Valters Videnieks ķer ideālo vilni Pasaules kausā Dānijā.
Valters Videnieks ķer ideālo vilni Pasaules kausā Dānijā.
Foto: John Carter/PWA

Meditācija uz vēja dēļa. Valters Videnieks veic jaunus ierakstus Latvijas burāšanas vēsturē 1

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus 6
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!” 11
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība” 114
Lasīt citas ziņas

Centīgs burātājs ar panākumiem starptautiskā līmenī, aizrautīgs dabas vērotājs un ornitologs, talantīgs zīmētājs, apzinīgs tālmācībā jau no 5. klases – Valters Videnieks ir 16 gadus vecs pāvilostnieks ar plašu interešu loku.

Bezvēja vasara

CITI ŠOBRĪD LASA

Septembrī Dānijas burāšanas Mekā Klitmillerē, sauktā arī par “Cold Hawaii”, viņš kļuva par pirmo latvieti, kas kāpis uz pjedestāla PWA Pasaules kausa sacensībās viļņu burāšanā U-17 vecuma grupā, izcīnot trešo vietu.

“Pietrūka divu punktu, lai būtu vēl augstāk, tomēr biju ļoti priecīgs, jo šīs sacensības ir lielākās profesionālajā vind­sērfingā, un stāvēt uz pjedestāla ir liels sasniegums. Labi pavadīju laiku, iepazinos ar citiem burātājiem un satikos ar draugiem,” “Latvijas Avīzei” teic Valters.

Konkurenti uz pjedestāla augstākajiem pakāpieniem ir sprīdi garāki, bet viņš atzīst, ka augums šajā disciplīnā izpildījumu īsti neietekmē.

Valters Videnieks ir arī četrkārtējs Latvijas čempions BIC “Techno293” klasē. Burāšana ir tēva Valta vaļasprieks, tādējādi puikas pievēršanās šim sportam notika dabīgi, īpaši ņemot vērā dzīves vietu – Pāvil­ostu. Lai arī vējainākā vieta Latvijā, tā ne vienmēr ir ideāla burāšanai.

Šī bezvēja vasara pat bijusi ļoti slikta, labi patrenēties varēja vien trīs dienas. Bijusi treniņnometne Kanāriju salās, kur daļēji tiek pavadītas arī ziemas. Latvijā burāšanas sezona ir rudens. Ideāli esot tad, kad pūš dienvidrietumu vējš 11–13 metri sekundē un nāk aptuveni divus metrus augsts vilnis.

Sacensībās mēdz pūst arī krietni spēcīgāk, jautāju mammai Brigitai Bulai, vai viņai nav bail. “Ir, bet vēl vairāk no otra varianta, ka Valters neko nedara, nenodarbojas ar to, kas patīk un interesē,” viņa saka.

“Ļoti labi, ka ir tāda īsta aizraušanās. Esmu pārliecināta, ka viņš ir kārtīgi sagatavojies, zina, kā rīkoties dažādās situācijās, drošības nosacījumus.” Dzīvē Valters ir mierīgs, bet sacensībās viņā pamostas zvērs. Vienlaikus ētisks, sportiski godīgs. Dānijā ar savainotu pirkstu veica braucienu līdz beigām.

Olimpiskās spēles?

Viļņu burāšana ir viena no vindsērfinga disciplīnām – nav jāfinišē pirmajam, bet tiesneši dod punktus par izpildītajiem manevriem. Līdzīgi kā daiļslidošanā vai vingrošanā. Agrāk Valters Videnieks startēja kursa burāšanā, kur cits princips, pamatā – ātrāk nokļūt no punkta A uz B.

Latvijas burātāji pēc neatkarības atgūšanas startējuši piecās olimpiskajās spēlēs, līdz šim pēdējā bija Ketija Birzule 2016. gadā Riodežaneiro.

Viļņu burāšana nav olimpisko spēļu programmā, un Valters norāda, ka nevēlas mainīt disciplīnu, līdz ar to par olimpiādi nesapņo. Viļņu burāšana esot atraktīvākā un skatītājiem baudāmākā vindsērfinga disciplīna, tāpēc ir cerība, ka ar laiku tā tomēr tiks iekļauta olimpisko spēļu programmā.

Pērn un šogad pandēmijas dēļ Pasaules kausā bija tikai vienas sacensības, Valters Videnieks cer, ka nākamgad atkal būs krietni piesātinātāks kalendārs.

Mērķis ir piedalīties visos posmos un labi sevi parādīt jau nākamajā, U-20 vecuma kategorijā: “Lielāks mērķis ir popularizēt vindsērfingu, braukt uz vietām, kur iepriekš nav burāts un neviens nav burājis. Varbūt izgudrot kādu jaunu manevru, būt radikālam un skaisti braukt.”

Prasmes apgūst bez trenera – nepieciešamie manevri zināmi, pats mēģina tos izpildīt, nepieciešamības gadījumā jautā pēc padoma citiem burātājiem.

Vēro putnus

Lai varētu trenēties un piedalīties sacensībās, Valters jau kopš 5. klases pārgājis uz tālmācību “Rīgas Komercskolā”, šobrīd mācās 10. klasē. Pāvilostā skolotāji nebija pretimnākoši, kaut sekmes bija teicamas.

“Burāšanā daudz atkarīgs no vēja, kas parādās visnepiemērotākajos brīžos, tālmācībā var brīvi plānot savu laiku,” dēlu atbalsta mamma Brigita. Viņasprāt, burāšana sniedz brīvības un atslēgšanās sajūtu: “Ļoti laba meditācija – ko citi izdara, sēžot mierīgi un skaitot mantru vai lūgšanu, to vējdēlists, ieejot ūdenī. Protams, tas ir arī sports, kas prasa treniņus ne tikai uz ūdens, bet attīstīt vispārējo fizisko sagatavotību – skriešana, riteņbraukšana, vingrošana.”

