Karlīne Pilābere (no labās) ar komandas biedreni Ievu Pulveri un viņas dēlu Vili priecājas par Latvijas čempionu titula izcīnīšanu.
Karlīne Pilābere (no labās) ar komandas biedreni Ievu Pulveri un viņas dēlu Vili priecājas par Latvijas čempionu titula izcīnīšanu.
Foto no Karlīnes Pilāberes arhīva

“Mammas ar vēsu prātu!” Karlīne Pilābere ar komandas biedreni Ievu Pulveri priecājas par Latvijas čempionu titula izcīnīšanu 0

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Profesionālo komandu saimē itin unikāla ir Latvijas labākā sieviešu basketbola vienība “TTT Rīga” – to aizvadītajā sezonā pārstāvēja piecas spēlētājas, kuras ir arī mammas. Sagaidot Mātes dienu (9. maijā), “Latvijas Avīze” aicināja viņas uz sarunu.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
Lasīt citas ziņas

Sporta spēlēs savienot profesionāļa gaitas ar ģimeni un bērniem nav viegli arī vīriešiem, jo, izvēloties darbavietu, vienmēr jādomā ne tikai par sevi, bet arī tuvajiem – pārsvarā tas attiecas uz situācijām, kad jādodas leģionāra gaitās.

Sievietēm ir vēl daudzkārt sarežģītāk, jo jau pats lēmums laist pasaulē mazuli nozīmē vismaz uz gadu izkrist no aprites, turklāt vēl ir neziņa, vai būs iespēja atgriezties iepriekšējā līmenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

To spējušas piecas TTT basketbolistes – Karlīne Pilābere, Aija Klakocka, Ieva Pulvere, Gunta Baško un arī ukrainiete Taisija Udodenko.

Nekad nesaki nekad

Mamma ar lielāko stāžu ir Karlīne Pilābere – viņas ģimenē aug puikas Hugo (6 gadi) un Otto (4).

“Man nešķiet grūti savienot bērnu audzināšanu ar sportu, dēli iet bērnudārzā, paveicies, ka neslimo. Šosezon bija ļoti parocīgs treniņu grafiks, jo bija viens treniņš dienas vidū – varēju no rīta aizvest uz dārziņu, vakarā aiziet pakaļ,” teic Karlīne.

“Puikas ir ļoti aktīvi, jāizved ārā, lai izskrienas, un tad mājās vakarā būs plus mīnus miers. Jo vairāk vecāki pievērš nedalītu uzmanību, jo bērns ir mierīgāks un harmoniskāks.”

Trīsdesmit gadus vecā Pilābere 2012. gadā pārtrauca spēlēt basketbolu muguras traumas dēļ, tad pieteicās bērni. 2017. gadā viņa nolēma pamēģināt atgriezties sportā. Sākumā morāli esot bijis grūti apjaust, ka fiziski nevar izdarīt to, ko kādreiz varēja, ķermenim bija nepieciešams laiks.

“Milzīgs paldies vīram, jo, man atsākot spēlēt, jaunākajam dēlam bija gads, nāca auklīte. Tad bija grūti visu sakārtot, taču vienlaikus arī prieks spēlēt,” atminas basketboliste.

Viņa atkal ņēmusi bumbu rokās, jo esot palikusi nepadarīta darba sajūta. Pēc otrās operācijas muguras diska trūcei ārsts gan teicis, ka labāk nevajadzētu profesionāli sportot, līdz ar to atgriešanās Eirolīgas līmenī, kā arī Latvijas izlasē sapņos neesot rādījusies.

“Tomēr piepildījās teiciens – nekad nesaki nekad. Šobrīd vispār nevaru sūdzēties par muguru, laikam otrajā operācijā ķirurgs visu lieliski izdarījis,” viņa nosaka.

Karlīne Pilābere atzīst, ka mammu pienākumi komandas ikdienas darbu neietekmē – viss tiekot organizēts, lai treniņā varētu darboties ar pilnu atdevi. Mikroklimata ziņā gan tas neesot pats labākais – vienotību vairo kopīga laika pavadīšana, bet lielai daļai TTT spēlētāju pēc treniņa jāsteidz pie atvasēm.

Ukraiņu leģionāre Udodenko šosezon Rīgā bija bez ģimenes, mājās vīrs palicis ar četrus gadus veco meitiņu.

“Viņa nedomāja, ka nevarēs braukt ciemos un pusgadu neredzēs bērnu. Protams, bija bēdīga – Ziemassvētki, dzimšanas diena vienai, bija ļoti grūti. Kad februārī beidzot satikās, bija laimīgs cilvēks un teica, ka šādu variantu vairs nemēģinās,” pastāsta Pīlābere.

Kopš bērnu piedzimšanas Karlīne lielāku uzmanību pievērš Mātes dienai, arī attiecībā uz savu mammu – novērtē, cik svarīgi, ka viņa ir blakus: “Man tie ir ļoti silti un tuvi svētki.”

