Astra Boķe: “Ceru, ka tie, kuri lems par dienesta nākotni, novērtēs Valsts meža dienesta lielāko vērtību – unikālu kolektīvu, kādu otru valsts pārvaldē neatrast.”
Astra Boķe: “Ceru, ka tie, kuri lems par dienesta nākotni, novērtēs Valsts meža dienesta lielāko vērtību – unikālu kolektīvu, kādu otru valsts pārvaldē neatrast.”
Foto: Anda Krauze

“Meža dienests nekad nebūs gatavs,” uzskata Astra Boķe 8

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

 

Visus savus darba gadus Astra Boķe pavadījusi Valsts meža dienestā. Pēdējie 18 pagājuši, vadot Valmieras, vēlāk Ziemeļvidzemes virsmežniecību un ejot cauri visām pārmaiņām. Jau būdama pensijā, par mūža ieguldījumu saņēmusi meža nozares balvu “Zelta čiekurs”.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Savā mežā reizēm apjūku

Astra atzīstas, ka, kļuvusi brīva no pienākumiem un atbildības, jutusies atvieglota. Priecājusies par rītiem, kad nesteidzoties ar baudu var padzert kafiju. Tajā laikā viņa neklausoties ne mūziku, ne ziņas. Astra Boķe: “Vīrs tad parasti jautā: par ko tu domā? Domāju par visu un par neko… Par dienā darāmajiem darbiem, aktuāliem notikumiem vai vienkārši izbaudu šo mir­kli. Kā lai šobrīd nepriecājas par skaisto rudeni?”

Jautāta par to, vai ģimenē visu mūžu izdevies saglabāt saskaņu, Astra atbild apstiprinoši: “Ar savu vīru iepazinos Jelgavā. Bijām kursabiedri. Apprecējāmies jau pēc studiju beigām. Es sajutu, ka viņš ir mans cilvēks, ar kuru vēlos būt kopā. Inesis bija ļoti izskatīgs, bet tas nebija svarīgākais. Abi sajutām, ka esam vienisprātis daudzos svarīgos jautājumos, domājam līdzīgi un mums abiem kopā ir interesanti. Inesis man ir savējais.

Kopš esam pensijā, beidzot daudz vairāk laika pavadām mežā, kas abiem ļoti patīk. Pagājušajā vasarā pirmo reizi lasījām lācenes, brūklenes, dzērvenes. Cita garša nekā tirgū pirktajām! Sēņojam, vienkārši staigājam, ik pa laikam nojaucam bebru dambi, kurš gan atkal tiek uzbūvēts no jauna. Jāapsaimnieko arī ģimenes mežs. Labi pārzinu visu, kas un kā būtu jādara mežā, bet tieši savā mežā reizēm apjūku. Vai to jaunaudzi kopt tagad jeb vēl pagaidīt, lai paaug? Reizēm praktiskās lietās pajautāju pieredzējušu mežziņu domas.”

 

Lielākā vērtība –  unikāls kolektīvs

Runājot par to, kāds Valsts meža dienests izskatās, vērojot to no malas, Astra saka, ka tāpat kā galvaspilsēta Rīga tas nekad nebūs gatavs. “Meža dienests ir nepārtraukti mainījies. Lai kā es vērtētu notikušās pārmaiņas, lielākoties biju to atbalstītāja, jo savā ziņā tās bija neizbēgamas. Arī tagad reformas turpināsies, tāpat kā visā valsts pārvaldē. Īsā laikā pierādījies, ka var strādāt arī citādi, attālināti.

Man gan liekas, ka tam ir arī bēdīgā puse, jo tad izpaliek kontaktēšanās prieks un pozitīvās emocijas no sarunām ar kolēģiem klātienē. Ceru, ka par Valsts meža dienesta nākotni domā un lems profesionāli, zinoši, pieredzējuši cilvēki. Ka viņi novērtēs Valsts meža dienesta lielāko vērtību – unikālu kolektīvu, kādu otru valsts pārvaldē, manuprāt, neatrast,” uzskata Astra.

 

Virsmežniecība –  starp labākajām

Vislielāko gandarījumu darbā Astra saņēmusi no cilvēkiem, ar kuriem kopā strādāts, un atceras viņus ar prieku un pateicību. Taču vienlaikus tieši darbs ar cilvēkiem bijis vissmagākais pārbaudījums. Īpaši brīžos, kad notikusi reorganizācija un vajadzējis darbiniekus atbrīvot.

