Foto: SHUTTERSTOCK

Londonas pamesto metro staciju spoki un citas būtnes. Stāsti ne bez pamata 2

Guntars Pļavinskis, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Lasīt citas ziņas

Londonas metro ir pasaulē visvecākais pazemes dzelzceļš, kura pirmais atzars atklāts 1863. gadā. Patlaban Britānijas galvaspilsētas metro ir ļoti sazarots tīkls, ko veido 270 stacijas, no kurām gan vismaz 40 skaitās pamestas. Tām ikdienā tagad vilcienu sastāvi padrāžas garām, taču tās nav gluži tukšas un vientuļas – daudzviet tur esot iemitinājušies bezpajumtnieki, žurkas un, iespējams, vēl arī kādas citas būtnes. Piemēram, spoki.

Melnās mūķenes stacija

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas notika 1811. gadā. Londonas finanšu centrā Anglijas bankā strādāja kāds uzcītīgs klerks vārdā Filips Vaitheds, kurš ikdienā ne ar ko īpašu neizcēlās. Alga bija neliela, un nekādu karjeras izaugsmes iespēju aiz apvāršņa arī nevarēja saskatīt, taču puisis bija jauns, viņš alka dzīvot maksimāli pilnvērtīgi, turklāt Londonā netrūka pievilcīgu meiteņu, kurām viņš katrā ziņā vēlējās patikt.

Reiz Filips tik pamatīgi zaudēja kāršu spēlē, ka saprata – parāda atdošana nemaz nav viena godīga cilvēka spēkos. Un runa bija ne tikai par kārtīga džentlmeņa reputāciju, bet arī dzīvības zaudēšanas iespēju. Tad Filips izšķīrās par riskantu soli: viņš viltoja bankas čekus par ievērojamu naudas summu. Bet krāpšanu ātri atklāja un Filipu tiesāja, piespriežot nāvessodu.

Filipa vecākā māsa Sāra, kura aizstāja jaunākajam brālim māti (viņu vecāki nomira, kad zēnam bija tikai četri gadiņi), bija daudz nopūlējusies, lai sarūpētu viņam laimīgu bērnību un nodrošinātu labu izglītību. Turklāt viņa bija tik ļoti norūpējusies par brāli, ka pati pametusi novārtā savu personīgo dzīvi, tā arī neapprecoties. Un tagad vienīgā vistuvākā cilvēka sodīšana ar nāvi lika viņai šķirties no prāta.

Viņa turpināja uzskatīt, ka Filips ir dzīvs un joprojām turpina strādāt bankā, vēl 25 gadus regulāri ierodoties tur un pieprasot, lai ļauj satikties ar brāli. Un, lai arī šādi viņas gājieni radīja neērtības bankas apmeklētājiem, kopumā tur pret viņu esot izturējušies iecietīgi.

Kad Sāra nomira, viņu apglabāja vecā kapsētā netālu no bankas. Taču pēc vairākiem gadiem šo kapsētu likvidēja un tur ierīkoja dārzu. Faktiski jau kopš sākuma tur sāka parādīties sievietes spoks melnā kleitā, kas līdzinājās mūķenes apģērbam. Bet vēl pēc neilga laika spoks pārvietojās uz tuvumā esošo pazemes dzelzceļa staciju “Banka”, kas bija ierīkota jau pēc viņas nāves.

Spoku drīz iedēvēja par Bankas mūķeni, un tas vēl joprojām tur esot sastopams. Tiesa, vēstīts, ka tas uzvedoties klusu un esot miermīlīgs. Tikai vienu reizi tam izdevies sabiedēt apkopēju, kurai pēkšņi kāds skaļā balsī jautājis, vai viņa nevarētu to pavadīt līdz bankai, kurā strādājot brālis. Apstulbusī apkopēja šausmās nav spējusi vispār izrunāt ne vārda, un spoku mūķene tad esot tikai skumji pasmaidījusi un acumirklī izkūpējusi gaisā.

Cepurnieka mācekle

Bet stacijā “Faringdona” zem velvēm periodiski atskan šaušalīga bērnu raudāšana. Visbiežāk tas notiek vakarā, neilgi pirms metro stacijas slēgšanas. Leģenda vēstī, ka šie vaidi piederot savulaik nogalinātajai 13 gadus vecajai meitenei Annai Neilorei, kura nesen bija kļuvusi par mācekli cepuru darbnīcā. Bet reiz viņas izkropļoto līķi ar izteiktām vardarbības pazīmēm atrada netālu no darbnīcas esošajā klajumā.

