Māra Uzuliņa: “Mūsu izrādē skatītājiem nav paredzētas sēdvietas, mēs nespēlēsim uz skatuves, izmantosim visu kvartāla vidi, un skatītāji kopā ar aktieriem dosies cauri kvartālam visi kopā, gluži kā tādā skudrupūznī.”
Māra Uzuliņa: “Mūsu izrādē skatītājiem nav paredzētas sēdvietas, mēs nespēlēsim uz skatuves, izmantosim visu kvartāla vidi, un skatītāji kopā ar aktieriem dosies cauri kvartālam visi kopā, gluži kā tādā skudrupūznī.”
Foto: Karīna Miezāja

Māra Uzuliņa: “Mūsu izrādē nav paredzētas sēdvietas, skatītāji kopā ar aktieriem dosies cauri kvartālam visi kopā” 5

Linda Kusiņa-Šulce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krimināls
Rogovkas Justīnes slepkavībā aizdomās turamais tēvs, iespējams, izpļāpājies kameras biedriem Rīgas Centrālcietumā, kā meitene gājusi bojā
Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs atklāj, kādi laika apstākļi gaidāmi oktobrī un kāda, viņaprāt, būs ziema
Igors Rajevs: “Tā sliktā ziņa ir tāda, ka Krievija ir pārgājusi uz kara laika ekonomiku”
Lasīt citas ziņas

Šodien tradicionālā – sestā – Valmieras vasaras teātra festivāla programmā Georga Apiņa ielā varēs noskatīties Māras Uzuliņas iestudēto “Bumba nerunā”. Izrādes mērķis ir parādīt, cik cilvēki ir atšķirīgi. Tās galvenais varonis Bumba ir astoņus gadus vecs zēns, kurš nerunā, taču ir ļoti draudzīgs.

Valmieras vasaras teātra festivāls ir sācies jau nedēļas vidū – ar Bērnu un jauniešu teātra institūta apmācībām jaunajiem teātra profesionāļiem un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotajām meistardarbnīcām bērniem un jauniešiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nedēļas nogalē, no 6. līdz 8. augustam, festivāls piedāvās pavisam sešas pirmizrādes bērniem, pusaudžiem un ģimenēm, vairākas viesizrādes un arī piedzīvojumus.

Māra, vispirms jājautā – kā radās doma par šādu izrādi, no kurienes nāca ideja par zēnu, kurš nerunā?

M. Uzuliņa: Pirmais domas iedīglītis radās pagājušajā gadā, piedaloties Valmieras vasaras festivāla rīkotajās bērnu un jauniešu teātra institūta apmācībās jaunajiem teātra profesionāļiem. Sāku strādāt pie šīs idejas kopā ar dramaturgu un rakstnieku Raimondu Ķirķi, izveidojām stāstu.

Sākotnēji gan mēs bijām koncentrējušies pavisam uz citu domu – es gribēju pētīt valodu, to, cik daudzos veidos cilvēks var to izmantot, bet mēs to kā instrumentu bieži vien nenovērtējam. Bet, strādājot pie stāsta, procesā izveidojām varoni – astoņ­gadīgu zēnu, un viņš nerunā.

Man tik ļoti iepatikās šis puisēns, ka viss izrādes fokuss pārcēlās no tēmas par valodas dažādību uz šī puisēna fantāziju.

Izrādē mēs ielūkojamies, iedzīvojamies viņa fantāzijās pasaulē.

Tādēļ arī dots tāds savdabīgs žanra definējums vai apakšvirsraksts – “skābā skudru drāma”?

Jā, tādu žanra definējumu izrādei devām, jo šis puisēns – Bumba – pēc konflikta ar pagalma bērniem viens pats seko skudrām, pēta viņu takas, viņu dzīvi. Tā viņš, pateicoties savai iztēlei, nokļūst skudru pasaulē.

Kādēļ tieši Valmieras festivāls?

Man ļoti patīk festivāla ideja meklēt īpašas vietas, kur iestudēt izrādes, – tas ir gan izaicinājums, gan skaists rīks, ko izmantot stāstīšanai. Manā izrādē vide ir gandrīz vai kā trešais aktieris, tā izrādes stāstā spēlē milzīgu lomu.

Mēs izrādi veidojam pilsētas kvartālā, tādēļ var teikt, ka arī iedzīvotāji, kas dzīvo apkārtējās mājās, tajā piedalās.

