Foto: Pexels.com/Lina Kivaka

Viena no šausminošākajām tiesu kļūdām vēsturē: atklājies, ka kļūdainas programmas dēļ notiesāti tūkstošiem nevainīgu cilvēku 0

Lielbritānijā vismaz 13 pasta darbinieki izdarījuši pašnāvību skandāla dēļ, kura ietvaros tūkstošiem pastā strādājošo nepamatoti tika apsūdzēti zādzībās un citos noziegumos,  raksta “The New York Times”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Burvīgi pēc dabas! Tie, kas dzimuši šajos datumos, viegli iegūst to, ko vēlas
“Baisi izkāmējusi, pārgurusi, nošņurkusi nelaimes čupiņa!” mammas dalās pieredzē, kādā stāvoklī bērni atbraukuši no Dziesmu svētkiem 163
“Tas ļoti traucēja!” Koncerta apmeklētāji aicina svētkos iedalīt īpašas vietas lielākajiem staigātājiem
Lasīt citas ziņas

Šī informācija atklāta jaunā ziņojumā, kas publicēts šonedēļ skandāla izmeklēšanas gaitā. Izmeklēšanu vadīja pensijā aizgājušais Augstākās tiesas tiesnesis Vins Viljamss.

Viņš savā ziņojumā norāda, ka vairāk nekā 10 000 cilvēku ir tiesības uz kompensāciju, un šis skaits, visticamāk, vēl pieaugs.
CITI ŠOBRĪD LASA

Starp cietušajiem ir pasta nodaļu vadītāji un darbinieki, kuri tika saukti pie atbildības par finansiālām neatbilstībām – bieži vien dažu desmitu vai simtu mārciņu apmērā.

Daži tika nepamatoti notiesāti un ieslodzīti, bet citiem nācās pastam atmaksāt desmitiem tūkstošu sterliņu mārciņu.

Viņi tika vainoti naudas iztrūkumā, kas konstatēts viņu pārraudzītajās pasta nodaļās visā Lielbritānijā.

Taču vēlāk noskaidrojās, ka šos iztrūkumus izraisījusi kļūdaina informācijas tehnoloģiju sistēma.

Saskaņā ar ziņojumu no 2000. līdz 2013. gadam vairāk nekā 1000 cilvēku tika saukti pie kriminālatbildības, bet vēl tūkstošiem atzīti par vainīgiem administratīvā kārtā.

Situācija pievērsa plašāku sabiedrības uzmanību pagājušajā gadā, kad televīzijā tika pārraidīti vairāki cietušo stāsti. Drīz pēc tam Lielbritānijas parlaments pieņēma likumu par šajos procesos pieņemto notiesājošo spriedumu atcelšanu.

Šo skandālu dēvē par vienu no lielākajām tiesu kļūdām Lielbritānijas vēsturē. Tā sekas apsūdzētajiem bijušas graujošas.

Viljamsa ziņojumā atklāts, ka daudzi no cietušajiem piedzīvojuši vajāšanu, finansiālas grūtības un smagu psiholoģisku slogu.

Piemēram, Mārtins Grifits vairāk nekā desmit gadus vadīja pasta nodaļu kādā pilsētā netālu no Liverpūles. Kad viņš ziņoja par finanšu neatbilstībām, vadība paziņoja, ka viņš esot vienīgais, kuram šāda problēma radusies.

Galu galā iztrūkums sasniedza vairāk nekā 100 000 mārciņu, un Grifits tika atlaists.

Ziņojumā norādīts, ka viņš mēģinājis dzēst parādu, maksājot pastam ievērojamas summas, taču 2013. gadā, 59 gadu vecumā, viņš izdarīja pašnāvību, metoties zem autobusa.

Savukārt pasta darbiniece Sīma Misra tika ielikta cietumā, kad bija stāvoklī. Vietējā avīze publicēja viņas fotogrāfiju ar apzīmējumu “grūtniece-zagle”. Kamēr viņa atradās ieslodzījumā, viņas vīrs tika piekauts un saņēma rasistiskus apvainojumus.

Citi apsūdzētie pārdeva savus mājokļus vai aizņēmās ievērojamas naudas summas no radiem un draugiem, lai segtu iztrūkumu, kurā viņi tika nepamatoti vainoti.

Ziņojumā norādīts, ka skandāla sekas smagi ietekmējušas ne tikai cietušo materiālo stāvokli, bet arī ģimenes dzīvi, laulības, bērnus un garīgo veselību.

Papildus 13 cilvēkiem, kuri izdarījuši pašnāvību, vēl 59 atzinuši, ka apsvēruši tādu soli.

Neskatoties uz notikušo, taisnīguma atjaunošana notiek ļoti lēni. Līdz šim saņemti vairāk nekā 2500 kompensāciju pieteikumu, taču pasts paziņojis, ka tam neesot pietiekamu līdzekļu, lai segtu zaudējumus tik lielam skaitam cilvēku.

Par skandāla cēloni kļuva informācijas tehnoloģiju programma “Horizon”, ko saskaņā ar līgumu ar Lielbritānijas valdību izstrādāja Japānas uzņēmums “Fujitsu”.

Ziņojumā apgalvots, ka jau pirms sistēmas ieviešanas 1999. gadā daži “Fujitsu” darbinieki zinājuši, ka “Horizon” var sniegt kļūdainus datus.

Reklāma
Reklāma

Pasta darbinieki sāka ziņot par sistēmas darbības traucējumiem jau drīz pēc tās ieviešanas, taču uzņēmums konsekventi noraidīja iespēju, ka problēma varētu būt saistīta ar programmas darbību.

Neskatoties uz to, prokuratūra paļāvās uz “Horizon” sniegtajiem datiem, lai ierosinātu kriminālprocesus.

Tiek prognozēts, ka nākamajos izmeklēšanas posmos tiks detalizēti atspoguļota arī “Fujitsu” un pasta augstāko amatpersonu loma šajā lietā.

“Cilvēki ir gaidījuši pietiekami ilgi, lai uzzinātu patiesību par notikumiem, kuri postoši ietekmējuši viņu dzīvi. Tāpēc esmu apņēmības pilns pēc iespējas ātrāk sniegt atbildes tiem, kurus tas skāris visvairāk,” paziņojumā uzsvēra Viljamss.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.