Foto-Kuchina/Shutterstock

Pamatu siltināšana – komplekss uzdevums. Profesionāļa ieteikumi 0

Kā siltināt mājas pamatus, ja tie ir no betona, bet māja būvēta no gāzbetona? RUTA MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus jāierīko arī hidroizolācija

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
TV24
Diskriminācija Latvijā? Advokāts komentē plānotos ierobežojumus 3
Lasīt citas ziņas

“Siltinot ēkas pamatus, jāizvērtē ne tikai siltināšanas iespējas, bet arī pamatu hidroizolācijas sakārtošana,” uzskata būvfirmas “KMT Projekts” valdes loceklis Māris Stiprais. “Jebkurā gadījumā pamati būs jāatrok no ārpuses līdz pat to apakšai. Tranšejas platums – lai tajā pietiktu vietas ne tikai siltinājuma materiāliem, bet arī tiem, kuri siltināšanu veic. Betons, ja vien tas nav aizsargāts, ļoti labi vada mitrumu. Turklāt vienīgais veids, kā droši pasargāt iekštelpas, ir ierīkot hidroizolāciju no ārpuses. Lai ko arī uzklātu no iekšpuses, ūdens tik un tā to atspiedīs nost. Pamati pēc atrakšanas jānotīra – uz tiem nedrīkst palikt smiltis, dubļi, sīki celtniecības gruži. Tāpat jānolīdzina negludumi, kuri radušies, savulaik pamatus betonējot, un jānoklāj ar hidroizolācijas materiālu, sākot no pamatu pēdas līdz pat augšpusei.”

Viens no populārākajiem materiāliem, ko izmanto pamatu siltināšanai, ir ekstrudētais putupolistirols. Tas ir viegls, mitrumizturīgs, ekoloģiski nekaitīgs, tajā nedzīvo kukaiņi, tas nepelē un nepūst. Šim materiālam ir laba spiedes noturība, un galvenais – tas nelaiž cauri siltumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svarīgi atcerēties – stiprinot putupolistirolu, nedrīkst izmantot līmes, kuru sastāvā ir organiski šķīdinātāji, vai arī karstas mastikas. Materiāla daļai, kas būs virszemē, noteikti nepieciešama apdare. Visbiežāk uzklāj apmetumu.

Pamatu siltināšanai parasti izmanto 50 mm biezas loksnes, kuras kārto divos slāņos, kas orientēti perpendikulāri viens otram. Kopējais siltinājuma biezums – 100 milimetru.

Vienas ekstrudētā putupolistirola lok­snes (50 x 585 x 1185 mm) cena atkarībā no ražotāja ir no 3,50 līdz 4 eiro. Tādējādi viena kvadrātmetra izmaksas ir no 5,20 līdz 6 eiro.

Jāsāk ar tīrīšanu un bitumena mastiku

“Zinot pamatu augstumu, vispirms jāaprēķina nepieciešamais siltinājuma materiāla daudzums,” turpina Māris Stiprais. “Kad pamati atrakti, notīrīti un nolīdzināti negludumi, uz virsmas klāj kādu no bitumena hidro­izolācijas mastikām. To klāj biezā kārtā, rūpīgi aizpildot sīkos padziļinājumus. Mastiku uzklāj arī uz pamatu pēdas horizontālās daļas (ja tāda ir). Kā pamata hidroizolācijas slānis varētu kalpot kāds no ruļļveida hidroizolācijas materiāliem, labāk tāds, ko pie pamatnes piekausē ar liesmu. Īpaša uzmanība jāpievērš iekšējiem un ārējiem stūriem pamatu un to pēdas savienojuma vietai.”

Siltinājums jāpielīmē!

Kad hidroizolācija izveidota, var ķerties pie ekstrudētā polistirola plākšņu montāžas. Plākšņu stiprināšanai izmanto speciālu līmi – tā nopērkama gan kā sauss maisījums, gan kā gatava mastika. Var izmantot arī to pašu pamatu gruntēšanai paredzēto bitumena mastiku. Vienīgais nosacījums – tai jābūt veidotai uz ūdens bāzes. Tādi šķīdinātāji kā acetons, benzols un dažādi spirti bojā siltumizolācijas materiālu.

Reklāma
Reklāma

Plāksnes sāk līmēt no apakšas. Tām precīzi jāatkārto pamatu profils. Līmi uz plāksnes liek punktu veidā tā, lai pēc plāksnes piespiešanas līme nosegtu vairāk nekā 40% no plāksnes virsmas, tomēr neizplūstu ārpus tās malām.

Ja starp plāksnēm palikušas spraugas, tās var aizpildīt ar montāžas putām, taču pēc putu sacietēšanas un apgriešanas šuvju vietas jāapstrādā ar piemērotu bitumena mastiku. Pretējā gadījumā materiālā iekļūs ūdens.

Otro kārtu liek, mazliet to nobīdot attiecībā pret pirmo, lai šuvju sakrišanas vietās neveidotos tā sauktie aukstuma tiltiņi.

Siltinājums jāaizsargā

Arī gruntī var būt ķīmiskas vielas, kas ar laiku var sabojāt polistirola plāksnes. Lai no tā izvairītos, siltumizolāciju var pārklāt ar plānu līmes maisījuma kārtu, vispirms piestiprinot armējošu stiklšķiedras sietu. Var uzklāt arī viegla ruberoīda kārtu, loksnes stiprinot no apakšas uz augšu un tās pārlaižot vienu virs otras aptuveni 100 mm. Protams, var izmantot arī speciālas šim mērķim paredzētas membrānas.

Kad siltumizolācija izveidota, tranšeju aizber. Pie pašas ēkas vislabāk iebērt smalkas grants slāni. Tas palīdzēs izlīdzināt slodzi uz pamatiem un siltumizolāciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.