Astra atceras: “Reiz man štatu samazināšanas dēļ bija jāatlaiž no darba mežsargs Cēsu pusē. Dienā viņam to pavēstīju. Vakarā pašai ap sirdi tā smagi. Taisu vakariņas, vāru zupu, un pēkšņi zvana telefons. Zvana mans mežsargs, kuru esmu atlaidusi, un sāk mani mierināt.

Jūs tikai nepārdzīvojiet, gan jau darbu atradīšu un viss būs labi! Tad gan metu to zupu pie malas un izraudājos. Lai vai kā mums būtu gājis, vienmēr no kolēģiem esmu saņēmusi atbalstu, izpratni un palīdzību. Viņi jau arī bija tie, kuri izdarīja visu darbu, katrs savā jomā. Man kā vadītājai galvenais bija nodrošināt, lai visi var justies daudzmaz apmierināti un labi strādāt. Saturēt visus kopā.

Darbā nācās pieņemt dažādus, arī smagus un pašai cilvēciski nepatīkamus lēmumus, piemēram, par administratīvo sodīšanu. Gadījās situācijas, kad saproti – cilvēks mežā strādājis melnu muti, ģimenei naudu gādājot, un sanācis veikt kādu pārkāpumu. Es jau nebiju tiesnese, kas var apžēlot. Ja mežzinis, godprātīgi strādājot, pārkāpumu konstatējis un noformējis, man jāpieņem lēmums par normatīvajos aktos noteikto sodīšanu. Vienīgais, ko varēju – piemērot mazāku soda mēru.”

Atskatoties uz meža dienestā nostrādātajos gados paveikto, Astra Boķe secina, ka vislielākais prieks ir par to, ka visiem kopā izdevies mainīt meža īpašnieku domāšanu un sekmēt viņu ieinteresētību mežu stādīšanā un kopšanā.

Astra: “Kad vēl strādāju par mežsaimniecības inženieri un meža īpašnieku konsultantu, rīkojām seminārus, runājām, rādījām un mācījām. Rakstījām un sūtījām vēstules meža īpašniekiem, publicējām rakstus presē un izdevām informatīvus materiālus. Tas tiešām bija radošs darbs!

Pamazām izdevās panākt, ka mūsu virsmežniecība vienmēr bija starp tām, kur saimnieki savus mežus labāk atjaunoja un izkopa jaunaudzes. Prieks, ka darbs deva rezultātus, iekustināja meža īpašniekus un ka arī es esmu ielikusi kādu mazītiņu artavu tajā, ka šodien Latvijas mežu īpašnieki ir zinoši un prasmīgi saimnieki savos mežos. Noteikti pienācis laiks valstij viņiem daudz vairāk uzticēties!”

 

Astra Boķe

* Dzimusi 1955. gadā.

* Beigusi LLA Mežsaimniecības fakultāti.

* Strādājusi Mazsalacas MRS par mežsaimniecības inženieri.

* No 2002. gada līdz 2020. gadam virsmežzine Ziemeļvidzemē.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Dzīvesbiedrs Inesis LMĪB prezidents. Meita Stella dzīvo un strādā Latvijā.

* Hobijs: grāmatu lasīšana, darbi dārzā, pārgājieni un peldēšana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu”
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 2
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Lasīt citas ziņas
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Godina labākos zivsaimniekus 4
AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija vienojas par ciešāku sadarbību meža nozares izaicinājumu risināšanā 7
Kartupeļu novākšana šogad sākta vēlāk nekā pērn 8
“Lai stāds būtu možs un vesels, ļoti būtisks ir selekcijas darbs!” Laima no “LVM Sēklas un stādi” dod padomus
Oktobrī sāks pieņemt atbalsta iesniegumus jaunajiem lauksaimniekiem 7
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
“Nebūtu slikti padomāt par ikgadēju premjera rotāciju,” tā domā eks-ministrs Veldre
“Satriecoši panākumi frontes priekšējās līnijās.” Pentagons atzīst, ka Ukraina ir ceļā uz stratēģisko mērķu sasniegšanu
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
FOTO, VIDEO. “Nolēmu un devos – pūķim pašā rīklē!”: TV personība Žaklīna Cinovska jau vairākas nedēļas uzturas Ukrainā
Kārlis Streips: Visiem tiem, kuri nobalsoja, gribu teikt malači. Un tiem, kuri tā nedarīja – tiešām nav kauns?
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam
VIDEO, FOTO. Pārsteigums Parīzes modes nedēļā – skatītāju acu priekšā uz kailas supermodeles ķermeņa uzsmidzina kleitu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam
12:37
BTA uzsāk Mežu apdrošināšanu – drošība ilgtermiņā
12:36
Jānis Stībelis uzsāk akustisko koncertu sēriju
12:31