Foto: EdijsPālens/LETA

Rēzeknes novada vairākums vienojies par jaunās novada domes atbildības jomu sadali 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Rēzeknes novada domē ievēlētie pieci politiskie spēki līdzšinējā mēra Monvīda Švarca (“JV”) vadībā ir vienojušies par jaunās novada domes atbildības jomu sadali.

Partneri piekrīt, ka vietnieces amatam tiek deleģēta Ērika Teirumnieka (NA/LRA).

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
Lasīt citas ziņas

M. Švarcam lielākas rūpes tagad sagādā nevis stabila vairākuma izveidošana novadā, bet gan sarežģītās attiecības ar Rēzeknes pilsētas vadību, kurā ir “Saskaņa”.

“Saskaņa” bija cerējusi pārņemt varu arī novadā, bet tas neizdevās. Lai gan viļānieši bija aktīvi atbalstījuši savējos “Saskaņas” sarakstā, kura galvgalī bija līdzšinējā Viļānu novada priekšsēdētāja Jekaterina Ivanova, ne tik aktīvi balsotāji bijuši blakus novadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veidojot domes komitejas, tiks ievērots proporcionalitātes princips, ņemot vērā arī “Saskaņas” ietekmi domē. Tai ir seši mandāti, kas ir tikpat, cik M. Švarca pārstāvētajam “Jaunās Vienotības”/”Kustības Par”/Latgales partijas sarakstam.

Tam paredzēts uzticēt atbildību par sociālajiem jautājumiem, Jaunajai konservatīvajai partijai – par izglītību, Zaļo un zemnieku savienībai – par teritoriālo attīstību, “Latvijas attīstībai” – par tautsaimniecību, “Latvijas Avīzei” pastāstīja M. Švarcs.

Viņš pats varētu vadīt Finanšu komiteju, kā to nosaka likums. Mērs gan pieļāva, ka varētu vēl būt mēģinājumi šķelt šo vairākumu, kuram tagad ir 13 no 19 balsīm. Taču pašlaik neesot pamata šaubīties par koalīciju.

Pilsēta un novads uz vienas ielas

Monvīds Švarcs
Foto: EdijsPālens/LETA

Rēzeknes pilsētas un Rēzeknes novada domju ēkas atrodas viena otrai pretim uz vienas ielas.

Taču līdz šim novada vadībai nebija izdevies apsēsties pie viena galda ar pilsētas vadību, lai uzsāktu sarunas par kopīgu attīstības dokumentu sagatavošanu.

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums nosaka, ka valstspilsētām ar tām piegulošajiem novadiem ir jāsadarbojas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas un attīstības programmas izstrādē un jāizveido kopīgas sadarbības institūcijas civilās aizsardzības, izglītības un atkritumu apsaimniekošanas jomā.

Daugavpils pilsēta un Augšdaugavas novads jau ir sagatavojuši attīstības dokumentus nodošanai sabiedriskajai apspriešanai, bet Rēzekne šo darbu vēl nav uzsākusi. Tā ir pilsētas kā vadošās pašvaldības atbildība, uzsvēra M. Švarcs, norādot, ka tas var ietekmēt arī ierobežotās iespējas pretendēt uz ES fondu finansējuma programmām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) plāno pēc 2025. gada pašvaldību vēlēšanām visas valstspilsētas apvienot ar tām piegulošajiem novadiem. Tāpēc šonedēļ Rīgā VARAM pārstāvji tikās ar Kurzemes un arī ar Latgales pašvaldību vadītājiem.

Tad beidzot arī Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs un M. Švarcs sēdēja pie viena galda. Taču novada pārstāvis joprojām nav saklausījis pilsētas mēra apņemšanos uzsākt koleģiālas sarunas. Tāpēc VARAM pārstāvji ir lūgti noorganizēt abu pašvaldību tikšanos.