Vietu atradām pavisam nejauši – kopā ar izrādes scenogrāfiem Andri Landauu un Gundegu Eveloni devāmies uz Valmieru apskatīt iespējamās vietas, kur tā varētu notikt. Ceļā uz vienu no tām gājām cauri Georga Apiņa dzīvojamajam kvartālam. Tur atmo­sfēra šķita tik laba, ka sapratām – te arī izrādei būs īstā vieta. Mūsu izrādē skatītājiem nav paredzētas sēdvietas, mēs nespēlēsim uz skatuves, izmantosim visu kvartāla vidi, un skatītāji kopā ar aktieriem dosies cauri kvartālam visi kopā, gluži kā tādā skudrupūznī.

Tad tiem, kas skatīsies izrādi, jānodrošinās ar ērtiem apaviem?

Nu, gājiens nav tik tāls, lai kāds nogurtu, galvenais saglabāt atvērtu prātu.

Man šāda teātra pieredze šķiet ļoti pozitīva tendence, kā solis pretī skatītājiem, jo teātris un arī cita veida māksla iznāk pilsētā, iedzīvotājiem pazīstamā, ierastā vidē, paplašina savu telpu, tādēļ kļūst pieejamāka skatītājiem.

Mūsu izrāde ir brīnišķīgs piemērs tam, kā teātra process var kļūt par dabisku pilsētvides elementu. Kamēr vēl dzīvojāmies Rīgā, mēģinājumi notika Ziedoņdārzā. Es jau smējos, ka daži regulāri Ziedoņdārza apmeklētāji būs redzējuši bezmaz pilnu izrādi. Brīvdaba ir iedvesmojoša, uzreiz var redzēt, kā bērni reaģē, vai seko līdzi aktieriem, atdarina balsis…

Teātris, kas aicina iesaistīties.

Jā. Varbūt gan šoreiz ne tik daudz fiziski iesaistīties izrādes norisēs, bet pieslēgt fantāziju gan. Man pašai viens no galvenajiem izrādes uzdevumiem bija atvērt fantāzijas vārtus gan mazajiem, gan lielajiem skatītājiem.

Jūsu “Facebook” profilā rakstīts kredo “Šaubos, tāpēc esmu”. Vai šaubas tiešām ir galvenais dzinējspēks?

Es ļoti bieži sevi apšaubu, un tas ļauj paskatīties uz savām izvēlēm no malas, ja vien šī tendence neaiziet slimīgā, pārāk saspīlētā formā. Teātra vidē man šaubas noder, lai sev no dažādiem skatpunktiem uzdotu dažādus jautājumus, piemēram, vai sākotnējā iecere ir piemērotākais risinājums konkrētam stāstam, vai var atrast vēl kaut ko precīzāku.

Esat strādājusi “Dirty Deal Teatro”, Radio NABA. Radio balss ir neredzama, tādējādi attālinātāka no klausītāja nekā izrādes režisors no teātra skatītāja.

Kādu brīdi vairs nedarbojos radio, to noteikti vajag pieminēt, tagad ikdienā esmu portāla “LSM” kultūras redaktore. Bet man ir svarīgi runāt par būtiskām tēmām, un medijs, kādā es to daru – teātris, vizuālā māksla, raksts vai “Facebook” posts –, tādā ziņā ir mazāk svarīgs, jo katrā no tiem iespējams atrast kaut ko, kas manai idejai, vēlmei kaut ko pavēstīt, piešķir noteiktu dimensiju, atļauj skatītājam vai klausītājam ideju uztvert tādā vai citā veidā, ļaujot viņam līdzdarboties.

Savā ziņā sarežģītāk ir veidot raidījumu radio, tas ir arī improvizācijas izaicinājums. Bet man patīk meklēt interesanto ļoti dažādās vietās un medijos.

Gan pati esat radošs cilvēks, gan arī rakstāt par citu radošo kolēģu paveikto, tāpat, strādājot sabiedrisko mediju portālā, noteikti sekojat līdzi lēmumiem, kas ietekmē radošo profesiju pārstāvju dzīvi. Kāda ir jūsu sajūta par pašreizējo laiku?

Man šķiet, šis izklausīsies banāli, bet laiks ir tiešām izaicinājumiem pilns. Ikviens noteikti izdarījis kādus secinājumus, salīdzinot nosacīti pirmspandēmijas un pandēmijas laiku.