Izmeklēšanā noskaidrojās, ka Annu nogalinājis cepuru darbnīcas īpašnieks kopā ar savu meitu. Viena no versijām pauž, ka cepurnieka meita kļuvusi greizsirdīga uz Annu par to, ka viņai uzmanību pievērsis pašas potenciālais precinieks. Izraisījies meiteņu strīds, kura laikā iekarsusī cepurnieka meita iesitusi pa galvu Annai ar smagu metāla svečturi, tādējādi viņu smagi ievainojot.

Atsteidzies cepurnieks, taču tā vietā, lai palīdzētu cietušajai, izlēmis viņu turpat labāk piebeigt. Vēlāk, kad iestājās tumsa, abi noziedznieki izstiepuši līķi klajumā, vienlaikus cenšoties visu ierīkot tā, lai izskatītos, ka meiteni nogalinājusi kāda no ielu bandām.

Tas noticis aptuveni 18. gadsimta vidusdaļā, kad Anglijā vēl pat nebija uzsākta metro ierīkošana, tomēr Annas Neilores spoks vēlāk iecienījis tieši staciju “Faringdona”.

Traģiskais aktieris

Foto: SHUTTERSTOCK

Pagājušā gadsimta 50. gados Londonas metro stacijā “Koventgārdena” periodiski parādījies dīvains subjekts: rudmatains vīrietis, vecmodīgā apģērbā un lielas platmales aizsegtu seju. Nevienu neievērodams, viņš klīdis pa peronu, kaut ko nepārtraukti murminot sev zem deguna. Vērīgi ieklausoties, bijis iespējams atpazīt, ka viņš runā monologus no Šekspīra traģēdijām, visbiežāk no “Makbeta” un “Hamleta”. Reiz savādais subjekts iegājis istabiņā pie strādniekiem, noņēmis platmali un pieklājīgi stādījies priekšā: “Viljams Teriss, Adelfi teātra traģiķis.” Nākamajā acumirklī telpā no strādājošajiem vairs nav bijis ne miņas – visi redzējuši, ka runātājs ir… bez galvas.

Šis gadījums sacēlis krietnu troksni. Sākotnēji izvirzīja versiju, ka strādnieki kļuvuši par kāda izjokotāja–hipnotizētāja upuriem vai arī tā bijusi masu halucinācija. Taču drīz izmeklēšana noskaidrojusi, ka Viljams Teriss ir gluži reāla persona, un viņš 19. gadsimta nogalē Adelfi teātrī patiešām bijis galveno lomu izpildītājs.

Taču 1897. gadā viņu ar nazi nodūris vidusmēra aktieris Ričards Prinss, kurš nav spējis sadzīvot ar greizsirdību saistībā ar Terisa panākumiem profesionālajā darbā, kā arī mīlas frontē. Teriss aizkulisēs nomiris savas mīļotās primadonnas Džesijas Milvordas rokās. Taču neilgi pirms pēdējā elpas vilciena Teriss paspējis pateikt: “Es vēl atgriezīšos.” Un patiešām atgriezās arī. Tikai palicis nenoskaidrots: kāpēc bez galvas?

Arī kāda mūmija

Londonas metro stacijā “Britu muzejs” pazemes vilcienu sastāvi kopš laika vairs nepietur – to slēdza jau pagājušā gadsimta 30. gados, un to var tikai ar acs kaktiņu pamanīt, ātri slīdot garām Pikadilli līnijā. Taču metro apkalpojošajam personālam tur periodiski tomēr jāierodas, lai veiktu dažādus profilaktiskos darbus.

Un viņi tad mēdz tur uz platformas sastapt kādu seno ēģiptiešu spoku. Šāda satikšanās nevienam nesola nekā laba: spoka ledusaukstais skatiens burtiski caururbj jebkuru cilvēku, pēc kā upuri pārņem neizmērojamas šausmas, pārstāj klausīt rokas un kājas, cilvēks kļūst it kā pilnībā paralizēts, lai gan vienlaikus esot gatavs pildīt jebkuru “hipnotizētāja” pavēli. Tādā veidā reiz kādam darbiniekam domās dota pavēle mesties uz sliedēm, un no šā reālas pašnāvības mēģinājuma viņu paglābis tikai pārinieks, kurš kaut kāda iemesla dēļ nebija nokļuvis spoka dīvainās ietekmes zonā.