“Saskaņa” gaidīja pašvaldību vēlēšanas, cerot pārņemt varu arī novadā. Lai to izdarītu, lietā tika likti visi līdzekļi, kā to raksturoja M. Švarcs, pret kura pārstāvēto sarakstu pēc pilsētas vadības iniciatīvas tikusi izvērsta melnā kampaņa.

Rēzeknes mērs A. Bartaševičs “Latvijas Avīzei” to nenoliedza, apgalvojot, ka izplatītajos materiālos esot bijusi patiesa informācija, ko vēlētājiem bija svarīgi zināt, “jo mēs esam ieinteresēti, lai novadā ir stipra vadība pirms abu pašvaldību apvienošanas”.

M. Švarcs savukārt norādīja uz vairākām nepatiesībām un sagrozītiem faktiem izplatītajos materiālos. “JV”/”Kustības Par” un Latgales partijas saraksta panākumus daļēji saista tieši ar to, ka vēlētāji par M. Švarcu balsojuši, lai “Saskaņa” netiktu pie varas novadā un nekoncentrētu visus pakalpojumus pilsētā.

Jāpiemin, ka melno kampaņu nav organizējuši no “Saskaņas” ievēlētie deputāti novadā, bet gan pilsētas vadība.

M. Švarcs uzskata, aiz pilsētas patiesajām interesēm stāv nauda un “pilsētai ir kardināli nepieciešams apvienoties, jo tai ir ierobežota finanšu spēja”. Pilsētai esot lielas kredītsaistības, un tas nozīmē, ka tai var rasties grūtības nodrošināt līdzfinansējumu nākamā ES fondu perioda finansējuma apgūšanā.

Aleksandrs Bartaševičs
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Rēzeknes mērs uzskata, ka kredītsaistības liecina par domes aktīvu darbību, piesaistot investīcijas attīstībai. “Es neredzu cita ceļa kā pašvaldību apvienošanos, jo pretējā gadījumā novadā turpināsies stagnācija, bet pilsētā – attīstība. Dzīve parādīs, ka nav iespējams attīstīties atsevišķi,” apgalvoja A. Bartaševičs.

Viņš teica, ka tagad 30% novada iedzīvotāju strādā pilsētā, bet bērni – mācās pilsētas skolās, kas varot piedāvāt kvalitatīvāku izglītību. Uz jautājumu, vai tiesa, ka “Saskaņas” plānos ir likvidēt lauku vidusskolas, Rēzeknes mērs atbildēja, ka tās esot muļķības, bet pēc brīža sacīja, ka tomēr esot jautājums, cik lietderīgi ir uzturēt skolu, kurā mācās 100 bērni.

Taču, viņaprāt, izglītības sistēma esot jāorganizē tā, lai nevienam bērnam līdz skolai nav jāmēro vairāk par 10 kilometriem. Rēzeknes mērs apgalvoja, ka sēdīsies ar jauno novada vadību pie sarunu galda, bet līdz tās ievēlēšanai vēl esot pāris nedēļas. Viņš cer, ka sarunās iesaistīsies visi deputāti, kuru sastāvs esot mainījies.

Pretkampaņa mobilizēja atbalstītājus

Rēzeknes novads ir viens no lielākajiem, kurā pēc Viļānu novada pievienošanas ir 29 agrākās pašvaldības – pilsētas un pagasti. Augšdaugavas novads iebilst pret pievienošanu Daugavpilij lielās iedzīvotāju skaita atšķirības dēļ, bet Rēzeknes novadā pirms pašvaldību vēlēšanām bija pat nedaudz vairāk iedzīvotāju nekā pilsētā, kur bija 29 744 iedzīvotāji.

Viens no iemesliem, kāpēc novada vēlēšanās bija zemākā vēlētāju aktivitāte – 25,92% –, varētu būt saistīts ar varas attālināšanos no cilvēkiem. Rezultāti parāda, ka no vairākiem sarakstiem ir ievēlēti deputāti, kas ir pazīstami ārpus savas pašvaldības robežām.

