Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

Slīkstam ārzemju lupatās jeb kā Latvija ir kļuvusi par britu Getliņiem 29

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis, AS “Latvijas Mediji”

Nav pārspīlēts apgalvojums, ka slīkstam drēbju kaudzēs. Ik gadu Latvijas tirgū nonāk ap 30 tūkstošu tonnu jauna vai lietota apģērba, bet tekstila šķirošana līdz šim atstāta novārtā. Ledus sakustējies – SIA “Eco Baltia Vide” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu īsteno Latvijai unikālu projektu, 60 vietās uzstādot šķirošanas konteinerus apģērbam, apaviem un mājas tekstilam. Uzņēmēji pauž gatavību piedalīties arī pārstrādē.

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 28
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas

Pirmie 20 koši sarkanie konteineri jau pirms gada tika novietoti Rīgā, Salaspilī, Ādažos un Piņķos, lai noskaidrotu, kā cilvēki tos izmantos – ko metīs un kas būs derīgs atkārtotai lietošanai vai pārstrādei, stāsta Latvijas Zaļā punkta vadītājs Kaspars Zakulis. Savāktais materiāls nonācis uzņēmuma “Eco Baltia Vide” atkritumu šķirošanas cehā Tukumā, kur pie speciāliem galdiem strādnieki to sašķirojuši 30 frakcijās pēc materiāla veida un nozīmes – atsevišķi sieviešu, vīriešu, bērnu apģērbus un apavus, aizkarus, segas, spilvenus u. c. “Atklājās visai biedējoša aina – konteineros bija samests arī saplēsts vai netīrs apģērbs un apavi, tur atradās pat grāmatas, spēles un rotaļlietas, tāpēc no savāktajām 250 tonnām apmēram 100 tonnas materiāla jeb 40% nebija lietojams vai pārstrādājams un nonāca atkritumu poligonā,” pirmos projekta rezultātus vērtē Latvijas Zaļā punkta vadītājs. Pārējais materiāls atgriezīsies apritē – drēbes labā stāvoklī pārdos lietoto apģērbu veikalos tepat Latvijā; zemākas kvalitātes apģērbi par maksu aizceļos uz trešās pasaules valstīm; kāda daļa nonāks sabiedriskā labuma organizācijā “Taureņa efekts”. Starp nodotajām mantām bijušas arī kvalitatīvas segas, spilveni, kam vēl nav pielietojuma, tāpēc tās tiek uzkrātas noliktavā.

Projekts turpinās, septembrī palielināts šķirošanas vietu skaits, uzstādot vēl 40 konteinerus un piedāvājot nodot lietoto apģērbu arī citviet Latvijā.

Pasākums bez dotācijas nav rentabls

No pagājušā gada septembra līdz šā gada augusta beigām Latvijas Zaļā punkta un SIA “Eco Baltia Vide” 20 konteineros savāktas 250 tonnas dažādu tekstila izstrādājumu, kas tika šķiroti 30 kategorijās.
Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

“Iedzīvotāji ir gatavi šķirot, vismaz aptaujā 89% apgalvo, ka nevajadzīgo apģērbu nestu uz konteineru, ja vien tāds būtu pieejams,” skaidro K. Zakulis. Izmēģinājuma laikā sarkanie konteineri bija ne tikai piepildīti, bet arī apkrauti ar veco drēbju maisiem un cilvēki raukuši degunus par nepievilcīgo skatu. “Mums bija grūti paredzēt, kad kāds izdomās iztīrīt vasarnīcu un atvedīs uz konteineru gadiem krātas drēbes 10 maisos, taču tas ir loģistikas jautājums,” nosaka Zaļā punkta vadītājs. Kad iedzīvotāji tiks nodrošināti ar atbilstošu skaitu konteineru, arī izvešana noritēs raitāk.

Ņemot par piemēru Francijas pieredzi, kur atkārtoti tiek izmantoti 47% no visiem lietotajiem apģērbiem, Latvijā būtu nepieciešams izvietot 900–1000 konteineru, lai viens apkalpotu apmēram tūkstoti iedzīvotāju. Ritenis pašiem nav jāizgudro, varot pamācīties arī no Lietuvas, kur pie daudzdzīvokļu mājām līdzās papīra, plastmasas un stikla konteineriem novietots arī tekstilam paredzētais, Vācijā tie atrodas gandrīz pie katras kāpņu telpas, Igaunijā apģērbu pieņem šķirošanas laukumos.

Pilotprojekts parādījis, ka tekstilizstrādājumu savākšana nav rentabls bizness. Viens konteiners izmaksā apmēram 500 eiro, savi tēriņi ir savākšanai un šķirošanai, kas ir roku darbs, bet tekstilizstrādājumus, kas piemēroti tikai pārstrādei, nepieciešams arī izārdīt, atbrīvojot no nepārstrādājamām detaļām. “Bez dotācijām šis bizness nevar pastāvēt,” secina K. Zakulis.

