Foto: Evija Trifanova/LETA

Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 30

Autors: Pēteris Apinis, ārsts, TV24 raidījuma “dr.Apinis” vadītājs

Sens pastāsts par to – kā septiņi akli indieši taustīja ziloni – viens ausi, otrs kāju, trešais – vēderu, ceturtais – snuķi, un viņiem par ziloni bija atšķirīgs viedoklis.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 15
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 270
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Ciemats ir, ceļa nav.” Vairāki desmiti iedzīvotāju kļuvuši par ķīlniekiem 36
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Latvijas veselības aprūpes budžets 2021. gadam ir tieši par trešdaļu mazāks nekā nepieciešams pandēmijas apstākļos, un to saka Pasaules Veselības organizācija, un tai līdzi – Latvijas ārsti.

Otra Latvijas budžeta īpatnība ir veidot to kā puzli, kur puse no puzles gabaliņiem ir piemirsta kastē. Tad nu daļai medicīnas kaut kāds finansiāls segums ir, daļai nav. Par daļu puzles gabaliņu ir lielāka interese. Atceros – pirms dažiem gadiem budžetā atradās vieta kādam nozīmīgam un itin dārgam uroloģijas aparātam, kas Latvijā bija izmantojams dažiem pacientiem gadā, tai skaitā kādam vārdā neminamam, taču ietekmīgam Saeimas deputātam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad – lai budžetā rastu kādu papildus eiro kādai medicīnas nozarei, kādam kompensējamam medikamentam, kādam diagnostikas aparātam vai slimnīcas reanimācijas nodaļas remontam, vajag kādu, kas puzles gabaliņu izvilktu no kastes un ieliktu budžetā.

Dažkārt tas ir tautā mīlēts un Zinātņu akadēmijā atzīts profesors, asociācijas vadītājs, pie kura ārstējušies ietekmīgi ļaudis. Citkārt tā ir pacientu organizācija, kuras aktīvākie biedri jau ir pārdzīvojuši operācijas, staru terapijas un mēģinājumus zālēm naudu vākt ar „ziedot.lv” palīdzību.

Dažkārt tā ir kāda politiķa sapratne un vēlme sevi parādīt gaišos toņos. Tad, kad šis raksts jau bija tapis, parādīju to savam kolēģim, un viņš iesmēja: „galvenais iemesls iekļaut budžetā vienu vai otru pozīciju budžetā ir iespēja saņemt otkatu. No ģimenes ārstiem nekad nekādu otkatu dabūt nevarēs, tādēļ viņiem vienmēr būs to bada maizi ēst”. Taisnība – tik slikti finansēta kā Latvijas primārā medicīna, nav nekur šī joma Eiropā.

Jāteic, ka 2021. gada budžetā es redzu dažas itin labas tendences – gan onkoloģisko zāļu apmaksai, gan (tiesa, nepilnīgi) medicīnas speciālistu darba apmaksai finansējums nācis klāt. Tomēr skatīties uz budžetu kā uz pārdomātu un izsvērtu speciālistu veikumu ir vismaz smieklīgi. Vienkārši, neviens Veselības ministrijā un Finanšu ministrijā pat nav iztēlojies, kādai tai puzleibūtu jāizskatās pilnībā.

Vēl vairāk – puzles pamatā nav nekādi ekonomiski aprēķini, kuriem vajadzētu skanēt – ieguldot līdzekļus x, mēs ekonomēsim līdzekļus y, ietaupīsim līdzekļus z, uzlabosim iedzīvotāju dzīvildzi par n gadiem, uzlabosim dzīves kvalitāti m pacientiem. Ļoti jauka kolēģe, medicīnas ekonomiste Daiga Behmane jau gadiem cenšas to skaidrot Ministru prezidentam un ministriem, taču sapratne nav radusies, kaut Daiga mēdz to stāstīt vieglajā valodā.

Ja par budžeta naudu tiek iegādāts superdārgs aparāts, kuru var izmantot trīs pacientu ārstēšanai gadā (maza tā Latvija, pacientu skaits atsevišķās jomās nav milzu liels), tad lētāk pacientu nosūtīt diagnostikai uz kaimiņvalsti.

Saprotu, ka godājam lasītājam nav laika garām prātulām. „Piemēru!”, man saka kolēģi –„un tādu, kur nav un nevar būt Tavu veselības interešu!”

Lūdzu! Manai veselībai nav interešu par zālēm dzemdes miomas ārstēšanai, bet šādu zāļu iekļaušana kompensējamo medikamentu sarakstā ļautu 10% Latvijas sieviešu uzlabot dzīves kvalitāti un pagarināt veselīga mūža gadus, pie kam – par relatīvi mazām naudiņām.

Eiropas statistikas dati liecina, ka dzemdes mioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm, ar to saskaras 20–40% reproduktīvā vecuma sieviešu. Patiesībā vecuma grupā no 40 līdz 55 gadiem 70% sieviešu attīstās miomas.

Dzemdes miomas simptomi ir pārmērīga un neprognozējama dzemdes asiņošana, kas rada vispārējas veselības problēmas, intīmās dzīves un attiecību sarežģījumus, darba produktivitātes samazināšanos, darba kavējumu palielināšanos, kā arī psiholoģiskas problēmas. Ilgstošas pārmērīgas dzemdes asiņošanas rezultātā gandrīz vienmēr attīstās anēmija jeb mazasinība, radot sievietēm patstāvīgu nogurumu un bezspēku, kas nozīmīgi pasliktina dzīves kvalitāti. Dzemdes mioma ir arī viens no biežākajiem neauglības iemesliem.

