Svjatlanas Cihanouskas un Džo Baidena sarunas ilga 15 minūtes, taču to diplomātiskā nozīme ir ārkārtīgi liela.
Svjatlanas Cihanouskas un Džo Baidena sarunas ilga 15 minūtes, taču to diplomātiskā nozīme ir ārkārtīgi liela.
Foto: The White House/AFP/Scanpix/LETA

“Miljonu baltkrievu balss ir uzklausīta.” Baidens tiekas ar Baltkrievijas opozīcijas līderi Cihanousku 28

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
6 pārtikas produkti, kurus nekādā gadījumā nedrīkst saldēt
Kokteilis
Trāpīgais horoskops. 10 teikumi, pēc kuriem pavisam noteikti atpazīsi katru zodiaka zīmi
Duncis Putina mugurā: situācija Krievijā pēdējo dienu laikā ir strauji mainījusies
Lasīt citas ziņas

ASV prezidents Džo Baidens trešdien, 28.jūlijā, Vašingtonā pieņēma Baltkrievijas opozīcijas līderi Svjatlanu Cihanousku, kas ir bezprecedenta gadījums, jo parasti uz Balto namu uzlūdz tikai valstu augsta ranga vadītājus – prezidentus vai premjerus.

Jāuzsver, ka pēc Otrā pasaules kara padomju okupēto Baltijas valstu trimdas pārstāvjiem, neskatoties uz pastāvīgo ASV administrācijas atbalstu vārdos, nācās ļoti ilgi gaidīt, līdz 1975. gadā tos pirmo reizi pie sevis uzaicināja ASV prezidents Džeralds Fords.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rietumu mediji uzsver, ka Cihanous­kas pieņemšana pie Baidena ir skaidrs signāls – kā baltkrievu opozīcijai, tā pie varas esošajam diktatoram Aleksandram Lukašenko.

Negaidīts notikums

Baltkrievijas režīma opozicionāre Svjatlana Cihanouska

Baltkrievijas opozicionāru līdere vizītē ASV ieradās 18. jūlijā. Nākamajās dienās viņai bija sarunas ar ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu, ASV Valsts departamenta pēc ranga trešo augstāko amatpersonu Viktoriju Ņūlendu, ASV prezidenta nacionālās drošības padomnieku Džeiku Salivanu, kā arī ASV vēstnieci Baltkrievijā Džūliju Fišeri, atsevišķiem kongresmeņiem un senatoriem.

Visi pauda atbalstu Baltkrievijas tautai un cieņu opozīcijas apņēmībai cīņā par demokrātiju.

Cihanouska uzstāja, lai ASV vērstu pret Lukašenko režīmu ekonomiskās sankcijas un, kā aizvadītās nedēļas beigās vēstīja laikraksts “The Wall Street Journal”, ASV Valsts departaments gatavojas tādas ieviest pret Baltkrievijas kālija un naftas produktu sektoriem, kas ir svarīgas Baltkrievijas tautsaimniecības sastāvdaļas, ja runā par režīma stabilitāti. Runā arī par iespējamajām sankcijām pret kokrūpniecības un metalurģisko sektoru.

Šķita, amerikāņu labvēlība Lietuvas trimdā dzīvojošajai baltkrievu opozīcijas vadītājai, kuru pasaules līmeņa politikā iesvieda drosmīgā kandidēšana un neoficiālā uzvara Lukašenko falsificētajās 2020. gada 9. augusta Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās, ar Valsts departamenta līmeni arī aprobežosies.

Situācija Baltkrievijā ir saspringta
Tomēr trešdienas rītā viņai atvērās arī Baltā nama durvis.

Sarunām, kas, kā izrādās, gatavotas pilnīgā slepenībā, bija atvēlētas 15 minūtes. Par notikušo kļuva zināms tikai tad, kad Cihanouska savā sociālo tīklu “Telegram” kanālā ierakstīja: “Es iznāku no Baltā nama ar pārliecību, ka miljonu baltkrievu balss ir uzklausīta. Kā politiķe esmu priecīga par šo tikšanos. Prezidents Baidens sacīja, ka pasaulē turpinās cīņa starp autokrātiju un demokrātiju.