Tālākie plāni Valteram īsti skaidri vēl nav – iespējams, tie būs saistīti ar vind­sērfingu, bet varbūt ar ko diametrāli pretēju – ornitoloģiju, bioloģiju. Viņam ir dzīva interese par apkārt notiekošo. Māk vērot un ievērot.

“Vairākus gadus vēroju putnus. Zīmēju dabas žurnālu, putnus, pierakstu uzvedību. Pēc izskata pazīstu, pēc dziesmām vēl iet švaki,” atzīst jaunietis.

“Šopavasar bija interesants novērojums – redzēju dziļjūras putnu melno alku ļoti tuvu pie krasta Pāvilostā uz mola, parasti viņi redzami tālu jūrā. Pagājušajā gadā ar vienu ornitologu redzējām garstilbi, kas Latvijā novērots tikai ceturto reizi. Par to liels prieks. Es iepriekš garstilbi biju redzējis ārzemēs.”

Ja izdodas pamanīt retu putnu, noteikti esot jābildē, lai pierādītu citiem putnu vērotājiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Agrāk viņam bijusi interese arī par ihtioloģiju jeb zivīm, šobrīd gan zivis tikai makšķerē un pētniecībai palikuši putni.

“Mana diena parasti ir tāda, ka no rīta izeju pazīmēt, pavēroju putnus. Tad pamācos. Perfektā dienā, kādas gan Latvijā ir reti, eju burāt,” tā Valters Videnieks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Lasīt citas ziņas
Šodien Pirmā advente. Lai kluss šis Ziemassvētku gaidīšanas laiks!
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
Cik autentiski ir Bībeles teksti? Teologs atklāj, kas ir lielākais izaicinājums tulkotājiem
TV24
Jautā rīdziniece: “5.stāvā logus taisa vaļā no karstuma, 1.stāvā – aukstums nāk, lielākais 17 grādi!”
Pirmajā adventē starp mākoņiem brīžiem uzspīdēs saule. Autoceļi sniegoti un apledo
09:35
Ko mēs nezinājām par cūkām? Cūkas palīdzējušas daudzās vēsturiskās kaujās kā dresēti ierindas karavīri
09:09
Dārzs
Sākoties salam, komposta kaudzē procesi apstājas. Vienkārši “triki”, kā pasteidzināt kompostēšanos
09:06
TV24
Kāpēc krievi adoptē Ukrainā nolaupītos bērnus – principa pēc?
Tās nav tikai šausmu filmas. Vaļi-slepkavas mērķtiecīgi un saskaņoti uzbrūk cilvēkiem
Kokteilis
FOTO. Nostrādāts līdz vissīkākajām detaļām! Ieskaties, kādi ēdieni tiek celti galdā mūsu Michelin zvaigžņotajā restorānā “Max Cekot Kitchen”
Kokteilis
Valdis Melderis no sirds aizkustināts par sētnieka rīcību: “Tu esi mans varonis!”
Vai turpmāk būs trīs dienu darba nedēļa? Bils Geitss saka, ka tā nav slikta ideja
TV24
“Krimas tilts joprojām ir mērķis Nr.1.” Adamovičs skaidro, vai Krimas tilts ir drošībā?
Igaunija apsver iespēju izraidīt personas, kas pieņem Krievijas pilsonību – šie cilvēki ir drauds valsts drošībai
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Pirmajā adventē starp mākoņiem brīžiem uzspīdēs saule. Autoceļi sniegoti un apledo
Kokteilis
Numeroloģes “tulkojums”! Ko nozīmē, ja regulāri pulkstenī pamanu vienādus skaitļus?
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
TV24
Uz veikaliem iesim vēl retāk? Izmaiņas nodokļu politikā, par ko sabiedrība nav pietiekami informēta
VIDEO. Ādažu poligonā demonstrē raķešu sistēmas HIMARS darbību. “Sabiedrotie pierāda spēju Latvijā ātri nogādāt kaujas tehniku”
Izraēla pārtrauc sarunas ar “Hamās” par pamiera atjaunošanu: Teroristi nav nav ievērojuši savu vienošanās daļu
Maskavā veiktas kratīšanas geju klubos un vīriešu pirtīs dienu pēc tam, kad LGBT pasludināta par “ekstrēmisku organizāciju”
Pārmaiņu vējš virmo gaisā, draudot tevi satvert ar saviem spārniem! Horoskopi 3. decembrim
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
Trešajam brīvprātīgajam dienestam pieteikušies 515 cilvēki – pagaidām pietiekami, lai nebūtu jārīko “izloze”
VIDEO. Pārliecība, kas noderētu ikvienam! Zēns kļūst par soctīklu zvaigzni, atraktīvi dejojot skolas koncertā
TV24
Kampars: Tarifu kāpuma kompensējums ir plāksteris uz neizārstētas brūces
TV24
Pārtikas ražotāji ir neziņā par izejvielu piegādēm. Kā atrisināt situāciju uz Ukrainas-Polijas robežas?
Uz Latvijas robežas izbraukšanu gaida vairāk nekā 1000 kravas auto: Divās diennaktīs nobraucu 800m, degviela beidzas, tualešu nav
TV24
Vai Ukrainā parādās pašvaldības, kas ļaunprātīgi izmanto Rietumvalstu palīdzību?