Kristina Cimanouska pēc vēršanās pie Japānas policijas Tokijas Hanedas lidostā.
Kristina Cimanouska pēc vēršanās pie Japānas policijas Tokijas Hanedas lidostā.
Foto: Issei Kato/REUTERS/SCANPIX/LETA

Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 59

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Baltkrievijas olimpiskās komandas sprintere Kristina Cimanouska vakar Tokijas olimpisko spēļu laikā saņēma iebraukšanas vīzu Polijā un gatavojas lūgt tur arī politisko patvērumu. Ar Baltkrievijas komandu saistītais skandāls, kas no spor­tiska kļuvis par politisku, atkal pievērsis pasaules mediju uzmanību Aleksandra Lukašenko režīma metodēm. Polijas amatpersonas ­Cimanouskai solījušas aizsardzību, iespējas trenēties un turpināt sportistes karjeru.

 

“Sakravā mantas”

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 114
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 186
1 diena
Lasīt citas ziņas

Baltkrievijas delegācijas vadība īso distanču skrējējai, 24 gadus vecajai Cimanouskai svētdien pāris stundu laikā lika sakravāt mantas un divu funkcionāru pavadībā doties uz lidostu izlidošanai atpakaļ uz dzimteni, neskatoties uz to, ka pirmdien viņai bija paredzēts starts 200 metru distancē.

Šāda rīcība bija reakcija uz Cimanouskas sociālajā tīklā “Instagram” ievietoto paziņojumu, kurā viņa asi kritizēja Baltkrievijas sporta vadību, kuras neizdarības dēļ tika izgāzta līdzdalība 4×400 metru stafetes skrējienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Funkcionāri nebija parūpējušies, lai divas stafetes komandas dalībnieces laikus izietu nepieciešamo dopinga testu ciklu – viņas nesaņēma atļauju līdzdalībai spēlēs. Lai glābtu situāciju, Baltkrievijas komandas vadība pat nepajautājot, mēģināja aizlāpīt caurumu, ieliekot komandā kādu barjerskrējēju un Cimanousku, kaut sportiste šādas distances un disciplīnas sacensībās nekad nav piedalījusies un tā prasa specifisku sagatavotību.

Sprintere atteicās, turklāt ievietoja informāciju “Instagram”, sašutumā vaicājot, kādēļ par sporta funkcionāru pieļautajām kļūdām jāatbild citiem. “Nekad dzīvē nebūtu reaģējusi tik asi, ja pirms tam pie manis būtu pienākuši, izstāstījuši situāciju un apvaicājušies, vai varu noskriet 400 metrus un esmu tam gatava.

Taču visu izlēma izdarīt man aiz muguras, turklāt, kad mēģināju iegūt kādu informāciju, tiku ignorēta. Ticiet man, pat par spīti tam, ka nekad dzīvē neesmu skrējusi 400 metrus, es būtu bijusi gatava atbalstīt komandu un iziet ar to uz viena celiņa, bet es uzskatu, ka augstākstāvošajiem mūs ir jāciena kā sportistus un šad tad arī jārēķinās ar mūsu viedokli,” viņa vēlāk papildināja viedokli.

Tokijas Hanedas lidostā, gaidot reisu uz Stambulu, Cimanouska vērsās pie policistiem, pastāstot, ka pret pašas gribu aizvesta no olimpiskā ciemata un tiek spiesta braukt prom no Japānas. Turklāt no lidostas viņa sociālajos tīklos vērsās pie Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK), lūdzot tās iejaukšanos un palīdzību.

Lidmašīna uz Stambulu pacēlās bez viņas. Tikmēr Baltkrievijas Olimpiskā komiteja (BOK) pasteidzās apgalvot, ka lēmumu vieglatlēti sūtīt mājās pieņēmis Baltkrievijas vieglatlētikas komandas treneru štābs “sakarā ar viņas emocionāli psiholoģisko stāvokli”, ko esot konstatējuši ārsti, kas nav tiesa, jo šāda veida ārstu pārbaudes nav bijis.