Un jūs zināt, ka Baltkrievija šajā cīņā atrodas pirmajās līnijās.

Tāpēc aicināju prezidentu Baidenu palīdzēt mums panākt, ka Baltkrievija kļūst par veiksmīgu piemēru nevardarbīgai pārejai uz demokrātiju. Baltkrievijas revolūcija nav saistīta ar ģeopolitiku. Tā ir baltkrievu demokrātiskā izvēle, un ASV morālais pienākums ir mūs atbalstīt.

Krīzes atrisinājums var būt tikai jaunas brīvas vēlēšanas starptautiskā kontrolē. Bet visi politisku motīvu dēļ ieslodzītie ir jāatbrīvo bez jebkādiem nosacījumiem.” Cihanouska atklāja, ka tikšanās notikusi ļoti sirsnīgā gaisotnē: “Es ieraudzīju cilvēku, kuram nav vienalga, kas notiek Baltkrievijā.”

Savukārt ASV prezidents par notikušo savā “Twitter” kontā atzīmēja: “Man bija gods šorīt Baltajā namā tikties ar Cihanousku. Savienotās Valstis ir kopā ar Baltkrievijas tautu tās centienos pēc demokrātijas un vispārējām cilvēktiesībām.”

Reklāma
Reklāma

“Jauna lappuse”

Baltkrievijas opozīcijas līderes palīgs Franaks Vjačorka vēlāk komentēja, ka Cihanouskas uzņemšana Baltajā namā notikusi atbilstoši protokolam un ceremoniālam, ko paredz valstu vadītāju sagaidīšana. Uzaicinājums tikties nācis no ASV administrācijas puses.

Sarunas laikā Cihanous­ka informējusi Baidenu par pēdējiem notikumiem un represijām Baltkrievijā, kā arī demokrātisko spēku iecerēm.

Tāpat puses vienojušās, ka Baltkrievijas suverenitāte nav apspriežama un nevar būt tirgošanās priekšmets. Jebkuri darījumi, kurus šajā sakarā parakstījis vai parakstīs esošais režīms, ir neleģitīmi. Situācija Baltkrievijā jāiekļauj ANO un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) dienaskārtībā, bet visi represijās vainīgie jāsauc pie atbildības starptautiskās tiesās.

“Ar šo tikšanos atvērta jauna lappuse Baltkrievijas–ASV attiecībās. Tas ir pamats ar tālāku perspektīvu, investīcija nākotnē,” pauda Vjačorka. Intervijā ziņu aģentūrai AFP Cihanouska drīz pēc notikušā uzsvēra, ka vizīte pie Baidena ir “iedvesmojoša mūsu tautai” un “vēstījums visai pasaulei, ka aiz mums stāv lielākā pasaules valsts”.

Opozicionāre neslēpa bažas par Krievijas prezidenta Vladimira Putina iespējamajiem mēģinājumiem iekļaut Baltkrieviju Krievijas sastāvā.

Uzturoties ASV, Cihanouska sniegusi intervijas vairākiem ASV medijiem, tostarp interneta medijam “Buzz­Feed”, pirmo reizi atklājot, kādēļ pagājušā gada augusta vidū nolēma pamest dzimteni: “Man pateica: jūsu vīrs atrodas cietumā un arī jūs iesēdināsim uz 15 gadiem; mēs zinām, kur ir jūsu bērni, viņus nodos bērnunamam. Man šausminošās detaļās arī pastāstīja, kā pret sievietēm izturas cietumā.”

Uzņēmējs un blogeris Sjarhejs ­Cihanous­ks tika arestēts 2020. gada maijā, pēc tam, kad iesniedza pieteikumu kandidēšanai Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās un saņēmis atteikumu. Solidarizējoties vīra vietā pieteikumu savai kandidatūrai iesniedza Svjatlana Cihanouska.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.