Publicitātes foto

Sausās acs slimība – pieci jautājumi un atbildes 0

Sausās acs slimība sastopama dažādos vecumposmos un ir saistīta ar vairākiem faktoriem, tostarp, piemēram, ilgstošu darbu ar datoru. Sievietēm tā sastopama biežāk. To var ietekmēt arī organisma dabiskie procesi – 9,8 % sieviešu tieši pēcmenopauzes periodā sastopas ar sausas acs sindromu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Tās būs ļoti patīkamas ziņas! Ja esi viens no šiem zodiaka zīmes pārstāvjiem – gatavojies pārsteigumam
Kokteilis
“Emocionāla vardarbība ne tikai attiecībā uz Ingaru, bet arī uz klausītājiem…” Aktrise Vita Balčunaite pauž skarbu viedokli saistībā ar “Prāta Vētru” 1
Kokteilis
No kara šausmām uz slimnīcu Liepājā! Kas noticis režisorei Žaklīnai Cinovskai?
Lasīt citas ziņas

Dace Lietuviete, galvenā oftalmoloģe Veselības centru apvienībā,  Aiwa Clinic Oftalmoloģijas dienesta vadītāja uzsver, ka agrīna slimības atpazīšana ir svarīga pareizas un savlaicīgas terapijas izvelē.

Ko nozīmē – sausa acs?

“Problēma ir procesos, kas saistīti ar redzes orgānu mitrināšanu. Lai acs mitrināšana būtu pietiekama, ir nepieciešams līdzsvars starp asaru produkciju un to aizvadīšanu un iztvaikošanu,” skaidro oftalmoloģe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sausās acs sindroms (SAS) ir daudzfaktoru slimība, kas skar acs virsmu un ko raksturo asaru plēvītes pastāvīguma jeb homeostāzes zudums. “Šo stāvokli izraisa samazināta asaru sekrēcija no asaru dziedzeriem, pastiprināta asaru iztvaikošana vai sliktas kvalitātes asaru veidošanās.

Proti, sausās acs slimības gadījumā asaru plēvīte nespēj pilnvērtīgi veikt savas funkcijas vai arī asaru izdalīšanās ir samazināta. Asaru nestabilitāte var radīt iekaisumu un acs virsmas bojājumus, arī sāpju sajūtu.”

Vai tiešām ar to slimo daudzi?

Dace Lietuviete norāda, ka SAS izplatība sabiedrībā ir augsta – vairākos pētījumos secināts, ka no tās cieš 5 % līdz 30 % cilvēku. Gados vecākiem cilvēkiem ir palielināts – līdz 75 % – SAS risks, un viņi saņem intensīvāku ārstēšanu nekā pacienti jaunākās vecuma grupas.

“Vēl svarīgi atzīmēt, ka SAS ir biežāk sastopams sievietēm nekā vīriešiem. Pēcmenopauzes periodā sasusas acs slimība skar 9,8 % sieviešu. SAS izplatība pieaug arī jaunu cilvēku (18 – 34 gadi) vidū. To, visticamāk, var izraisīt kontaktlēcu izmantošana un bieža viedtālruņa un datora lietošana. Diemžēl, neraugoties uz izplatību, līdz pat 50 % cilvēku, kam ir sasusas acs problēma, nesaņem piemērotu ārstēšanu,” stāsta oftalmoloģe.

Kāpēc sievietēm biežāk?

Viens no galvenajiem iemesliem ir hormonālās izmaiņas  –  estrogēna un progesterona svārstības – īpaši menopauzes laikā – ietekmē asaru dziedzeru darbību un samazina asaru veidošanos. Mainījies asaru sastāvs var radīt sausuma sajūtu grūtniecības laikā. Sievietēm biežāk ir sastopamas autoimūnās slimības, piemēram, Sjēgrena sindroms, reimatoīdais artrīts un sistēmiskā sarkanā vilkēde jeb lupus, kad arī var veidoties sausās acs sindroms. Arī kosmētikas, tostarp acu, piemēram, tušas, acu zīmuļu, ēnu, lietošana un nepareiza to noņemšana var kairināt acis vai pat nosprostot Meiboma dziedzerus,  kas izdala tauku sekrētu un ieeļļo acs virsmu.

Reklāma
Reklāma

Kas ir kas?

Sausās acis slimību iedala divās kategorijās:

  • saistīta ar asaru deficītu;
  • saistīta ar iztvaikošanas traucējumiem.