Patiesībā, salīdzinot ar pagājušo vasaru, kad varējām redzēt ļoti daudz iestudējumu un mākslas darbu, kas bija tapuši, manuprāt, steigā un neizpratnē par situāciju, šovasar, gan skatoties uz Cēsu mākslas festivāla norisēm, gan vērojot Ventspils koncertzāles svinības, gan brīnišķīgos kultūras notikumus “Hanzas peronā”, kur mijiedarbojas gan teātris, gan māksla un mūzika, redzu tādu brīnišķīgu, skaistu tendenci.

Otra tendence, kas mani iepriecina, ir neatkarīgie teātri – kad aktieri, kas strādājuši kāda valsts teātra štatā, saredz, ka var darboties ārpus institūcijas.

Tas, man šķiet, ir ļoti veselīgi, jo ļauj māksliniekam izvēlēties savu ceļu, nesekot teātra repertuāram, radīt vairāk eksperimentālus projektus.

Manuprāt, eksperimentālā daļa ir ļoti būtiska – tā, iespējams, nav komerciāla, varbūt pat ne vienmēr taps līdz galam veiksmīga izrāde vai izstāde, bet tomēr tieši šādi notikumi virza uz priekšu lielo mākslas katlu, pieliek garš­vieliņu, kas ietekmē lielos procesus.

Un šovasar izmainītā nodokļu sistēma, vai esat domājusi par to? Kā štata žurnālisti gan jūs pašu tā ietekmēs mazāk, bet tomēr?

Runājot par nodokļu sistēmu, es nereti smejos – bet savā ziņā to domāju ļoti nopietni – ka būtu brīnišķīgi, ja Valsts ieņēmumu dienestā vismaz kāds speciālists strādātu tieši ar radošajām personām, sniegtu konsultācijas.

Jo nav jau tā, ka mākslinieki negrib maksāt nodokļus.

Mēs to gribam darīt, gribam rūpēties par savu sociālo nodrošinājumu, lai saņemtu sociālos pakalpojumus un pensiju, bet šī brīža sistēma ir tik sarežģīta, ka to grūti izprast pat speciālistiem, kas ikdienā strādā ar nodokļiem, grāmatvedību.

Tad kā lai viens pašnodarbināts mākslinieks tiek ar to visu galā, turklāt vēl lielā steigā? Mani reizēm mulsina komunikācijas, sapratnes trūkums starp radošo un finanšu sektoru.

Kas pēdējā laikā iedvesmojis no kolēģu radītā, un kas dod idejas pašai?

Apmeklēju Cēsu Mākslas festivāla koncertiestudējumu “Nāves deja”, un tas man šķita ļoti rosinošs tieši mākslu mijiedarbības dēļ. Arī manas idejas vienmēr ierosina šādas mazliet eksperimentālas, negaidītas parādības mūsu kultūrtelpā. Bet tikpat ļoti mani iedvesmo arī daba, būšana kopā ar maniem foršajiem draugiem, prieka meklēšana kopā, tāpat arī svešinieku vērošana pilsētvidē, tas, kā ļaudis dodas savos ikdienas ceļos. Tur es arī rodu brīdi atelpai – vienkārši vērojot, kas notiek apkārt.

Māras Uzuliņas radošā vizītkarte

* Studējusi aktiermākslu Latvijas Kultūras akadēmijā.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Studējusi leļļu teātra mākslu Francijas Nacionālajā leļļu teātra augstskolā.