“JV”/”Kustību Par”/Latgales partiju jaunajā domē pārstāvēs arī dzejniece Anna Rancāne, populārais tautas muzikants, bijušais Saeimas deputāts Gunārs Igaunis un Nautrēnu vidusskolas direktore Anita Ludborža.

No Zaļo un zemnieku savienības ievēlēts SIA “Sprūževa M” valdes priekšsēža vietnieks Kaspars Melnis, no Nacionālās apvienības – kooperatīvās sabiedrības “Viļāni” valdes priekšsēdētāja Aija Kiserovska, no Jaunās konservatīvās partijas – vairāku Latgales biedrību valdes priekšsēdētājs Guntis Rasims.

Dienu pirms labējo partiju otrās tikšanās G. Rasims un K. Melnis jau bija diezgan cerīgi par iespējām izveidot stabilu kaolīciju M. Švarca vadībā. G. Rasims “Latvijas Avīzei” pieļāva: “Tas, ka “Saskaņa” ar savu konkurentus nomelnojošo avīzi gāja uz visu banku, mobilizēja Monvīda atbalstītājus.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Zemo aktivitāti, viņaprāt, var saistīt ne tikai ar kartupeļu novākšanas laiku, bet arī ar to, ka vēlēšanu iecirkņi ir tālu no dzīvesvietas un uz tiem bija grūtības nokļūt. Novadā arī deklarēti cilvēki, kas dzīvo citur vai pat ārzemēs. K. Melnis pieļāva, ka cilvēki nezināja, par ko balsot, jo bija astoņi kandidātu saraksti.

“Ne visi apzinās to kā savu pienākumu. Tāda jau ir latviešu daba,” piebilda ZZS deputāts. Georgijs Jevsikovs (“Latvijas attīstībai”) pirmdien no uzrunātajiem bija visatturīgākais un nevēlējās sniegt komentārus, izsakoties, ka “visu noteiks balsošana domes sēdē”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 83
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 13
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir novēloti 104
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kura publiskā jaunbūve atzīta par “Gada labāko būvi Latvijā 2020” 11
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 83
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tas ir “ilgs un garš maratons.” Navaļnijs no cietuma komentē Krievijas Valsts domes vēlēšanas
22:42
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” zaudē spēli pret Maskavas “Dinamo” 1
22:10
LE
LETA
Ziņas
Latvija saņēmusi vēl 19 200 “Johnson&Johnson” vakcīnas pret Covid-19 devu 7
21:56
LE
LETA
Ziņas
Atrasts Rīgā iepriekš pazudušais astoņus gadus vecais zēns 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 13
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Tāda vārga tā “akcija”…” Kāpēc Atis Jansons Ceļu policijas veikumu vērtē ar vienu balli no 10? 5
7 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Mežā ejam tuvāk cilvēkiem.” Saruna ar “Rīgas mežu” valdes priekšsēdētāju Anitu Skudru 4
11 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 1
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Liels Covid-19 gadījumu skaits ne tikai Rīgā, bet arī Valmierā un Rēzeknes apkaimē 16
9 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
12 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
no puķupodiem aizdzīt sliekas? 1
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Valmieras novadā autovadītājs 2,54 promiļu reibumā bēg no policijas un avarē 3
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar 1.novembri varētu stāties spēkā prasība obligāti vakcinēties veselības, izglītības un sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem 105
12 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kremļa “kabatas partijas”, “Google” un “Apple” piekāpjas. Kā Krievijā uzvarēja valdošā partija 5
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Situācija enerģētikas tirgū ir satraucoša: brīdina, ka tuvākajā laikā atkal būtiski pieaugs maksa par siltumu 30
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 26
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
gan tas nācās, ka Benjamiņai pietuvinātie cilvēki kļuva par viņas nodevējiem un Latvijas kapračiem? Saruna ar Gintu Grūbi 15
18 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Klēts pārbūvei dod naudu, tilta remontam – ne 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Modris, Matīss un Mariss 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 13
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 21. līdz 26.septembrim
15 stundas