“Modernizētā Ģeogrāfiskās informācijas sistēma atvieglo dzīvi gan meža īpašniekiem, gan mežziņiem un dienesta darbiniekiem,” atzīst sistēmas izstrādātājs,  VMD Meža resursu reģistra departamenta direktors Ints Rudzītis.
“Modernizētā Ģeogrāfiskās informācijas sistēma atvieglo dzīvi gan meža īpašniekiem, gan mežziņiem un dienesta darbiniekiem,” atzīst sistēmas izstrādātājs, VMD Meža resursu reģistra departamenta direktors Ints Rudzītis.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Pieprasījums bija no visām pusēm.” Meža īpašnieki tiek pie uzlabota un jaudīgāka reģistra 1

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kadirovieši Melitopolē izvaro Krievijas televīzijas propagandisti un piekauj operatoru 13
Šmauc pircējus? Ražotāju triki un zaļmaldināšanas pērles veikalu plauktos
Uzkrātais pensijas kapitāls rūk – ko iesaka darīt finanšu speciālisti?
Lasīt citas ziņas

Valsts meža dienesta  (VMD) jaunā Ģeogrāfiskās informācijas sistēma meža īpašnieku un mežziņu rīcībā ir četrus gadus, tās pamatu veido meža inventarizācijas un saimnieciskās darbības dati.

Šis ir uzlabotais variants pirmajai sistēmai “Mersis”, kas tika izveidota pirms teju 20 gadiem ar mērķi uzskaitīt Latvijas meža resursus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jautāts, vai pieprasījums pēc uzlabota, jaudīgāka reģistra nācis no meža īpašnieku vai mežziņu puses, sistēmas “krusttēvs”, VMD Meža resursu reģistra departamenta direktors  Ints Rudzītis teic, ka bijis abējādi.

Visi dati – arī ģeogrāfiskajā kartē

“Pieprasījums bija no visām pusēm. Kā zināms, mežā visu raksturo atrašanās vieta – vai tas ir meža nogabals, cirsma, mikroliegums vai pat ugunsgrēks, viss kaut kur reāli atrodas.

Vecajā sistēmā bija simtiem tekstuālo datu par meža nogabaliem, cirsmām un citiem objektiem, bet tikai meža nogabaliem bija ģeogrāfiskie dati, aktuāli tikai uz inventarizācijas brīdi un tad, ja saimnieks mežā neveica nekādu saimniecisko aktivitāti.

Piemēram, situācija, kad inventarizācijas brīdī nogabals bija mežaudze, bet tad īpašnieks daļu izcirta kailcirtē.

Tekstuālajā daļā izmaiņas tika reģistrētas – sākotnējo nogabalu samazināja un tika izdalīts jauns izcirtuma nogabals, uz kuru attiecinātas atjaunošanas prasības.

Savukārt ģeogrāfisko datu bāzē nogabals turpināja dzīvi kā vesels, uz kura pilnā mērā aug mežs. Savukārt tādai apjomīgai un nozīmīgai datu kopai kā cirsmu skices – tām vecajā sistēmā vispār nebija ģeogrāfisko datu.

Jaunajā sistēmā nāca klāt tieši šī ģeogrāfiskā komponente, kas ir ļoti būtiski. Cilvēkam tīri vizuāli ir ērtāk, kad saproti, kur kas atrodas,” skaidro I. Rudzītis.

Jaunajā sistēmā vieglāk strādāt arī mežziņiem. Iepriekš visus uzraudzībai nepieciešamos datus vajadzēja kārtot papīra veidā un ar dokumentiem strādāt klātienē, bet tagad to var darīt reģistra ietvaros.

Visu nepieciešamo datu uzkrāšana elektroniskā veidā ar piesaisti konkrētai teritorijai ar laiku veido “īpašuma e-lietu” – mežzinim nebūs nepieciešamības kārtot papīra lietas un speciāli braukt uz kantori, lai atrastu kādu papīra skici. Piekļūt informācijai var visur, kur vien ir internets.

Uzlabojumi būs arī turpmāk

Jaunajā sistēmā atšķirībā no iepriekšējās īpašnieks var beidzot saņemt e-pakalpojumus. Piemēram, apliecinājumu koku ciršanai, kur viena no sastāvdaļām ir cirsmas skice jeb cirsmas ģeogrāfiskais izvietojums zemes vienībā.

To agrāk iesniedza papīra formātā, savukārt tagad skice tiek reģistrēta elektroniski un sistēmā var redzēt tās izkārtojumu dabā.

“Pērn VMD saņēma iesniegumus koku ciršanai, kas kopumā saturēja vairāk par 90 000 cirsmām. No tām VMD darbinieks sistēmā ievadīja nepilnus 64 000 cirsmu, bet uz pārējo cirsmu ievadīšanu sistēmā darbiniekam vairs nevajadzēja tērēt laiku – meža īpašnieks pats veica šo cirsmu iesniegšanu VMD sistēmā. Bet redzam, ka joprojām ir iespējas attīstīties,” tā I. Rudzītis.

