Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: LVM

“Latvijas valsts meži”: Gaidāmas lielas izmaiņas uzņēmuma attīstībā 11

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Kaut arī pagājušajā gadā akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” budžetā iemaksāja vairāk, nekā bija paredzēts, – 70 miljonus eiro, šogad dividendes plānots palielināt, minēts arī apstiprinātajā uzņēmuma stratēģijā.

Akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” (“LVM”) padome oktobrī ir apstiprinājusi uzņēmuma vidēja termiņa darbības stratēģiju līdz 2025. gadam. Šis ir vidēja termiņa plānošanas dokuments, kurā noteikti “LVM” attīstības pamatvirzieni un sasniedzamie mērķi, ievērojot sabiedrības intereses.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Neskatoties uz to, ka vidēja termiņa stratēģijas pamatā ietverti pēdējā gada laikā apstiprinātie nacionālā līmeņa plānošanas dokumentos iekļautie virzieni un mērķi, kā arī valdībā plānotais “LVM” dividenžu pienesums valsts budžetam, lielākās izmaiņas uzņēmuma attīstībā vēl tikai gaidāmas.

Tās ieviesīs pašlaik vēl tapšanas stadijā esošie Eiropas un nacionālā līmeņa plānošanas dokumenti, piemēram, Eiropas Zaļais kurss, ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģija, kā arī citi Latvijas nozaru attīstības dokumenti,” uzsver “LVM” padomes loceklis Mārtiņš Gaigals.

“LVM” paredz, ka tirgus kritums tievo dimensiju koksnes pieprasījumā un cenās, kas radušās Covid-19 pandēmijas dēļ, saglabāsies arī nākamgad. Tomēr jau 2022. gadā tiek prognozēta atgriešanās iepriekšējā tirgus aktivitātes līmenī.

Papildu izaicinājumu radīs arī darbaspēka un energoresursu prognozētais izmaksu pieaugums, tāpēc stratēģijā domāts ne tikai par “LVM” iekšējo procesu un darba ražīguma palielināšanu, bet arī pakalpojumu sniedzēju darba efektivitātes palielināšanu.

“LVM” vidēja termiņa stratēģijā plānots turpināt meža ceļa attīstības pro­grammu, kas vērsta arī uz ugunsdrošības risku samazināšanu, tajā skaitā īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Tas ir svarīgi, samazinot globālo klimata pārmaiņu radītos riskus “LVM” apsaimniekotajos mežos.

“LVM” stratēģiskais ekonomiskais mērķis ir palielināt ilgtermiņa peļņu, apsaimniekojamo aktīvu un kokaudžu vērtību un attīstīt augstas pievienotās vērtības produktu ražošanu, veicināt sabiedrības līdzdalību un sadarbību mežu apsaimniekošanā.

Līdztekus ekonomiskajiem un sociālajiem mērķiem “LVM” izvirzīti mērķi veidot saudzīgu sabiedrības attieksmi pret meža vidi un palielināt mežu devumu globālo klimata pārmaiņu mazināšanā un atjaunojamo resursu izmantošanā.

Reklāma
Reklāma

“LVM” ekonomiskais devums valsts un pašvaldību budžetos divdesmit gadu laikā veido vairāk nekā 1,1 miljardu eiro nodokļu un dividenžu veidā.

Ik gadu atbilstoši uzņēmuma akciju turētāja – Zemkopības ministrijas – ziedošanas pamatprincipiem “LVM” daļu no peļņas novirza valsts līmenī nozīmīgu labdarības, veselības un sociālās palīdzības, kultūras un mākslas, sporta, izglītības un zinātnes projektu atbalstīšanai.

Nemainīgi būtiska uzņēmumā ir arī vides vērtību saglabāšana – teju 17% no apsaimniekoto mežu un vairāk nekā 20% no visu zemju kopplatības “LVM” apsaimnieko ar dabas aizsardzības mērķi.

Neskatoties uz sarežģītiem apstākļiem kokmateriālu tirgū un meža darbiem nepieciešamā ziemas sala trūkumu, “LVM” peļņa 2019. gadā pirms uzņēmuma ienākuma nodokļa bija vairāk nekā 118 milj. eiro, pārsniedzot iepriekšējā gada peļņu par astoņiem miljoniem eiro.

Atbilstoši “LVM” padomes ieteikumam tika pieņemts lēmums valstij izmaksāt dividendēs vairāk nekā 70 milj. eiro.

“LVM” lielākais izaicinājums situācijā, kad palielināta ekonomikas attīstības nenoteiktība, ir spēja pielāgot savu pamatdarbību atbilstoši tirgus pieprasījumam.

Šogad saskaņā ar “LVM” apstiprināto budžetu uzņēmums plānojis atjaunot mežaudzes 16 tūkstošu hektāru platībā, izkopt jaun­audzes 31 tūkstoša hektāra platībā, kā arī 477 tūkstošu kubikmetru apjomā veikt meliorācijas grāvju attīrīšanu no piesērējuma.

Šogad meliorācijas sistēmas atjauno 23 tūkstošu hektāru platībā un nodod ekspluatācijā 348 km meža ceļu.

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.