“Spried ar Delfi” raidījuma vadītājs Aigars Lazdiņš, viesi – “Pilsēta cilvēkiem” aktīvists Māris Jonovs un autožurnālists Pauls Timrots.
“Spried ar Delfi” raidījuma vadītājs Aigars Lazdiņš, viesi – “Pilsēta cilvēkiem” aktīvists Māris Jonovs un autožurnālists Pauls Timrots.
Raidījuma “Spried ar Delfi” ekrānuzņēmums

Anda Rožukalne: Cik ilgi amatpersonas ar savu sabiedrisko attiecību speciālistu atbalstu noteiks ziņu mediju satura nopietno daļu? 5

Anda Rožukalne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

Jauni jautājumi. Citi raidījuma vadītāji. Jauns multimediāls formāts. Tas ir pusstundu garais ikdienas aktuālo diskusiju raidījums “Spried ar Delfi”. Kāpēc to ieslēgt? Vai tas ir Latvijas Radio “Krustpunktā” konkurents? Vai tas ir labāks par neskaitāmiem “Rīga TV24” sarunu šoviem? Jā un nē.

Ikdienas ziņas reizēm izraisa dažas dzirksteles sociālajos medijos, taču jaunumu pārpilnībā aizmirstas dažu ziņu nozīme un jēga, ja svarīgākās ikdienas ziņas netiek skaidrotas, izspriestas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc vajadzīgs kāds, kas uzdod jautājumu un saņem atbildes. Šoreiz to dara vairāki “Delfi” žurnālisti, kopā ar jauno raidījumu ekrānā atgriezies kādreizējais LNT ziņu vadītājs Andris Auzāns. Tā ir laba ziņa.

Raidījums ne tikai stāsta, ko nozīmē aktualitātes, bet parāda, ko nozīmē profesionāla žurnālistika. Tas pieejams “Delfi+” abonentiem.

Vakar notika, šodien spriežam

Žurnālistu vadītas diskusijas pieder pie nopietnu mediju formātu klasikas. Ziņas ir svarīgas, bet tās lielākoties nav saprotamas, jo piedāvā tikai kādu nelielu kārtējā notikuma daļu, svarīgākos faktus.

Ikdienas jaunumi žigli aizripo mums garām, šķiet nesaprotami vai aizved maldos, ja netiek skaidroti, kopīgi pārdomāti, pretstatīti vērtībām. Lai izveidotu savu viedokli, auditorijai nepieciešama uzskatu sadursme, informācija, dažādu pušu argumenti.

“Spried ar Delfi” savā ikdienas sarunu raidījumā (tiešraide pulksten 14) piedāvā ātru reakciju uz aktualitātēm, profesionālu skatu, sarunas pēc būtības. Strādāt tādā raidījumā varētu būt jebkura ziņu portāla žurnālista sapnis, jo raidījums ļauj izrauties no ikdienas ziņu ražošanas rutīnas.

Tā formāts ir vienkāršs. Raidījuma pamatā ir faktu un viedokļu intervijas, katrā sarunā nav vairāk par diviem dalībniekiem. Tāpēc katram no viņiem ir iespēja aizstāvēt savu pozīciju. Tāpēc šajā raidījumā izdodas saturīgāka saruna, kas ietver arī ieklausīšanos, reakciju uz teikto, diskusijas raisīšanos.

“Spried ar Delfi” vada vairāki pieredzējuši portāla žurnālisti: Aigars Lazdiņš, Madara Fridrihsone, Uldis Strautmanis. Reizēm studijā iztaujāt viesus dodas vēl citi portāla kolēģi, jo tēmu loks plašs – no kriminālām tēmām un Rīgas attīstības dilemmām līdz teātru dzīvei un kino nākotnei pandēmijas laikā.

Ziņu portāla “Delfi” žurnālistiem, strādājot maskās un vadot sarunas ar viesiem, kas pieslēgušies ar tiešsaistes lietotņu palīdzību, ir diezgan grūti radīt katram savu neatkārtojamo sarunas vadīšanas stilu.

Reklāma
Reklāma

Pēc daudzu raidījumu noskatīšanās par vienu esmu droša – raidījumi ir ļoti labi sagatavoti, tā vadītāji ilgi pētījuši savu raidījumu tēmas un tiešām zina, ko jautā un kāpēc uzdod tieši tādus jautājumus.

Jauni jautājumi, tās pašas amatpersonas

Kāpēc mums kaut kas jāzina par lielveikalu nomnieku neapmierinātību ierobežojumu laikā? Kas notiek ar korupciju muitā? Vai vērts atsākt klātienes mācības un turpināt braukt ar riteni par Čaka ielu? Kādas teātra izrādes atgriezīsies uz skatuves pēc pandēmijas?

Šīs ir tikai dažas no iepriekšējo un šīs nedēļas tēmām.

Tās īsti nesakrīt ar citu diskusiju vadītāju idejām, piemēram, ar LR1 “Krustpunktā” izvēlēm, tāpēc šis raidījums palielina sabiedrībai piedāvāto diskusiju daudzveidību.