Vienlaikus viņš atzīst, ka mazajiem meža īpašniekiem sistēma jo­projām ir nedaudz smagnēja attiecībā uz tās abonēšanu. Lai tai pieteiktos, līgums jānoslēdz rakstiski, kas šodienas dzīves tempā ir nevajadzīgs starpposms.

Tomēr jau tuvākā pusgada laikā arī šeit gaidāmi jauninājumi, šo līguma daļu aizstājot ar daudz ērtāku pakalpojuma saņemšanu, izmantojot “Latvija.lv” “Vienotās pieteikšanās” moduli.

Patlaban sistēmu lieto 2359 meža īpašnieki (juridiskas un fiziskas personas), nosedzot ap 71% meža zemju platību valstī.

Abonējot šo sistēmu, meža īpašnieks var ne tikai saņemt aktualizētos meža inventarizācijas datus no VMD, bet arī pats iesniegt virkni dokumentu, kas agrāk bija papīra formātā, proti, iesniegumus koku ciršanai, gada pārskatus par ciršanu, jaun­audžu kopšanu, atjaunošanu un meža ieaudzēšanu utt.

Tas jūtami atvieglo saimniekam dzīvi, turklāt izmaksas ir salīdzinoši niecīgas, 30 ha meža īpašniekam gadā iekļaujoties vien “piecīša” rāmjos. Turklāt saimnieks ietaupa laiku un degvielu nevajadzīgiem braucieniem uz mežniecību un krāmēšanos ar papīra formāta pārskatiem.

Jaunums – arī medniekiem

I. Rudzītis norāda uz vēl pāris būtiskiem jaunumiem meža īpašniekam, kurš bieži vien ir arī mednieks. Proti, Meža valsts reģistra sistēmai tiks pievienots arī mednieku reģistrs.

Tiek plānoti jauni e-pakalpojumi – datorizēts eksāmens mednieka apliecības iegūšanai, kā arī sezonas kartes iegāde internetā.

“Jau minēju, ka klienta identitātes noskaidrošanai tiks izmantots “Latvija.lv” “Vienotās pieteikšanās” modulis un te papildināšu, ka apmaksas veikšanai tiks izmantots “Latvija.lv” “Maksājuma” modulis.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas nozīmē, ka nepieciešamās valsts nodevas apmaksu par sezonas kartes saņemšanu klients varēs veikt turpat VMD sistēmā.

Nākamā gada laikā maksājuma veikšanu plānots ieviest arī pārējās vietās VMD sistēmā, kur klientam nepieciešams veikt maksājumu, piemēram, koku ciršanas apliecinājuma apmaksai,” rezumē Ints Rudzītis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bezpilota gaisa kuģis, jeb sarunvalodā drons, kļuvis par neaizstājamu mežsaimnieku palīgu
Malkai un šķeldai – nē? Jaunas prasības direktīvā satrauc meža īpašniekus 140
Latvijas pārtika tirgotājus neinteresējot
Skatītāja jautā: Kā krīzes situācijās tiek evakuēti mājdzīvnieki un lopi? 10
Kadirovieši Melitopolē izvaro Krievijas televīzijas propagandisti un piekauj operatoru 13
Šmauc pircējus? Ražotāju triki un zaļmaldināšanas pērles veikalu plauktos
Uzkrātais pensijas kapitāls rūk – ko iesaka darīt finanšu speciālisti?
Krievijā avarējis helikopters, ar kuru pārvadā Putinu 74
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Lasīt citas ziņas
“Čipsu kartupeļi – cimperlīgi, bet ienesīgi!” Saruna ar uzņēmēju Ilgvaru Krūmiņu
Vai piens kļūs dārgāks? Lauksaimnieki uzstāj uz iepirkumu cenu palielināšanu 63
Pasaules ekonomikas foruma ziņojums: Dzīves dārdzības krīze aizēno klimata izmaiņas 15
Valters Zelčs: No kampaņas “Neapēd zemeslodi” Latvijas klimats neko neiegūst 7
Informēs par atbalsta maksājumiem lauksaimniekiem 1
Bioloģiskajai daudzveidībai trūkst daudzveidības. Uz papīra izskatās labāk nekā dabā 16
Riekstiņa: Pēdējo gadu laikā Rīgā ir vizuāli vērojama atpalicība no Tallinas un Viļņas
FOTO. Pakistānā sprādzienā lūgšanu laikā mošejā 47 nogalinātie 23
Slaidiņš: Tankiem nāvējošākais drauds ir aviācija
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Francija un Austrālija piegādās Ukrainai artilērijas šāviņus
FOTO. Šefpavāru uz uguns gatavots ēdiens un īpašā godā celtas ķimenes – aizvadīts Ziemas garšu festivāls Siguldā
VIDEO. Suns aiz garlaicības izgrauzis caurumu un izbāzis galvu caur ārdurvīm
Dažviet tie maksā naudu, citviet ir par brīvu – pircēji nesaprašanā par salātu iepakojuma traukiem veikalos 1
Streips: “Saskaņa” vismaz paredzamajā nākotnē nekur nepazudīs
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Piektā bronza! Latvijas kamaniņbraucējiem bronza komandu stafetē
23:24
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – “Skroderdienas Silmačos” izrāda jaunā manierē
23:14
1933. gada 30. janvārī. Vara Hitlera rokās
23:04