Asaru deficītu raksturo nepietiekama asaru ražošana. “Galvenie cēloņi ir Šegrēna sindroms (primārais vai sekundārais), kas ir hroniska autoimūna reimatiska slimība, kuras viens no tipiskākajiem simptomi ir sausums acīs. Asaru deficītu var izraisīt arī sistēmiskas slimības.  Arī acu iekaisums un asaru dziedzera disfunkcija vai obstrukcija var būt iemesls acu sausumam,” skaidro ārste. “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka piebilst, ka organisma spēju ražot asaras var ietekmēt arī lietotie medikamenti. “Šādu efektu var izraisīt, piemēram, antidepresanti, pretiesnu līdzekļi jeb dekongestanti, antihistamīni, asinsspiedienu regulējošās zāles, perorālie kontracepcijas, diurētiskie līdzekļi, ka arī līdzekļi pret čūlu un trankvilizatori.”

Ar iztvaikošanas traucējumiem saistīto SAS raksturo pastiprināta asaru plēvītes iztvaikošana un asaru plēvītes lipīdu slāņa deficīts. Oftalmoloģe norāda: “Šajā gadījumā saražoto asaru daudzums ir normāls, bet asaru kvalitāte izraisa pārmērīgu iztvaikošanu vai nestabilitāti. Visizplatītākais šī traucējuma cēlonis ir Meiboma dziedzera disfunkcija – dziedzeru vai to izvadu traucēta darbība.”

Dace Lietuviete atklāj, ka daudziem pacientiem ir abu SAS mehānismu kombinācija: “Daudzi eksperti ir vienisprātis, ka šie divi apakštipi ir daļa no slimību spektra, nevis atsevišķas vienības. Tomēr galvenā pamatcēloņa noteikšana var būt noderīga atbilstošas ārstēšanas izvēlei.”

Kā slimību diagnosticēt?

Jāveic rūpīga diagnostika, izmantojot īpašas metodes ar jaunāko aparatūru pilnvērtīgai acu pārbaudei, tai skaitā arī diagnostikā svarīgo iekārtu asaru plēvītes kvalitātes analīzei. “Kā daļa no visaptverošas pārbaudes izmantojama arī anketēšana un riska faktoru analīze. Tā kā aptuveni puse SAS pacientu nesaņem piemērotu simptomātisko ārstēšanu, tas var būt labs palīgs ārstam diagnozes noteikšanā, oftalmologu rīcībā ir arī anketas, kas izstrādātas īpaši kontaktlēcu lietotājiem.”

Kā izārstēt?

Kad slimība ir diagnosticēta, medikamentozās terapijas tūlītējie mērķi ir samazināt simptomus, atvieglojot stāvokli, un novērst iespējamās komplikācijas. “Parasti sausas acs slimību ārstē ar mākslīgajām asarām, kas vai nu satur vai nesatur konservantus (atkarībā no slimības smaguma pakāpes),” saka oftalmoloģe un uzskaita arī citus sausās acs slimības ārstēšanai izmantojamos līdzekļus, piemēram, želejas, emulsijas un ziedes, pretiekaisuma līdzekļus (lokāli lietojamus); omega-3 taukskābes; lokāli vai sistēmiski lietotus tetraciklīnus, imūnsupresantus un citus ārsta izrakstītus specifiskus medikamenti, kā arī līdzekļus asaru iztvaikošanas novēršanai.

Farmaceite Ieva Turonoka norāda, ka acs mitrināšanai aptiekā pieejami bezrecepšu acu pilieni, ko var lietot, aizkavējot acs izžūšanu, ja, piemēram, ikdienā ilgstoši jāstrādā pie datora. “Mitrinošie acu pilieni palīdz atjaunot acs virsmas mitrumu, “ieeļļo’’ acs virsmu, stabilizē un papildina asaru plēvītes lipīdu slāni un samazina asaru iztvaikošanu. Lietoti profilaktiski, pilieni var palīdzēt ikdienas gaitās nodrošināt acu komfortu, novērst acu veselības problēmas, pirms tās kļūst nopietnākas.”

Ar acs sausuma radīto diskomfortu nav jāsamierinās!

Oftalmoloģe Dace Lietuviete norāda, ka pašlaik ir pieejamas gan sausās acs slimības diagnostikas iespējas, gan arī iespējas piemērot terapiju, lai ar šo diskomfortu nebūtu jāsamierinās. Acs sausumu iespējams ārstēt, izmantojot arī brillēm līdzīgu ierīci, ko pacients uzliek uz 15 minūtēm, rezultātā mazinot iekaisumu, uzlabojot asaru noturību un līdz ar to uzlabojot redzi. Šāda procedūra var sniegt ātru un ilgstošu atvieglojumu, mazināt diskomfortu plakstiņu rajonā un var palīdzēt arī hroniska blefarīta (plakstiņa malu iekaisuma) ārstēšanā. Sausas acs slimības ārstēšanai katram svarīga individuāla pieeja!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.