Bērns ir svētība

Aija Klakocka ir mamma sešus gadus vecajam Kārlim: “Man bērna audzināšana un basketbola apvienošana sākās ļoti ātri – kad Kārlim bija pusotrs mēnesis, jau trenējos. Kolosāli vīrs un vecāki atbalstīja ar pieskatīšanu. Esmu spēlējusi ar viņu arī ārzemēs – vienu gadu Polijā, divus – Francijā, kur gāja dārziņā. Bērnam tā bija laba pieredze, iepazina dažādas kultūras.”

Aizvadītā sezona esot bijusi grūtākā, jo Aija paralēli sāka strādāt pērn Latvijā atklātajā sporta preču veikalā “Decathlon”: “Esmu atbildīga par basketbola nodaļu un komandas sporta veidu departamentu – darbs veikalā ar pircējiem, plānošana. Kovida laikā gan ir sarežģīti. Man tas viss ir jauns, un ar lielu entuziasmu eju iekšā, patīk, daudz jāmācās, darbs ar cipariem, grafikiem, jāpēta un jāizprot.”

Klakocka uzskata, ka labākos rezultātus basketbolā sasniegusi pēc bērna piedzimšanas: “Ir nost liekais stress, mājās nav laika pārāk iegrimt, pārdomāt, tāpēc daudz vieglāk spēlēt. No sportiskā viedokļa – noteikti pēc bērniņa jūtos labāk un pārliecinātāk nekā pirms tam.”

Viņas skatījumā arī komandas biedrenēm mammām ir līdzīgi, tāpēc iedrošina citas sievietes, kurām vēl nav bērnu, – nebaidīties, ka tas ietekmēs karjeru: “Daudzas jaunās sportistes baidās, kā pēc tam tiks galā, vai varēs atgriezties, tas attiecas arī uz parastu darbu. Bet viss sakārtojas un notiek tā, kā tam jānotiek. Es pat nožēloju – varbūt agrāk varēja būt bērniņš, jo tā ir svētība un tas ir jāizbauda.”

Trīsdesmit četru gadu vecumā basketboliste lēmusi likt punktu profesionāles karjerai.

“Pagājušajā gadā TTT bija finansiālas problēmas un nebija zināms, kādā līmenī klubs spēlēs. Sāku meklēt darbu un veiksmīgi atradu to, kas mani interesē. Nolēmu, ka tas ir labs veids – viena pārmaiņu sezona un tagad vairāk varēšu nodoties darbam.

Kas zina, vai pēc gada diviem izdotos atrast ko sev interesantu. Tā ir liela problēma – pirmkārt, beigt karjeru, otrkārt, atrast darbu un vēl vairāk – tādu, kas uzrunā,” tā olimpisko spēļu, Pasaules kausa un sešu Eiropas čempionātu dalībniece.

Kopā izbraukumos

Ieva Pulvere par mammu dēlam Vilim kļuva pagājušā gada martā – tieši sākoties Covid-19 pandēmijai.

“Skaidri nezināju, ka atgriezīšos basketbolā. Pamēģināju vasarā ar izlasi divas reizes nedēļā patrenēties un sapratu, ka gribu spēlēt. Tas bija labs variants, nevis uzreiz ar pilnu jaudu. Sākumā bija grūti, jo atmiņā palicis, ka esmu ātra un neviens nevarēs apspēlēt, bet tagad visi to var,” smejas 30 gadus vecā spēlētāja.

“Bet tas bija neilgu laiku, divu mēnešu laikā atguvu formu. Domāju, ka pēc Jaunā gada fiziski biju labākā formā nekā pirms bērna. Tas man bija pārsteigums, pat nezinu, kā tas sanāca. It kā enerģijai nevajadzētu būt vairāk, jo ir negulētās naktis, pa divām trim reizēm joprojām mazais mostas. Varbūt ķermenis citādi reaģē uz slodzi, varbūt tas ir jauno emociju dēļ. Mēģinu miega stundas sakasīt, cik nu sanāk, pa dienu kopā paguļam. Viss varēja notikt, pateicoties vīram, – kad trenējos, viņš palika ar mazo.”

Ieva baro mazo ar krūti, tāpēc abi kopā devās arī uz izbraukuma spēlēm – divas reizes pabija Baltkrievijā, tāpat Latvijas čempionāta “Final Four” turnīrā Liepājā: “Paldies komandai, ka nodrošināja apstākļus, varēja braukt līdzi kāds pieskatītājs, kamēr esmu spēlē vai treniņā. Arī menedžere Vivita palīdzēja, komandas biedrenes labprāt spēlējās. Vilim un man bija piedzīvojumu pilns gads.”

Galvenais treneris Mārtiņš Gulbis esot ģimenes cilvēks, pašam ir divus gadus vecs puika, tāpēc uz to skatījās saprotoši.