Vēstīts, ka no šīs jau sen slēgtās Londonas metro stacijas mēdzot parādīties arī citi spoki. Proti, tās izbūvēšanas laikā noticis kāds nogruvums, kā rezultātā viena strādājošo grupa gājusi bojā zem gruvešiem. Viņus arī vēlāk neesot izdevies atrakt un apglabāt, tāpēc kopš tā laika nenomierināmās dvēseles klaiņājot pazemē, radot dīvainus, stenēšanai līdzīgus trokšņus.

Spoka labie darbi

Londonas metro stacija “Oldgeita” atklāta 1876. gadā, un esot zināms, ka tās ierīkošanas darbos strādnieki uzdūrušies 1665. gada mēra epidēmijas upuru apbedījumiem. Toreiz epidēmijā bojā gājuši vismaz 70 000 Londonas iedzīvotāju. Bet tādā veidā iztraucēts viņu mūžīgās dusēšanas miers, un kopš tā laika lielas spoku grupas mēdzot haotiski klīst metro labirintos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pirms dažiem gadiem elektriķi devušies novērst kādu tīkla bojājumu, un tajā reizē viens no pieredzējušajiem darbiniekiem pamanījies “norauties” 20 000 voltu spriegumu.

Taču… viņš faktiski nemaz nebija cietis, tikai uz mirkli zaudējis samaņu. Tostarp viņa kolēģi bija ievērojuši, ka mirkli pirms šā atgadījuma darbinieka tuvumā pēkšņi uzradusies kādas padzīvojušas sievietes spokainā figūra, kas nevainojamā mātes rūpestībā noglāstījusi tūlītējam upurim galvu. Visdrīzāk, tieši šis spoka žests tad arī izglābis nelaimīgo elektriķi no šķietami nenovēršamās bojāejas. Līdz ar to secināts, ka dažkārt Londonas metro spoki mēdz veikt arī visnotaļ cēlsirdīgus darbus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Zaporižjes apgabalā appludināti lauksaimniecības lauki. Kāpēc?
Poikāns par Rinkēviča orientāciju: “Mazi cilvēki runā par cilvēkiem”
Lasīt citas ziņas
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
Ceturtdien Latvijā gaidāms saulains un īsti karsts laiks
15:22
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
15:15
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
15:01
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
VIDEO. Princis Harijs un Megana Mārkla soctīklos publicē ļoti mīļu video
Ceturtdien Latvijā gaidāms saulains un īsti karsts laiks
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
Lauki Ukrainas dienvidos pēc Kahovkas HES iznīcināšanas nākošgad var kļūt par tuksnesi
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem
FOTO. 4 praktiski šefpavāra padomi: kā gatavot, esot dabā?
VK skarbi secinājumi par NBS pārtikas iepirkumu – tas neatbilst aizsardzības resora un nacionālās drošības interesēm
Advokāte: “Par spīti skaļajiem paziņojumiem patiesības noskaidrošana Bunkus slepkavības lietā vēl tikai priekšā”
Zvejsalnieks: Apziņošanas sistēma un regulārā trauksmes sirēnu pārbaude stipri izskatās pēc formālisma
Kā rīkoties, ja dzīvnieks krīt uz nerviem vai ir apnicis? Kā tikt vaļā no mājdzīvnieka?
FOTO. Ātri, gudri un drosmīgi: Latvijas dienesta suņi starptautiskās sacensībās parāda savu meistarību
VIDEO. “Mana lielākā kļūda bija to suni paņemt…” Agrita Bindre komentē Mailo skandālu TV šovā
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Starp Jelgavas un Liepājas šosejām uz Rīgas apvedceļa slēdz bīstamos 32 kreisos pagriezienus
“Runājam divās valodās…” Kariņu doma par koalīcijas paplašināšanu nav pametusi jau kopš valdības izveidošanas
Armijas pārtikas iepirkuma lieta: No amata atbrīvots vēl viens darbinieks, bet divām amatpersonām izteikts rājiens
Sahāras seno cietokšņu pilsētas ir īsts kultūras dārgakmens! Kopš 2002.gada tur gan nav klejojis neviens tūrists…
Amsterdama aizliedz publisku zālītes smēķēšanu sarkano lukturu rajonā un ap kanāliem
10 augļu koki un ogas, kas lieliski aug arī toveros un podos
Vēstniece: Zviedrija cer, ka Viļņas samits būs vēsturisks samits, lai Zviedriju pievienotu NATO