BOK skaidrojumam neviens lāgā netic. Opozicionārais Baltkrievijas Sporta solidaritātes fonds, kas uztur sakarus ar sportisti, uzsver, ka galvenais iemesls, kādēļ Cimanousku par katru cenu centās nosūtīt mājās, kur viņu negaidītu nekas labs, neizslēdzot pat ieslodzīšanu, bija uzdrīkstēšanās iebilst Lukašenko režīma sporta funkcionāriem un kritizēt to izturēšanos pret sportistiem. Nakti uz pirmdienu sportiste pavadīja Tokijas starptautiskās lidostas viesnīcā. SOK uzsvērusi, ka Cimanouska atrodas drošībā, Japānas varasiestāžu aizsargāta.

 

“Neko neraksti”

Jau svētdienas vakarā interneta platformā “YouTube” parādījās sarunas ieraksti, kuros dzirdams, kā vairāki Baltkrievijas sporta funkcionāri cenšas apstrādāt šņukstošo, taču apņēmīgo Cimanousku un piespiest aizbraukt no Tokijas.

Persona, kas identificēta kā Baltkrievijas izlases galvenais treneris Jurijs Moisevičs viņai sola, ka “viss pieklusīs”, ja vieglatlēte pēc atteikšanās skandāla neturpinās dalību spēlēs, nepretosies un atgriezīsies dzimtenē: “Kristina, es tevi vienkārši lūdzu to saprast un pieņemt. Pareizticība māca: samierinies. Samierināšanās dara cilvēku lielu, saproti? Samierinies. Nedemonstrē savu lepnumu.

Tas – velna virpulis – atkal sāk tevi pārņemt un sagriezt, saproti? Tā diemžēl cilvēki ar pašnāvību beidz. Viņus sātans sagrābj un saka: “Bet tev kādam kaut kas ir jāpierāda. Izlec no balkona! Viņiem pēc tam būs žēl, ka tik tālu noveduši!” Bet zini, kas ir pats interesantākais? Ka tauta pēc tam teiks: “Muļķe, varēja vēl dzīvot!” Kam tu ko būsi pierādījusi?” Moisevičs tāpat mēģina pierunāt Cimanousku nosimulēt traumu, lai pēkšņā aizbraukšana neviestu aizdomas.

“Ir pienācis tāds norādījums: tu šodien brauc mājās. Uzklausi līdz beigām un neizdari pārsteidzīgus secinājumus. Ļoti liels tev lūgums: atbrauksi mājās, nekur neko neraksti, nekomentē. Es tev visu nodošu vārds vārdā, kā man pateica. Ja vēlies arī turpmāk uzstāties par Baltkrievijas Republiku, paklausies, ko tev rekomendē. (..)

Zini, kā muša, kad nonāk zirnekļa tīklā, jo vairāk viņa spirinās, jo vairāk sapinas, un viss. Dzīve tā iekārtota. Tu izdarīji muļķību un, ceru, to saproti. No tās ir kaut kā jāizkuļas,” pamāca cits šīs sarunas dalībnieks, Baltkrievijas vieglatlētikas komandas priekšnieks Arturs Šumaks.

Viņaprāt, ­Cimanouskas protestu dēļ “situācija izgājusi ārpus kontroles”. Šumaks sarunā noraida Cimanouskas iebildums, ka situācijā vainojama arī sporta ierēdņu neizdarība, nenokārtojot stafetes dalībnieču ierašanos, ka vajadzējis painteresēties arī par sportistes viedokli: “Es tev vēlreiz skaidroju – tev ir pienākums. Tu startē par Baltkrievijas Republiku.”

 

Noķengāšanas kampaņa

SOK pieprasījusi Baltkrievijas Olimpiskajai komitejai sīkākus paskaidrojumus par notikušo. SOK pārstāvis Marks Adams presei paziņojis, ka organizācija uztur pastāvīgu kontaktu ar sprinteri un tuvākajās dienās izlems, ko darīt tālāk.