Tas ievieš korekcijas pierastajā dienas kārtībā, kurā aktuālie lēmumi, viedokļi, problēmas ar ziņu aģentūras LETA žurnālistu palīdzību apriņķo visus ziņu portālus un rada pamatotu iespaidu, ka gandrīz visi mediji stāsta par vienu un to pašu

“Spried ar Delfi” zināmo notikumu plūsmā piedāvā ko citu. “Delfi” žurnālisti jau zināmās tēmās atrod savus jautājumus, tādus, kas nav ienākuši prātā citu mediju kolēģiem.

Pa vidu jau pierastai amatpersonu iztaujāšanai var paveikties, ja izdodas tādas sarunas, kādas par Rīgas transporta plūsmu notika starp autožurnālistu Paulu Timrotu un “Pilsēta cilvēkiem” aktīvistu Māri Jonovu.

Šajā “Spried ar Delfi” raidījumā bija īsta uzskatu sadursme, pārliecinošu domu duelis.

Tomēr raidījuma veidotāji lielā mērā atkārto Latvijas žurnālistikā pierasto praksi, ka amatpersonas un atbildīgie ir galvenie aktuālo interviju raidījumu dalībnieki: paši pieņem lēmumus un paši tos izskaidro.

Protams, žurnālistiem jāprasa atbildes no amatpersonām, deputātiem, uzņēmu vadītājiem, jāprasa atbildība. Tomēr viņus izjautā visi, viņu viedokļi pārplūdina ziņas.

Cik ilgi amatpersonas ar savu sabiedrisko attiecību speciālistu atbalstu noteiks ziņu mediju satura nopietno daļu?

Tā daudzi nozīmīgi informācijas sniedzēji, viņu domas, skatījums, definētās tēmas paliek neuzzinātas. Tā rodas iespaids, ka virkne no kādai sabiedrības daļai svarīgiem jautājumiem tiek ignorēti. Tas samazina uzticēšanos medijiem.

Vienveidīgi amatpersonu runu plūdi rada nogurumu un liek novērsties no ikdienas ziņu patēriņa, jo auditorijas pārstāvjiem grūti sev pamatot, kāpēc tērēt laiku šim saturam.

Domā uzreiz, skaties pēc pieprasījuma

Lai gan katru darba dienu pieejama raidījuma tiešraide, “Spried ar Delfi” pieejams arī kā teksta kopsavilkums, katra raidījuma svarīgākos momentus iespējams noskatīties arī video un “Delfi” raidierakstu sadaļā.

“Delfi” izmanto multimediālu stāstu stāstīšanas pieejas, kurās katrs lietotājs var kārtot un vērtēt raidījuma saturu sev piemērotā secībā. Katrs raidījums sākas ļoti mērķtiecīgi, nav šaubu par tā tēmu, galvenajiem jautājumiem.

Līdz ar to viegli pieņemt lēmumu, vai tālākais ir skatīšanās un klausīšanās vērts.

Raidījums ir nopietns. Ja vēlies kaut ko noskaidrot, uz to var paļauties. Tas parāda, kāpēc dažādu sarunu un uzstāšanos plūsmā noder skaidri jautājumu formulējumi un pacietība uzklausīt atbildes.

Tas piemērots cilvēkiem, kuri, iespējams, ir pārāk aizņemti vai ikdienas svarīgo un galīgi nesvarīgo ziņu ļoti nogurdināti. Tāpēc neseko jebkurām ziņām, bet cenšas izlobīt svarīgāko no dažādo jaunumu klāsta.

“Spried ar Delfi” sarunas patiks, ja vēlaties mierīgi uzklausīt, iepazīt diskusiju dalībniekus, paši analizēt problēmas.

Tās pavisam noteikti vērts klausīties tiem, kas augstu vērtē žurnālistu vēlmi noskaidrot, saprast, būt neit­rālam starpniekam, kas saviem skatītājiem piedāvā iespēju pašiem vērtēt sarunas saturu. Raidījuma galvenais mērķis ir izglītot, skaidrot.

Vieglāk pateikt, ko negaidīt no šī raidījuma. Te neatradīsiet grēksūdzes, uzbrukumus, nesvarīgas privātas pieredzes. Tajā nebūs publisku atmaskojumu un cilvēku konfrontācijas.

Tomēr atbildīgie skaidrosies un taisnosies. Tajā nebūs centienu izlikties, ka šī ir draugu saruna, tāpēc visiem jājūtas kā jaukai ģimenei, kuras draudzīgās pļāpas tiek piedāvātas citu vērošanai.

Tādu saturu meklējiet “YouTube” slavenību sarunās un “STV”.

Tajā nebūs vadītāju vēlmes dominēt un uzskatīt viesus par savas performances otrā plāna aktieriem.

Tas būs nopietns saturs, kas skatītājus uzskata par izglītotiem un domājošiem cilvēkiem. “Spried ar Delfi” ir tāds kā pierādījums, kāpēc komerciālā medijā nepieciešama profesionāla žurnālistika.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.