“Viņš pirms sezonas zināja, uz ko parakstās, kādas situācijas var būt. Taču domāju, ka bērna dēļ neko nekavēju un nekas netraucēja, biju uz visiem treniņiem,” norāda spēlētāja.

Bērna nākšana pasaulē mainījusi viņas skatu uz basketbolu: “Man ir liela tieksme visu ļoti analizēt – pēc spēles mājās trīs reizes skatos maču, kļūdas, liela paškritika. Gribējās saprast, vai pēc bērna ar vēsāku prātu varēšu tam visam pieiet, jo tagad fiziski vienkārši nav laika skatīties spēles. Tiešām esmu mainījusies, varu mierīgāk pieiet, savas kļūdas vieglāk piedot, ja neskaties atkal un atkal. Ir brīvāka sajūta.”

Būtiski, ka jaunajām mammām ir vismaz pāris stundas dienā, ko veltīt sev, un nav jādomā par bērnu – basketbols ir veids, kā izrauties no mājas, īpaši šosezon, kad nevarēja iet ciemos, spriež Ieva Pulvere.

Izbaudīja mirkli

Tam piekrīt Gunta Baško: “Ļoti svarīgi, ka varēju atslēgties. Arī pirms tam bija svarīgi atrast kādu nodarbi, kas patīk, man tā bija skriešana, arī tad, ja tas bija ar meitu ratos. Tā ir uzlāde – patērē spēku, bet attīrās galva un vari koncentrēties savām sajūtām.”

Pieredzējusī spēlētāja pirms diviem gadiem atvadījās no izlases, laida pasaulē pirmdzimto – meitu Matildi, bija uzsākusi darbu Latvijas sieviešu basketbola izlasē un arī kļuvusi par “TTT Rīgas” valdes priekšsēdētāju.

Februārī, kad komandai traumu dēļ trūka spēlētāju, viņa atgriezās laukumā, sezonas izskaņā izcīnīja savu pirmo Latvijas čempionu titulu mammas lomā, turklāt spēlēja pārliecinoši.

“Grūtākais bija atkal saslēgt galvu kopā ar kājām, jo diezgan ilgi nekas saistībā ar basketbolu nebija darīts. Bet citādi jutos ļoti labi, atbrīvoti, izbaudīju mirkli, neko daudz nedomājot. Apkārt bija forši cilvēki, un tas visu padara vienkāršāku, vieglāku,” teic 41 gadu vecā Baško.

Mazo pieskatīt palīdzējis draugs Mareks, abu mammas, reizēm ar meitu gājusi uz treniņu, un tad iesaistījušās arī komandas biedrenes.

“Viss salikās bez liekiem stresiem. Visu var, tikai jāsaplāno,” viņa pārliecināta. Vai turpinās spēlēt nākamajā sezonā, šobrīd nevarot pateikt.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Mācījos no pārējām meitenēm, kā viņas bez stresa tiek galā. Cepuri nost, prieks skatīties, ka, lai arī mājās vai blakus ir bērni, mēs atkal sportojam,” gandarīta ir Gunta Baško.

“Treneris ir ļoti atvērts, un mammas pienākumi nevienā brīdī neietekmēja darbu. Ja kādreiz sanāca kavēt, pieņēma, bet ar nosacījumu, ka atnākot darbosies ar pilnu enerģiju.” Bērns esot mainījis Guntu – vairāk pacietības, lielāka plānošana, pāri visam mīlestība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
17 stundas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
30 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 revakcinēti gandrīz 30% vakcinācijas procesu noslēgušo iedzīvotāju
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Latvijas valsts ceļi”, iespējams, vērtēs nepieciešamību apziņot ceļu lietotājus par ekstremāliem braukšanas apstākļiem
12:18
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
12:01
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā diennakts laikā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits gandrīz dubultojies 2
11:53
LE
LETA
Ziņas
Cik un kādi sportisti Latviju varētu pārstāvēt Pekinas olimpiskajās spēlēs?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Autobusam apgāžoties uz sāniem, uz Bauskas šosejas cietuši četri cilvēki 3
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien atkal gaidāms vētrains vējš un sniegputenis
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Latvijas ieslodzījumu vietās pieaug neapmierinātība ar ilgstošajiem kovidierobežojumiem 11
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdiena būs nedēļas saulainākā diena
4 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Pilsētnieki izslāpuši dabas. Kā dzīvi pilsētvidē padarīt zaļāku un tīkamāku?
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
4 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Uz ko spējīgs lētākais Latvijā nopērkamais elektroautomobilis?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Koalīcija vēl nevienojas par kompensāciju energoresursu cenu kāpuma dēļ
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 25
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 22
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 129
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Es to ne mirkli nenožēloju,” Navaļnijs pēc gada cietumā par atgriešanos Krievijā 61
22 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nebeidzamais stāsts: princis Harijs draud iesūdzēt tiesā Lielbritānijas valdību
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena