Aktieris Kārlis Arnolds Avots (no kreisās) Derila lomā gan fiziski, gan emocionāli ļauj savam tēlam elpot, un arī Ginta Andžāna smalkjūtīgā, iekšējās vibrācijās balstītā darbība skolotāja tēlā rada pārliecinošu raksturu.
Aktieris Kārlis Arnolds Avots (no kreisās) Derila lomā gan fiziski, gan emocionāli ļauj savam tēlam elpot, un arī Ginta Andžāna smalkjūtīgā, iekšējās vibrācijās balstītā darbība skolotāja tēlā rada pārliecinošu raksturu.
Publicitātes (Artura Pavlova) foto

“Līmlente uz stikla.” Ilzes Kļaviņas recenzija par izrādi “Monstrs” Dailes teātrī 0

Ilze Kļaviņa, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Režisora Dmitrija Petrenko koncepts, kas iet pa psiholoģiska padziļinājuma ceļu, panāk visu četru tēlu patiesību mākslinieciski izteiksmīgu un vienlaikus neitrālu atklāsmi.

LE
LETA
Ziņas
Jauni noteikumi, kas katram būs jāizdara pirms manikīra un friziera apmeklējuma 11
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Muris ir tikai trešajā vietā. Noskaidroti populārākie kaķu vārdi Latvijā 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 82
2 dienas

Dailes teātra jaunā iestudējuma, Dankana Makmillana “Monstrs” fokusā ir attiecības starp slikto/nesaprasto pusaudzi un nesaprotošiem pieaugušajiem. Tēma ir nepārejoši aktuāla, kā zināms, ar aizraujošiem un izaicinošiem pusaudžu raksturiem šo konfliktu risinājuši vairāki spilgti iestudējumi, piemēram, Laura Gundara “Minga rēgi”, Pītera Šefera “Equus”, savā ziņā arī M. Hedona, S. Stīvensa “Savādais atgadījums ar suni naktī” un citi.

Lielākā daļa minēto uzvedumu nosoda vecākus, vecvecākus, kaimiņus, nostājoties jaunās paaudzes savdabīgā aizsardzības pozīcijā, taču “Monstrs” rāda līdzsvaru, kur abas puses atrodas vienlīdz vainas un vienlīdz upura statusā.

Makmillana lugas emocionālais spēks balstās sadzīviski atpazīstamos, lai arī aprautos, taču psiholoģiski precīzos un detalizētos dialogos, un režisora Dmitrija Petrenko koncepts, kas iet pa psiholoģiska padziļinājuma ceļu, panāk visu četru tēlu patiesību mākslinieciski izteiksmīgu un vienlaikus neitrālu atklāsmi.

Stāsta centrā ir Derils, piecpadsmit gadus vecs zēns ar traumētu pieredzi, un skolotājs Toms, kura profesija ir apzināta izvēle mainīt līdzšinējo darbu reklāmas biznesā. Toms ir atteicies no ienesīgas, taču, viņaprāt, merkantilas un neētiskas nodarbes un pilnībā atsacījies no iepriekšējās dzīves, un arī viņa mīļotā, līgava un vēlāk sieva Džodija, kopā ar Tomu pārcēlusies uz mazpilsētu.

Skolēna–skolotāja attiecībās iesaistās arī Derila vecmāmiņa Rita. Dramaturģija piedāvā vienas situācijas četras versijas ar iespējām psiholoģiski bagātīgi piepildīt četras lomas.

Vientulības pētījums

Tēlus raksturo darbības motivācijas skrupulozas detaļas, kas pārliecinoši portretē katru individuāli, un tāpēc šķiet, ka aktieri kaut kādā mērā spēlē monoizrādi, paliekot sava tēla iekšējās patiesības “burbulī”. Katrā no viņiem var ieraudzīt kaut ko monstrozu, t. i., aprobežotu, savtīgu, citiem nepieņemamu.

Pusaudzi Derilu nebiedē nekas, un viņam nerūp neviens. Aktieris Kārlis Arnolds Avots Derila lomā kūsā no enerģijas, kas piepilda eks-centrisko pusaudzi uz skatuves un kam prototips ir reāls jaunietis Prusax (hiphopa un repa mūziķis Jānis Rihards Ķullītis, viņš arī izrādes mūzikas autors).

Tēls, līdzīgi hameleonam, mainās ik sekundi, te izaicinājumu nomaina gļēvums, drosmei seko viltība utt., faktiski tā ir loma par spēlēšanos ar lomām – “a, kā būtu, ja es būtu labs, ja būtu slikts”. Derila darbības caurvij tipiskais tīņu dzīves moto – pētīt pieaugušo robežas, izmantot iespējas sava egoisma labā.

Aktieris gan fiziski, gan emocionāli ļauj savam tēlam elpot, viņš ir atbrīvots, tiešs un precīzs, asas kustības, oriģinālas izteiksmes un konkrēti novērtējumi ļauj atpazīt citus “derilus”, kas redzami ik uz soļa mūsu ģimenēs, skolās, uz ielas.

Partnerībā ar neparedzamo un mainīgo pusaudzi aktieris Gints Andžāns atveido savu skolotāju Tomu maksimāli sasprindzinātu un ne-drošu. Nepieredzējušais pedagogs ir spiests iepazīt līdz šim nezināmo pasauli, kas liek pārvērtēt pašam savu šķietami pareizo dzīvi.

Toma pacietību un ieinteresētību sava vienīgā skolēna liktenī attaisno lieliska nospēlētā misijas apziņa, tādēļ attaisnots šķiet skolotāja nesavaldības brutālais mirklis, ko vēlāk viņš pats nožēlo. Andžāna smalkjūtīgā, iekšējās vibrācijās balstītā darbība rada pārliecinošu raksturu, tādu, kurš bezcerīgi un ar maksimālu piepūli meklē uzticēšanos savā audzēknī.

Anete Krasovska atveido Džodiju kā sievieti ar stereotipiskiem uzskatiem, kura zina, ko vēlas, un zina, kā to panākt, pat pakļaujot citu cilvēku gribu savai. Lietišķi mērķtiecīga, lakoniska, Džodija šķiet mazliet vienplākšņaina, aktrises spēles krāsas robežojas no sievišķīgas viltības līdz sirsnīgi lietišķām rūpēm par ģimenes ligzdu.

Indra Briķe piepilda vecmāmiņas Ritas lomu ar harismātiskām klusuma pauzēm, kurās dramatisms izpaužas vairāk kā teksta frāzēs. Aktrise pārliecina sava tēla tiesības uz tradicionāliem uzskatiem par atbildību, un viņas mazdēla vietā izdarītā izvēle šķiet viņai pašai pilnībā attaisnojama.

 

Siena, spogulis, sprosts

Režisora Petrenko rokraksta smalkākā daļa ir kaligrāfiska, varbūt pat pārāk akurāta, tādēļ šoreiz “Monstra” iespaids par skatuves notikumiem ir atsvešināti racionāls, sterili precīzs.

Arī telpas iekārtojums ir lakonisks, tomēr jēdzieniskās slodzes ziņā ietilpīgs un atsevišķo elementu kopsaucēju veidojošs risinājums. Scenogrāfe Marija Ulmane veido ko līdzīgu skolas klasei, tā ir tukša istaba ar divām malējām izejām. Uz kreiso pusi ved durvis, uz labo – ieplaisājis logs, vidū – garš bezpersonisks galds.

Būtiskākā ir siena, kam piešķirta simboliska nozīme un kas pretskatā šķērso skatuvi, brīžiem tā ir caurspīdīga, kad to “izkausē” mākslinieces Māras Vaļikovas zilganā pustoņos ieturētā gaisma. Aiz tās redzama Derila vientulīgā istaba.

Brīžos ar spilgtākām priekšgaismām siena daļēji atspulgo skatītāju rindas, radot asociācijas ar, manuprāt, lieki didaktisku norādi par to, ka zālē sēdošie ir iesaistīti/atbildīgi lugas notikumos. Papildu zīme ir sienu–spoguli šķērsojošā plaisa, kas bezcerīgi sastiprināta ar trauslu līmlenti, kas apzīmē sadalījumu divās pasaulēs – pusaudžu un pieaugušo. Bez saprašanās iespējām.

“Monstrs” ir iestudējums ar nenoliedzamu didaktiku, kas šoreiz ir īsti vietā un kas tematiski iekļaujas “Latvijas skolas somas” programmā vidusskolēniem. Izrāde arī ir viena no tām, pēc kurām gribas turpināt tiešu sarunu starp aktieriem un skatītājiem, visvairāk ar tiem, kuriem tā ir nenoliedzami vistuvākā – tiem, kam 16+.

Dankans Makmillans, “Monstrs”, iestudējums Dailes teātrī

Režisors: Dmitrijs Petrenko, scenogrāfe Marija Ulmane, kostīmu māksliniece Baiba Litiņa, mūzika Prusax, gaismu māksliniece Baiba Vaļikova.

Lomās: Kārlis Arnolds Avots, Gints Andžāns, Anete Krasovska, Indra Briķe.

Tuvākās izrādes: 21. oktobrī, 7. novembrī.

 

Vārds skatītājiem

Saistītie raksti

Katrīna: “Izrāde pieaugušajiem un izrāde jauniešiem (tīņiem). Būs sadaļas, ko saredzēs dažādi, bet noteikti ir tādas, ko ar atvērtu prātu, sirdi un acīm redzēs vienādi. Pārbaudīju to, ierodoties ar divpadsmitgadīgu skatītāju.

Ja kāds baidās dēļ uzraksta “tiek lietota necenzēta leksika”, nebūsim naivi, jaunieši to ir dzirdējuši vairāk nekā mēs paši. Izrāde man ļoti patika, bet te vairāk atsaukšos uz jaunākās skatītājas komentāriem: “Tas, kā Derils runāja, ir precīzi, kā visi jaunieši tagad runā, un ģērbjas viņi visi arī tieši šādi. Man ļoti patika, gribētu iet vēlreiz.””

Dailesteatris.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Jauni noteikumi, kas katram būs jāizdara pirms manikīra un friziera apmeklējuma 11
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Muris ir tikai trešajā vietā. Noskaidroti populārākie kaķu vārdi Latvijā 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 82
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 59
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kalviņš skaidro, kāpēc ar Covid -19 var saslimt vēlreiz 11
6 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jostu savilkšanas” vietā stimuli. Svarīgākās nodokļu izmaiņas 2021. gadā
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Uz darbu kā kara lauku!” Par sūdzēšanos vadībai priekšniece darbiniekus iesūdz tiesā
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai ar Renāru Kauperu viss kārtībā? Tiek ziņots, ka talantīgais mūziķis inficējies ar Covid-19
59 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Kalviņš skaidro, kāpēc ar Covid -19 var saslimt vēlreiz 11
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar Covid-19 saslimušo rekords. Kāda situācija ir Igaunijā?
12:58
Inita Šteinberga
Praktiski
Priedēm nobirst skujas: vai koks ir slims?
12:45
LE
LETA
Laukos
Gerhards: Paredzama būtisku līdzekļu novirzīšana bioloģiskajai lauksaimniecībai
12:44
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karaliene Elizabete II un princis Filips Ziemassvētkus aizvadīs vieni paši lielajā pilī: tā notiks pirmo reizi 71 gada laikā
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Valdības lēmums, ka skolniekiem turpmāk būs jāvalkā maskas, nopietni sadusmo Andri Kiviču: viņš piesola lielāku šovu nekā “Kivičs un Skulme” 1
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Mūziķis Ralfs Eilands negaidīti vaļsirdīgs par savu privāto dzīvi: man ir jauna draudzene! 3
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
baltos halātos tērptie ierēdņi Rīgā skaitīja Padomju Krievijas izmaksātos četrus miljonus zelta rubļu
2 stundas
ZD
Zane Dzene
Ziņas
Aktuālā kino izlase: vērtīgākie filmu piedāvājumi šobrīd
2 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Profesore: Pēc insulta zāles ir jālieto līdz mūža galam
3 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Muris ir tikai trešajā vietā. Noskaidroti populārākie kaķu vārdi Latvijā 3
6 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Dzīve vientulībā līdz 11. janvārim. No šodienas spēkā stājas vairāki ierobežojumi 13
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Indiešu paverdzināšanā vainotais uzņēmējs jau teju mēnesi atrodas apcietinājumā
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Savākti jau vairāk nekā 19 000 paraksti. Iniciatīva “Ļausim bērniem skolā brīvi elpot” iesniegta Saeimā 4
5 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
Žurnālists Armands Tripāns: “Cilvēki laukos dažkārt ir spēcīgāki garā un darbos, labāki un krietnāki savā cilvēciskumā…” 7
Intervija 5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas pilsonībā par nopelniem valsts labā uzņem diriģentu Šišonu 1
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Pirmais pasaulē: Rīgā tiek būvēts ekskluzīvs izklaides kuģis – peldoša sala 1
2 stundas
ED
Eduards Dorofejevs
Ziņas
“Modernistu un mājsaimnieču draugs.” Eduarda Dorofejeva recenzija par izstādi “Madernieka stils”
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jauni noteikumi, kas katram būs jāizdara pirms manikīra un friziera apmeklējuma 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Viens trieciens pēc otra: princis Harijs zaudējis tuvu cilvēku 13
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Evija, Raita un Jogita
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Trīs meitu tētis, talantīgais sportists Mārtiņš Pļaviņš TV šovā paziņo: nedomājot mainītu zelta medaļu pret dēlu
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 59
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Skaistas, drosmīgas un neatvairāmas: kādas bija Džeimsa Bonda meitenes filmās no 1962. līdz 2021.gadam 1
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga, tumīga, aromātiska: meksikāņu zupa ar frikadelēm 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: Lai iekļūtu iekšā, bija jāiesaista pretterorisma vienība “Omega”. Ko policija atklāja Rīgas centrā? 3
21 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Vai priekšnieks drīkst rakstīt “WhatsaApp” no agra rīta līdz vēlam vakaram: 5 jautājumi par attālināto darbu 6
1 diena