Pāvests Francisks
Pāvests Francisks
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Juris Lorencs: Sātana advokāti 10

Juris Lorencs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Šajās dienās internetā klīst fotomontāža, kas jau kļuvusi par mēmi, – Īlons Masks pāvesta tērpā. Kas gan var būt kopīgs pasaules bagātākajam cilvēkam un Romas katoļu baznīcas galvam? Atbilde slēpjas attēla detaļās. Pāvesta krusta vietā mēs redzam agresiju slavinošo “Z” zīmi, pie baltā talāra piesprausta Krievijas varoņa Zelta zvaigzne.

Anonīmo ilustrācijas autoru iedvesmojuši pēdējo dienu notikumi. Krievijas okupētajā Ukrainas teritorijā laikā no 23. līdz 27. septembrim notiek pseidoreferendumi par pievienošanos Krievijai. 30. septembrī Putins Kremlī paraksta dekrētus par četru okupēto teritoriju aneksiju un piedraud pasaulei ar kodolieročiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus Krievija karā zaudē, tās armija atkāpjas, iekļūst aplenkumos. Pasaule neatzīst referendumus, žurnāls “Forbes” raksta, ka divu nedēļu laikā Krieviju pametuši vismaz 600 000 vīriešu iesaukšanas vecumā, Maskavas televīzijas propagandisti jau sāk ieslēgt “atpakaļgaitu”. Un te pēkšņi par sevi atkal atgādina Romas pāvests Francisks. Svētdien, 2. oktobrī, uzrunājot svētceļniekus Sv. Pētera laukumā, viņš aicina Putinu “apturēt vardarbības un nāves spirāli”. Savukārt Zelenskim pāvests iesaka “būt atvērtam nopietniem miera piedāvājumiem”.

Citiem vārdiem sakot – sākt domāt par Ukrainas kapitulāciju, ko tik ļoti vēlas Putins. Nākamajā dienā Īlons Masks tviterī nāk klajā ar visai īpatnēju Ukrainas miera plānu: “Okupētajās teritorijās jāsarīko atkārtoti referendumi ANO uzraudzībā. Krievija atstāj Ukrainu, ja tāda ir cilvēku griba. Krima formāli bijusi Krievijas sastāvdaļa kopš 1783. gada (līdz Hruščova kļūdai). Jāno­drošina ūdens piegāde Krimai. Ukrainai jāpaliek neitrālai.”

Gribētos jautāt – kāda pašnoteikšanās iespējama okupācijas režīma apstākļos? Kādu referendumu iespējams rīkot Mariupolē? No 420 000 pilsētas iedzīvotāju ap 90 000 ir nogalināti. Vēl vairāk aizbēguši vai deportēti uz Krieviju. Viņu vietā sabraukuši kolonisti un Krievijas militārpersonas.

Īlons Masks ir talantīgs, gudrs, savā ziņā pat ģeniāls cilvēks. Nav tā, ka viņš neko nesaprot no politikas. Izrādās, viņam ir savi uzskati, kuri ukraiņiem, patiesībā daudziem cilvēkiem pasaulē, ir pilnīgi nepieņemami. Tajā skaitā arī man. Jo Īlona Maska tekstā vārdu “Krima” pietiek aizstāt ar vārdu “Latgale”, un viss nostājas savās vietās. Tātad Maska izpratnē Latgale tradicionāli bijusi Krievijas (kopš 1772. gada!) sastāvā.

Tāpēc nevajag lolot ilūzijas. Cilvēki, kuri ir gatavi atdot saplosīšanai Ukrainu, to pašu darīs Moldovas, Gruzijas vai Latvijas gadījumā. Noplātīs rokas un aicinās samierināties ar likteni. Atliek tikai konstatēt faktu, ka gan pāvests Francisks, gan Masks šodien diemžēl uzstājas kā sātana advokāti.

Jautājums – kāpēc viņi tā dara? Parasti tiek uzskatīts, ka šie cilvēki ir vai nu tā saucamie “noderīgie idioti”, vai arī Kremļa aģenti. Gribētos ticēt, ka tikai “noderīgie idioti”, kuri pakļaujami manipulācijai. Tomēr nedod miera jautājums – kāpēc Masks ar savu “miera plānu” nāca klajā brīdī, kad ukraiņi padzen okupantus Harkivas un Hersonas apgabalos?

Kad Ukrainas armija tuvojas Novakahovkas aizspostam, kas regulē ūdens piegādi Krimai? Acīmredzot Putinam par visu vairāk vajadzīgs atelpas brīdis, laiks, lai sakopotu spēkus tālākai agresijai. Tāpēc tiek mobilizēti visi resursi, pāvestu Francisku un Īlonu Masku ieskaitot. Cilvēki, kuri pieredzējuši Padomju Savienības sabrukumu, jau zina, kas būs tālāk. Brīdī, kad Krievijā sāksies jukas, bet Kremli pārņems Bizantijas cienīgas intrigas un cīņa par varu, Rietumos atskanēs balsis: “Nedrīkst šūpot laivu!” Tikai viņos neviens vairs neklausīsies, un vismazāk jau pašā Krievijā.

Pāvests ir augstākā autoritāte Romas katoļu baznīcā. Savukārt Īlons Masks ir gan ietekmīgs uzņēmējs, gan vienlaikus arī mediju zvaigzne, kura tvitera kontam ir 108 miljoni reģistrētu sekotāju visā pasaulē. Šādiem cilvēkiem vajadzētu apzināties, ka katram izteiktajam vai rakstītajam vārdam ir milzu ietekme.

Bet ko mēs varam mācīties no pāvesta Franciska un Īlona Maska? To, ka pat slavenu cilvēku domas nevajag uztvert kā nesatricināmas patiesības. Ka nekritiska, akla sekošana autoritātēm var būt bīstama. Totalitārā sabiedrībā tas var beigties traģiski, bet demokrātijā – ar sāpīgu vilšanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas