiesā. Nedēļas notikumu apskats 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO: Berlīnē protestos pret Covid-19 ierobežojumiem aizturēti 600 cilvēki 2
09:19
LE
LETA
Ziņas
Pircējus brīdina par kādu PVC logu tirgotāju internetā
08:59
LE
LETA
Ziņas
Saeimas priekšsēdētājas biedre: atsevišķi deputāti nevakcinējas politisku mērķu dēļ 10
08:37
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Spēle bija traka!” Latvijas pludmales volejbolistu graciozā uzvara sajūsmināja visus Latvijas sporta līdzjutējus 3
1 stunda
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 33
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 12
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aptauja: Vai tu atbalsti Marihuānas legalizāciju Latvijā? 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pircējus brīdina par kādu PVC logu tirgotāju internetā
31 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka Muižniece kļuvusi par tādu kā otru potēšanās ministri!” Voika atklāj, ka profesijas, kurās strādāt bez sertifikāta, saruks 91
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 138
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd pietrūkst 20 miljoni, lai ziemā varētu notīrīt sniegu no ielām,” Ķirsis atklāj, ka Rīga ir Latvijas nabadzīgākā pilsēta 113
16 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas pludmales volejbolisti uzvar brazīliešus un iekļūst olimpisko spēļu ceturtdaļfinālā 2
1 stunda
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Spēle bija traka!” Latvijas pludmales volejbolistu graciozā uzvara sajūsmināja visus Latvijas sporta līdzjutējus 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tokijā pirmo “play-off” cīņu aizvadīs Pļaviņš/Točs 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Palīdziet Kristinai vai zvaniet policijai!” Baltkrievu sportisti ar varu mēģina nogādāt Minskā 11
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 67
15 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Skolā bija iedomīgs, bet, patiesībā viņš ir cilvēks ar zelta sirdi, ļoti ievainojams un laipns!” Sieva un komandas biedri par olimpisko “fāteri” Agni Čavaru 6
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Vietām nokrišņu daudzums pārsniegs pusi mēneša normas! Pirmdien gaidāms stiprs lietus 3
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Kurš vakcinējies, tas drīkst tusēt!” Kā rīdzinieki divas dienas aizmirsa par kovidu un ballējās pilsētas festivālā “Var! Būt!” 75
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas bija viens no centrālajiem notikumiem manā dzīvē!” Pauls atklāti stāsta, kā ir muzicēt uz vienas skatuves ar Garanču 33
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Sešu stundu laikā Samantai Tīnai uz muguras top iespaidīgs pirmais tetovējums 71
1 diena
GR
Guna Roze
Ziņas
“Pēc 63 dzīve ir jāmaina – kaut vai tāpēc, lai būtu interesanti dzīvot!” Saruna ar rakstnieci Baibu Talci 5
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pats izslimoju vidēji smagi un esmu izvadījis arī ļoti daudz “antivakseru”,” priesteris par Covid-19 pieredzi 146
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Ja zemenes paceļam 1,20 m no zemes…” Agronoms Dzērve atklāj interesantu “knifu”, kā zemenes iegūt ātrāk 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība neticēja, ka kāds no mūsējiem iegūs zelta medaļu,” Apinis par sportu, politiku un naudu 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Jāvēršas pret tiem, kuri krāpjas ar nodokļiem, nevis tiem, kas tos taisnīgi maksā. Deputāts par plāniem vērsties ST 59
2 dienas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Mūs gaida politiskā spēle, kurā bez sirdsapziņas pārmetumiem izmantos pandēmijas kārti 36
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tirgus ir pārmaiņu priekšā!” Smiltēns atklāj, vai Centrāltirgū beidzot prioritāte būs vietējiem zemniekiem 30
1 diena
JE
Jānis Eglīts*
Ziņas
Jānis Eglīts: “Nav daudz valstu, kas ir tik privileģētā situācijā kā Latvija!” 20
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Tu gribētu sākt ko jaunu, taču tas nebūs viegli! Horoskopi no 2. līdz 8. augustam 2
22 stundas