Viņš neizslēdza, ka pēc incidenta nosacījumi Baltkrievijas delegācijas klātbūtnei olimpiskajās spēlēs var tikt pārskatīti. Adams atgādināja par SOK agrāko lēmumu aizliegt vairākiem oficiāliem augsta ranga Baltkrievijas sporta funkcionāriem braucienu uz spēlēm Tokijā, taču sportistiem nekādi šķēršļi netika likti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tostarp Baltkrievijas valsts mediji un amatpersonas paredzami izvērsuši Cimanouskas noķengāšanas kampaņu, apgalvojot, ka viss notiekošais esot “farss”; ka “nepateicīgā” Cimanouska kā sportiste olimpiādē izgāzusies, bet nolēmusi karjeras beigas atzīmēt ar politisku skandāli, ka viņa bijusi “absolūti negatava” startam; tikai ierakstot “skatiņus” sociālajiem tīkliem un “kulsta mēli”.

Cimanouskas rīcība valsts medijos nosaukta par “zemisku un nodevīgu attiecībā pret baltkrievu tautu un kolēģiem sportistiem”. Iespējams, esot notikusi “par Rietumu naudu” iepriekšplānota “politiskā akcija” pret Baltkrieviju un aiz tā visa stāvot “bēguļojošie baltkrievi”, ar ko domāts Baltkrievijas Sporta solidaritātes fonds un opozīcija. Mediji ziņo, ka Cimanouskas vīrs vakar steigšus pametis Baltkrieviju un izlidojis uz Kijevu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 114
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 186
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Finansiste Jurkāne par Latvijas nodokļu sistēmu: “Prasti runājot, vienkārši čakarē cilvēkus!” 26
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 12
23 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Smaga Covid-19 slimības gaita desmitgadniekam: pieņemts lēmums bērnu pārvest no Liepājas uz BKUS 76
2 stundas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 2
57 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd situācija var būt pretrunīga.” Teikmanis par to, ka augstskolu reformas ieviešanas mehānisms ir neskaidrs 1
49 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Viesnīcu un restorānu asociācija aicina ierobežot pret Covid-19 nevakcinēto personu socializēšanos 39
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Smaiļotājs Roberts Akmens guvis lielāko panākumu karjerā
14:51
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vašingtonā plīvo simtiem tūkstošu baltu karogu Covid-19 upuru piemiņai 1
14:40
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd situācija var būt pretrunīga.” Teikmanis par to, ka augstskolu reformas ieviešanas mehānisms ir neskaidrs 1
14:25
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vašingtonā plīvo simtiem tūkstošu baltu karogu Covid-19 upuru piemiņai 1
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Cilvēki evakuējas, lecot ārā no logiem!” Apšaudē Krievijas augstskolā vairāki cietušie 3
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums Latvija beidzas kaut kur pie Jēkabpils.” Ēķis par to, ka neattīstām pierobežas reģionu mediju telpu 14
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Latvija ir maza, izdevusies un brīnišķīga Ziemeļeiropas valsts!” Ko partijas kongresā sprieda “Vienotība”? 20
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Suns kriketa spēles laikā nozog bumbu un kļūst par interneta zvaigzni 2
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Pētījumā atklāts, ka Latvijas skolēni ļoti cietuši no kovida pandēmijas 41
6 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 37
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spānijas Kanāriju salās izvirdis vulkāns – evakuēti vairāki tūkstoši cilvēku 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien Latvijā reģistrēti 189 jauni Covid-19 gadījumi. Miruši pieci saslimušie 13
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākie cietēji šīs krīzes rezultātā – mazo algu saņēmēji.” Endziņš par nevienlīdzības plaisu 8
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var atšķirt gripu no Covid-19? Skaidro Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Rozentāle 50
5 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Lauvu kopējs ar kurpi rokā izšķir nepaklausīgu lauvu tēviņu cīņu 6
4 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pavļuts dubultspriedzē. Kurš vilks slēpjas ūdeļādā? Nedēļas notikumu apskats 11
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 20
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Guntra, Marianna un Ginters
3 stundas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
19 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 12
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 186
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 114
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 24
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Vēlams ķerties tikai pie lietām, par kurām ir pārliecība, ka ar tām izdosies tikt galā! Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
2 dienas