Foto: Shutterstock

Bezmaksas plastmasas maisiņi no veikaliem nepazudīs 0

Lai gan no nākamā gada veikalos plānots aizliegt bezmaksas plastmasas maisiņus, Iepakojuma likuma grozījumos iekļauts būtisks izņēmums, vēstīts “Latvijas Avīzes” pielikumā “Latvijas Bizness”.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Proti, joprojām bez maksas būs pieejami ļoti vieglās plastmasas maisiņi, kas atrodas pie augļiem un dārzeņiem. Visticamāk, paredzamās izmaiņas būs minimālas un labums videi – niecīgs.

Pie augļiem un dārzeņiem maisiņi paliks

“Iecerētās likumdošanas izmaiņas nosaka, ka tirgotājam ir jāsamazina plānā maisiņa biezums, lai tas nesasniedz 15 mikronus, taču mūsu gadījumā tā tas ir jau šobrīd,” saka “Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Preisa.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs jau šobrīd esam veikuši visus nepieciešamos soļus, lai atbilstu šīm likumdošanas izmaiņām. Tāpat lielie iepirkuma maisiņi jau vairākus gadus netiek izsniegti bez maksas, savukārt pie kases iegādājamajiem papīra maisiņiem ir samazināta cena, lai tie būtu pircējiem pieejamāki.”

Arī turpmāk vieglie plastmasas maisiņi “Rimi” veikalos tiks izmantoti tajos sektoros, kur pilda iepakojuma funkciju, piemēram, augļu un dārzeņu sektorā. “Šajā nodaļā esam ieviesuši arī auduma maisiņus un jāteic, ka šīs un citas sabiedrību izglītojošās kampaņas aktivitātes ir ietekmējušas pircēju paradumus.”

Dati liecina, ka pēdējo trīs gadu periodā papīra maisiņu pieprasījums ir audzis par teju 200% un samērā ar pagājušo gadu plastmasas maisiņu patēriņš krities par 4,6%.

Arī veikalos “Maxima” ir un būs pieejami bezmaksas mazie maisiņi, kas paredzēti higiēnas ievērošanai un preces nosvēršanai.

“Meklējam alternatīvas esošajiem plānajiem maisiņiem, aizstājot tos ar videi draudzīgiem jeb eko maisiņiem, kas sadalās, neatstājot paliekošas sekas dabā,” skaidro SIA “Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

Kā vienu no piemērotākajām alternatīvām uzņēmums izskata maisiņus, kas ražoti no kukurūzas cietes.

Piesārņojuma problēmu risinās minimāli

Tāpat kā citviet, arī vietējā veikalu tīkla “top!” pircēji bezmaksas maisiņus galvenokārt izmanto, lai iegādātos svaigo produkciju, piemēram, augļus, dārzeņus, svaigo gaļu, tādēļ likuma izmaiņas arī šim veikalam problēmas nesagādās.

Likumprojekta izņēmums ir attiecināms uz ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, kurus izmanto higiēnas nolūkos vaļējās pārtikas iepakošanai, kad to izmantošana var novērst pārtikas bojāšanos un pasargāt no ārējās vides ietekmes.

Reklāma
Reklāma

“Šajā gadījumā pircējiem piedāvājam pārtikas zonā esošos vieglās plastmasas maisiņus, kas ir atbilstoši likumā paredzētajiem 15 mikroniem,” norāda “top!” mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Priedīte.

Līdzīgu praksi piekopj veikalu tīkls “Elvi”, taču uzņēmuma komercdirektore Laila Vārtukapteine gan akcentē, ka jaunās likuma izmaiņas piesārņojuma problēmu risinās minimāli un maksas piemērošana par maisiņiem noteikti nedrīkst palikt vienīgais rīks cīņā ar plastmasu.

Domājot par jaunā likuma efektivitāti un analizējot savus pārdošanas datus, veikalu “Elvi” tīkls secina, ka nodokļu celšana un maksas piemērošana par plastmasas iesaiņojamajiem materiāliem plastmasas patēriņu samazinās tikai nedaudz.

Tikpat būtiski ir arī skaidrot sabiedrībai, kādu kaitējumu videi nodara reiz izlietota un pēc tam nepareizi apsaimniekota plastmasa. Šāda veida maisiņiem cena nav liela, tādēļ potenciālais naudas ietaupījums nav vienīgais arguments, kādēļ veikalu apmeklētāji savu pirkumu saiņošanai izvēlas ekoloģiskākas alternatīvas.

Tendenci, ka cilvēki arvien vairāk izvēlas uz veikalu ņemt līdzi savus iepirkumu maisiņus vai savus traukus sveramās produkcijas fasēšanai, apstiprina visi aptaujātie veikalu tīkli. Pircēju paradumi mainoties, pakāpeniski sarūk arī plastmasas maisiņu patēriņš.

Maksa jāuzliek visiem maisiņiem

Iepakojuma likuma grozījumus skeptiski vērtē organizācija “Zero Waste Latvija”, kas aktīvi popularizē bezatkritumu dzīvesveidu.

“Šos grozījumus vērtējam kā nepietiekamus. Tie būtu krietni efektīvāki un vienkāršāki, ja no tiem tiktu izslēgts izņēmums ļoti vieglajiem plastmasas maisiņiem “higiēnas un pārtikas izšķērdēšanas novēršanai”, jo šobrīd jau zinām, ka lielveikali šo izņēmumu plāno attiecināt arī uz maisiņiem, kas atrodas pie augļiem un dārzeņiem,” vērtē organizācijas pārstāve Mairita Lūse.

“Paredzam, ka likuma rezultātā izmaiņas būs minimālas, lai neteiktu nekādas. Tagad nebūs bezmaksas maisiņu pie zeķēm. Nevaram iedomāties arī to, kā pārdevējs spēs izvērtēt, vai kāds produkts ir ievietots maisiņā higiēnas iemeslu dēļ vai pieraduma pēc.”

“Zero Waste Latvija” atsaucas uz pētījumiem, kas pierāda, ka pēc maksas noteikšanas plastmasas maisiņu patēriņš strauji samazinās.

“Tā kā līdzīgi noteikumi ir ieviesti ļoti dažādās pasaules valstīs, neredzam, ka Latvijas sabiedrībai piemistu kādas īpašas iezīmes, kas šādus noteikumus (visi maisiņi par maksu) neļautu ieviest te.”

M. Lūse prognozē – šādi likuma grozījumi cilvēkiem sagādās lielu vilšanos un neizpratni. “Izsludināts, ka maisiņi būs par maksu, bet 1. janvārī atklāsies, ka patiesībā nekas nav mainījies.”

Savukārt Eiropas Komisijā novērtē Latvijas centienus samazināt plastmasas maisiņu patēriņu. Lai gan likuma izmaiņas komentēt esot pāragri, līdz šim gūtā pieredze liecina, ka Eiropas Savienības dalībvalstīs ieviestie pasākumi, piemēram, maksas un nodevas vai ierobežojumu piemērošana, ir bijuši ļoti efektīvi.

“Iedzīvotāji pamazām maina paradumus un īsā laika posmā tiek panākti ievērojami ieguvumi videi. Pat ja tas nozīmē nedaudz mazāk ērtību, cilvēki apšauba “izlietošanas un izmešanas” kultūru un apzinās, kādu ietekmi atstāj atkritumi, piemēram, okeānos.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.