Foto: Inita Šteinberga

Pavasari nevar atcelt un izolēt: Padomi piķēšanas darbiem 1

Pavasari nevar atcelt un izolēt – iesētie augi jau saņēmušies, stādiņi kuplo un pieprasa tālāku aprūpi. Ar savu pieredzi piķēšanā un augu pavairošanas noslēpumos dalās dārzniece Ineta Rudzīte no stādaudzētavas Celmu pasaule Engures novadā.

Reklāma
Reklāma

Pavairo augus pats

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Lasīt citas ziņas

Pati lētākā metode, kā tikt pie kārotā auga stādiem, ir pavairot ar spraudeņiem. Labi apsakņojas bakopas, petūnijas, lobēlijas, sunīši, pelargonijas, fuksijas un citu augu spraudeņi.

Foto: Inita Šteinberga
CITI ŠOBRĪD LASA

Šim nolūkam pēc iespējas agrāk nopērk podiņu ar kuplu augu.

Rīkojas šādi

Foto: Inita Šteinberga

• Nokniebj galotnītes. Pats augs būs tikai ieguvējs, jo augs vēl kuplāks.

• Spraudeņus apakšpusē atlapo (spraudenis pa labi). Neatstāj daudz lapu, jo spraudenim visi spēki jāvirza sakņu veidošanai.

• Substrātam ieteicams piebērt vermikulītu. Šis līdzeklis veicina augsnē mitruma uzturēšanu, barības vielu labāku uzņemšanu, padara arī substrātu irdenāku.

To var izmantot gan podiņos, gan dobē. Sevišķi izdevīgi to iemaisīt vasaras puķu audzēšanai paredzētajos podos un kastēs.

Foto: Inita Šteinberga

• Spraudeņiem labāk patiks kastīte, nevis pārāk dziļš pods.

• Substrātā izdur bedrīti, kurā ieliek spraudenīti. Augsni ap to piespiež. Ja kātiņš cietāks, var spraust tāpat zemē bez bedrītes izduršanas ar stādāmpuļķi.

Foto: Inita Šteinberga

• Spraudenīšus aprasina no pulverizatora. Lai augi labāk apsakņotos, kastīti ar tiem var ielikt plēves maisiņā. Var uzlikt burciņu.

Vai pirkt jaunstādus un spraudeņus veikalā

Lielāko daļu vasaras puķu siltumnīcās dārznieki izaudzē no jaunstādiem vai spraudeņiem. Ir veikali, kuros var iegādaties mazumtirdzniecībā nelielā skaitā. Taču dārzniece brīdina, ka ne vienmēr izaugs labs stāds. Neveiksme var rasties gan paša audzētāja, gan slikta stādmateriāla dēļ.

Piemēram, pat lielaudzētājiem gadās, ka kāda partija kaut kādu iemeslu dēļ slikti ieaugas, ir liels atbirums. Tad šo jautājumu risina ar piegādātāju, taču veikalos visa atbildība par spraudeņa vai jaunstāda likteni ir pašam pircējam.

Reklāma
Reklāma

Turklāt, lai izaudzētu skaistu, vienmērīgi kuplu augu, kas zied jau vasaras sākumā, ir ļoti jānopūlas. Lielākoties grūtības sagādā apgaismojuma trūkums. Arī auga veidošana un mēslošana ir specifisks process.

Taču intereses apmierināšanai dārzniece iesaka dārzmīļiem pašiem pamēģināt izaudzēt šos stādiņus, jo tad neviens vairs nebrīnīsiesies, kāpēc ziedošie puķu podi tirgū ir dārgi.

Ja jaunstāds vai spraudenis iegādāts, galvenā kļūda ir pārlaistīšana. Podiņā iepiķēto augu laista uzmanīgi – tikai ap to, nevis pielaistot visu podu. Aukstā, slapjā zemē un gaismas trūkumā augus mēdz pieveikt puve.

Kādā podā stādīt puķes

Atraktīvi dārzos izskatās vasaras puķes košos podos, jo brūnie plastmasas podi jau šķiet apnikuši un nemoderni. Spilgtais pods dod jauku akcentu pat tad, kamēr augs vēl nav pietiekami sakuplojis. Taču jārēķinās arī ar poda tilpumu. Jo trauks lielāks, jo puķe varēs augt kuplāka un ilgāk.

