Foto-Shutterstock

Papagailis mājās: ar ko jārēķinās? 0

Vispopulārākie mājās turētie putni ir un paliek viļņainie papagaiļi Melopsittacus undulatus. Tos uzskata par visgudrākajiem putniem, piemēram, tie ātri iemācās izrunāt dažādas frāzes, izpildīt trikus, tāpēc iekarojuši daudzu cilvēku sirdis. Šo putnu dzimtene ir Austrālija. Spalvas viļņotajiem papagailīšiem ir spilgtas, zāles zaļumā. Kakliņš, piere un vaigi – dzelteni, uz kakla un vaidziņiem ir daži zili plankumi. Astes stūres spalvas tumši zaļas un zilas, uz muguras pie kakla un uz spārniem redzamas šķērssvītras, kas atgādina viļņotas līnijas, tāpēc papagailīši ieguvuši šādu nosaukumu. Putniņu dzimumu nosaka pēc knābja krāsas: tēviņiem tas ir zils, mātītēm – brūns vai balts. Jauniem putniem knābja krāsa ir citāda – gaiši zila mātītēm, bāli rozā tēviņiem.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Viļņainie papagaiļi ir ļoti piemēroti dzīvei mūsu mājās. Pat nelielos būros nebrīvē turētiem mūžs ilgst 15–20 gadu. Tie labi satiek ar citiem izmērā līdzīgiem putniem, var dzīvot gan siltās, gan diezgan vēsās telpās. Galvenais, kas nepieciešams, ir pietiekami daudz barības, plašs būris un aizsargātība no caurvējiem.

– Viļņaino papagailīšu pamatbarība ir prosa, auzas, neliels daudzums saulespuķu sēklu un rieksti. Šai ēdienkartei ieteicams pievienot vēl putras, dārzeņus, zaļumus. Vasarā papagailīši labprāt mielojas ar salātiem un pieneņu lapām, visu gadu tiem vajadzētu dot svaigus kāpostus, burkānus, bietes, ābolus un bumbierus, – stāsta dzīvnieku kolekcionāre Jeļena Kustova. Viņa pēc pieredzes zina teikt, ka katram putniņam var būt ļoti atšķirīgas vēlmes dārzeņu un augļu sortimentā. Obligātās piedevas barībai ir rupjas kvarca smiltis, krīts, kokogles, vītola vai augļu koku zari.

CITI ŠOBRĪD LASA

Putniņi izskatās ļoti aizkustinoši aplidošanas (gan pārnestā, gan tiešā nozīmē) periodā. Pēc 2–3 nedēļām mātīte izdēj pirmo olu. Papagailiene dēj aptuveni ik pēc dienas līdz brīdim, kamēr ligzdiņā ir 4–8 olas. Jāņem vērā, ka katrai mātītei būrī jābūt savam dzīvoklītim, pretējā gadījumā var izcelties cietsirdīgi kautiņi, kas var beigties pat ar kāda putniņa nāvi. Starp citu, šajos kautiņos bieži piedalās arī tēviņi, un tad tiek radīts neticams troksnis. Putnēni izšķiļas 18.–19. dienā pēc perēšanas sākuma un diezgan ātri aug. Jau pēc mēneša tie ir pilnībā apauguši ar spalvām un sāk parādīties ārpus ligzdas.

Daži viļņainie papagailīši prot labi atdarināt cilvēka balsi. Tomēr mācīt tos ir daudz grūtāk nekā, piemēram, pelēkos vai Amazones papagaiļus.

Pārošanās periodā papagaiļi viens otru tīra, baro un velta ļoti daudz uzmanības savam partnerim. Pāri parasti paliek kopā uz mūžu. Ja kāds no partneriem aiziet bojā, otrs putns aiz skumjām var nomirt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.