* Līdz šim sadarbojusies ar režisoriem Viesturu Kairišu (leļļu režija un pedagoģija izrādēm “Mumu” Mihaila Čehova Rīgas krievu teātrī un “Baltiešu gredzens” Latvijas Nacionālajā teātrī), Ģirtu Šoli (LNSO izrādē “Loranga jeb stāsts par vienu gluži traku māju”) un Justīni Vaivodi vairākos neatkarīgos projektos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Krimināls
Rogovkas Justīnes slepkavībā aizdomās turamais tēvs, iespējams, izpļāpājies kameras biedriem Rīgas Centrālcietumā, kā meitene gājusi bojā
Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs atklāj, kādi laika apstākļi gaidāmi oktobrī un kāda, viņaprāt, būs ziema
Igors Rajevs: “Tā sliktā ziņa ir tāda, ka Krievija ir pārgājusi uz kara laika ekonomiku”
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Guntis Veits Rīgas centra restorānā piedzīvo traģikomisku situāciju: viņam piedāvā vērsties tiesā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Lasīt citas ziņas
Saeimas komisija atbalsta grozījumus likumprojektā, kas paredz atlaides piemērošanu hipotekāro kredītu ņēmējiem
Ceturtdien Latvijā gaidāms lietains laiks un saglabāsies brāzmains vējš
Viedoklis
Krists Kalniņš: Vai valsts budžetu kādreiz veidos arī finansisti? Atkal kāpjam uz tiem pašiem grābekļiem…
Mājas
FOTO. “Kas tā būtu par garlaicīgu dzīvi bez kaķa vai diviem!” Latvijas kaķu smieklīgākie nedarbi
FM: Iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi pašvaldību budžetos nākamgad augs par 11,7%
17:02
Viedoklis
Kārlis Streips: Kāpēc trakie republikāņi vēlas impīčmentu pret Baidenu?
16:32
“Riga IFF ir labi ieeļļojies mehānisms.” Kas festivālā noteikti ir jāredz?
15:59
Krimināls
Rogovkas Justīnes slepkavībā aizdomās turamais tēvs, iespējams, izpļāpājies kameras biedriem Rīgas Centrālcietumā, kā meitene gājusi bojā
Viedoklis
Kārlis Streips: Kāpēc trakie republikāņi vēlas impīčmentu pret Baidenu?
Lingebērziņš par tūristu piesaisti Latvijai: “Mums ir mīkla, mēs sataisām pat pīrādziņus, bet krāsnī viņus neieliekam!”
Putina kauna traips: Drīz pēc tikšanās ar diktatoru “Krievijas varonis” noslepkavo meiteni
Rīdziniek, ieskaties kartē un uzzini, vai ir jēga uz tava mājokļa jumta uzstādīt saules paneļus?
Kokteilis
FOTO. Keita Midltone, tiekoties ar skolniekiem, sasmīdina bērnus ar joku par savu vecāko dēlu princi Džordžu. Ko viņa pateica?
Apokaliptiska aina! Autobusa avārijā netālu no Venēcijas dzīvību zaudējis vismaz 21 cilvēks, tostarp tūristi
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Guntis Veits Rīgas centra restorānā piedzīvo traģikomisku situāciju: viņam piedāvā vērsties tiesā
VIDEO. Leģendārajam krievu politiskās satīras seriālam “Puppets” igauņi iedveš jaunu elpu
FM: Iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi pašvaldību budžetos nākamgad augs par 11,7%
Kokteilis
FOTO. Kino ļaudis un sabiedrībā pazīstami cilvēki Rīgas centrā svin komēdijseriāla pirmizrādi
Viedoklis
Romāns Meļņiks: “Jaunā Vienotība” – uz skuju takas vai ceļā uz kārtējo politisko kūleni?
Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs atklāj, kādi laika apstākļi gaidāmi oktobrī un kāda, viņaprāt, būs ziema
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! TV personība Žaklīna Cinovska tomēr pamet Latviju
Ukrainas armijai ir panākumi frontē Robotines, Kļiščijivkas un Andrijivkas rajonos
Pēc divu nedēļu kavēšanās VSAA atsāks izmaksāt Krievijas pensijas
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Franciju apsēdušas gultas blaktis – tās rāpo gan kinoteātros, gan lidostā un Parīzes metro
Spānijas sikspārņu alā atrasti vecākie zināmie apavi Eiropā – no zāles pītas sandales
Kokteilis
VIDEO. Latviešu komiķis Jānis Skutelis asprātīgi iztulko latviski populārus lamuvārdus no angļu valodas
“Trieciennieki ir tikai gaļa…” Krievi “Štorm Z” vienības Ukrainā izmanto kā soda bataljonus
Igors Rajevs: “Tā sliktā ziņa ir tāda, ka Krievija ir pārgājusi uz kara laika ekonomiku”
“Zemūdens munīcija izdala toksīnus.” Baltijas jūras dzelmē nogremdētas 300 000 tonnas kara laika ieroču, kas kaitē jūras ekosistēmām
“Esmu atteicis izrādi Milānā”. Saruna ar austriešu basu Ginteru Groisbeku