Tāpēc pērkot jāņem vērā arī šis aspekts. Nav prātīgi iegādāties lētāku vasaras puķi ar mazāku podiņu. Pat pārstādīta tā vienaudzes kuplumā sasniegs tikai vasaras beigās.

Foto: Inita Šteinberga

Lai augsnē labāk saglabātos mitrums, spainim substrāta pievieno aptuveni tējkaroti līdzekļa Zeba. Visu izber palielā traukā, samitrina un ļauj uzbriest, jo Zeba palielina substrāta tilpumu.

Tikai tad pilda podos vai balkona kastēs. Dažu dārznieku pieredze liecina, ka ar šo līdzekli puķes vasarā var atstāt nelaistītas pat vairākas dienas.

Piķējam sējeņus

Foto: Inita Šteinberga

Laiks piķēt agri sētos tomātus un papriku. Šo brīdi nedrīkst nokavēt, lai augi neizstīdzētu.

Foto: Inita Šteinberga

• Stādiem izvēlas rupjākas frakcijas kūdras substrātu. Parasti uz iepakojuma norādīts, ka tas paredzēts dēstu audzēšanai. Šādā substrātā dēstiem labāk attīstās sakņu sistēma, turklāt tam ir pievienotas barības vielas, kas augiem nepieciešamas šajā periodā.

Foto: Inita Šteinberga

• Piķēšanai izvēlas 11–12 cm diametra 600 ml tilpuma podiņus. Augiem patiktu arī lielāki trauki, taču jārēķinās, cik vietas varēs atvēlēt stādiem. Piemēram, ja visai augu kompānijai jāsatilpst uz vienas palodzes istabā, lielākus podus nevar atļauties.

Vēlāk sētos dārzeņus (gurķus, kabačus u.c.) varēs sēt un piķēt mazākos, ap 10 cm diametra 400 ml tilpuma podiņos, jo līdz izstādīšanai zemē tiem būs jāaug īsāku laiku.

Foto: Inita Šteinberga

• Augsni piķēšanai viegli ieber podiņā.

• Pirms piķēšanas sējumu kastītē tomātiņus salaista, ļauj mazliet atdzerties. Sējenīšus viegli izņemt ar dakšiņu.

Foto: Inita Šteinberga

• Podiņā izveido zīmuļa resnuma bedrīti. Sējenīti tur aiz lapiņas, nevis aiz kātiņa, jo tas ir ļoti maigs un to var viegli saspiest un traumēt. Stādiņu liek zemē un viegli piespiež.

Foto: Inita Šteinberga

• Gar malu ar pirkstu iespiež tadu kā grāvīti, lai laistāmais ūdens nenotecētu.

Foto: Inita Šteinberga

• Pārstādīto augu nedaudz aplaista ar istabas temperatūras ūdeni (vēlams lietus vai dīķa).

Atšķirībā no gurķiem un tomātiem paprikai patīk, ja tai pačubinās gar saknēm. Piemēram, ja paprika labi neaug, to ieteicams pārstādīt citā podiņā. Gurķiem pārstādīšana nepatīk.

Tāpēc, nelielos daudzumos audzējot, gurķus var sēt uzreiz kūdras podiņā. Taču, stādot zemē, kūdras podiņu nedaudz ieplēš, jo reizēm tas var būt stingrs un labi nesadalīties.

Laba ideja!

Foto: Inita Šteinberga

Zem izpiķētajiem podiņiem ērti paklāt speciālu segumu (līdzīgs vatelīnam), kas uzsūc un saglabā mitrumu. Tas pasargās augsni podiņā no izkalšanas. Zem šā seguma uz galdiem klāj plēvi, lai mitrums nesūcas cauri.

Foto: Inita Šteinberga

Sevišķi noderīgs šāds segums ir vasarā, kad daudz gaismas, silts un augi strauji attīstās. Pavasarī šāds vēss un mitrs dibentiņš augam nav vēlams (ja nav apsildāmu dēstu galdu siltumnīcā).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.