Miomas ārstēšanas iespējas ir plašas, bet visbiežāk mēs runājam par ķirurģisku un medikamentozu ārstēšanu. Mūsdienās ķirurģiskās ārstēšanas metodes visbiežāk ir mazinvazīvas, endoskopiskas – vai nu caur minimālu griezienu vēdera ādā vai caur minimālu griezienu vagīnā. Lielākoties šīs operācijas nav radikālas, bet ir gadījumi, kad miomas dēļ jāveic histerektomija (jāizņem visu dzemdi).

Aptaujas liecina, ka sievietes labprātāk izvēlētos medikamentozu ārstēšanu. Pateicoties medikamentozai terapijai ir iespēja izvairīties no ķirurģiskas ārstēšanas, kā arī ir iespēja veikt saudzīgāku operāciju, saglabājot dzemdi un reproduktīvo funkciju.

Eiropas Savienības valstīs, tostarp arī Latvijā, ir pieejami vairāki medikamenti dzemdes miomas ārstēšanai, kas ļauj piemeklēt katrai pacientei vispiemērotāko terapiju. Ar medikamentozu terapiju ir iespējams: kontrolēt asiņošanu, mazināt anēmiju, mazināt dzemdes tilpumu un miomas apjomu, mazināt ar dzemdes miomu saistītās sāpes. Jaunākā terapija nodrošina pareizu līdzsvaru starp dzemdes miomas simptomu kontroli un drošību.

Ir pieejami medikamenti, kurus var lietot arī ilgstoši bez pārtraukuma līdz menopauzes sasniegšanai. Tā neizraisa menopauzes simptomus un saglabā nemainīgu kaulu blīvumu. Šī terapija mazina dzemdes miomas simptomus un var novērst vai aizkavēt nepieciešamību pēc operācijas, ļaujot pacientiem sasniegt menopauzi un saglabāt auglību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Latvijā valsts atbalsts sieviešu slimību ārstēšanai un profilaksei ir niecīgs.Valsts nekompensē dzemdes miomas medikamentozu ārstēšanu.

Latvijas sievietes ir ļoti pacietīgas un atturīgas, viņas ilgstoši samierinās ar šo situāciju. Man šķiet, ka tieši tādas ir arī Saeimā sēdošās deputātes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 66
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā vēsturisks antibiotiku patēriņš 7
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 15
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 270
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Ciemats ir, ceļa nav.” Vairāki desmiti iedzīvotāju kļuvuši par ķīlniekiem 36
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 35
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 27
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai mediķi izdarīja visu iespējamo, lai glābtu Latvijā labi pazīstamā slēpošanas trenera Eiduka dzīvību? Skaidro NMPD vadītāja 63
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Novembrī par aptuveni desmito daļu samazinājies NMPD izsaukumu skaits 4
6 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Imunitātes stiprinātājs selēns. Kāda loma mūsu organismā ir šim mikroelementam, un kā to varam uzņemt? 9
6 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
Čiekuri, valrieksti vai lego klucīši! Kā pagaldē izveidot unikālu baskāju taku 4
Nedēļa
LE
LETA
Veselam
SPKC: Šosezon sagaidāms zemāks iedzīvotāju dabiskās imunitātes līmenis pret gripu 24
Nedēļa
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. “Nekad nebiju domājusi, ka manu ģimeni tas skars tik tiešā veidā”: Sandra izslimoja kovidu, bet vīrs šajā cīņā zaudēja 121
21. novembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Pēc ieceļošanas Latvijā varētu prasīt veikt Covid-19 testus 22
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Sekas var būt smagas.” PVO atzīst, ka omikrona paveida globālais risks ir “ļoti augsts” 44
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Snigšanas dēļ Rīgā kavējas sabiedriskais transports 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 35
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 27
2 stundas
KS
Kārlis Streips
Stāsti
Kārlis Streips: Ir cilvēki, kuri katru gadu potējas pret gripu. Viņiem neviens nebrauc augumā 76
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms viens no pēdējo gadu stiprākajiem sniegputeņiem. Prognoze otrdienai 3
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jaunais Covid-19 paveids – omikrons: vai tiešām īpaši lipīgs? Skaidro VM pārstāvis 57
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 308
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 Latvijā prasījis trīs jauno māmiņu dzīvības 36
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 270
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis seko Fūrmanim un Rācenim un atstāj Latvijas Ārstu biedrības valdi 42
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 5
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 14
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Jau vismaz divdesmit gadus vara dara visu, lai slēptu ne tikai iepriekšējā režīma, bet arī savus noziegumus 35
11 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu 32
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neturi sevī vēlmes! Dari tās zināmas kosmosam! Horoskopi 30.novembrim
18:32
LE
LETA
Ziņas
Ziemassvētku tirdziņus varēs rīkot. Vai tos ļaus apmeklēt visiem iedzīvotājiem?
18:25
Inita Šteinberga
Ziņas
“Satiksimies pieturiņā!” Bijušo autobusu pieturu smārdenieki pārvērtuši par tikšanās un izstāžu vietu 2
17:44