Esam kļuvuši par britu Getliņiem

No pagājušā gada septembra līdz šā gada augusta beigām Latvijas Zaļā punkta un SIA “Eco Baltia Vide” 20 konteineros savāktas 250 tonnas dažādu tekstila izstrādājumu, kas tika šķiroti 30 kategorijās.
Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

Lielākā daļa apģērbu, kas nonāk konteineros, ir ieceļojuši no ārzemēm. Izskatās, ka esam kļuvuši par Rietumeiropas valstu lietoto apģērbu izgāztuvi, jo no 30 tūkstošiem tonnu apģērba, kas ik gadu ienāk Latvijas tirgū, 17 tūkstoši tonnu ir lietotas drēbes, ko tautā joprojām mēdz saukt par humpalām. Lauvas tiesa jeb 56% atceļo no Lielbritānijas. Pēdējo 15 gadu laikā no 160 tūkstošiem tonnu apģērba, kas ievests mūsu zemē, 90 tūkstoši tonnu ienākuši no britu zemes. Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Strazds to sauc par traģisku faktu, jo Latvija tiek pārplūdināta ar “second hand” apģērbu, ko uz svara ieved lielās ķīpās. Lietotas drēbes ieved arī no Igaunijas (10%), Lietuvas (7%), Vācijas (6%) u. c. valstīm.

Necik labāka neesot aina ar jauniem apģērbiem, spriež G. Strazds. “Pie mums ienāk zemākas kvalitātes jauni apģērbi salīdzinājumā ar tiem, ko ražojam paši. Mūsu ražotie gandrīz 90% tiek pārdoti ārzemēs,” skaidro asociācijas vadītājs. Jaunu apģērbu Latvijā lielākoties ieved no Ķīnas un Polijas, nedaudz no Lietuvas un Igaunijas, ievērojami mazāk ir Vācijas (7%), Lielbritānijas (2%) un Francijas (1%) importa.

Pirms 15 gadiem Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācija sākusi interesēties par lietoto apģērbu pārstrādi, taču bez atbilstošas sistēmas tā nebija iespējama.

Šķirošana – aisberga redzamā daļa

Tekstila atkritumu šķirošana SIA “Eco Baltia Vide” tekstila šķirošanas centrā Tukumā.
Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

Eiropas Savienības (ES) direktīva paredz, ka no 2025. gada ES valstīm jāno-drošina tekstila izstrādājumu dalīta vākšana. Latvijas Zaļais punkts ar sadarbības partneri SIA “Eco Baltia Vide” uzskata, ka sistēmu var iedarbināt jau 2022. gadā, taču likumdevējam jāpieņem normatīvie akti, kas nosaka kārtību, atbildīgos un finansējumu. Līdzīgi kā citās ES valstīs, kurās jau gadiem notiek apģērbu savākšana, arī Latvijai tekstila izstrādājumiem jānosaka dabas resursu nodoklis. “Francijā katra apģērba gabala cenā, kas nonāk tirgū, iekļauts arī neliels trīs līdz 18 centu maksājums, piemēram, T kreklam – trīs centi, ziemas jakai – 18 centi, kas tālāk tiek novirzīts savākšanas sistēmas izveidei un pārstrādes iekārtām. Protams, finālā samaksā iedzīvotājs, bet es labprāt nopirkšu par trim centiem dārgāku T kreklu, ja man būs izveidota sistēma, kurā ērti un viegli savu lietoto apģērbu vai zābakus varēšu atdot tiem, kam tie vēl noderēs, nevis izmest atkritumos un audzēt poligona kalnu,” spriež K. Zakulis.

Šķirošana ir tikai aisberga redzamā daļa, bet ko darīt ar pārstrādei atlasīto materiālu?

Latvijas Zaļā punkta un vides apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia Vide” nākotnes mērķis ir uzstādīt pašiem savu tekstila pārstrādes rūpnīcu. “Vietējiem cilvēkiem būtu darbs, valstij nāktu nodokļi, un tad jau varētu eksportēt nevis lietotu apģērbu ar mazu pievienoto vērtību, bet otrreizējās izejvielas vai jau ražotu gatavo produktu. Lai pārstrāde darbotos pilnvērtīgi, nepieciešami 5–6 tūkstoši tonnu tekstilmateriāla gadā,” stāsta K. Zakulis.

Uzziņa

Tekstila šķirošanas konteineri – 60 vietās

* Šķirošanas konteineri lietotajiem apģērbiem un apaviem Latvijā pieejami 60 vietās: Rīgā (17), Piņķos (2), Ādažos (2), Salaspilī, Mārupē, Ogr (2), Cēsīs (4), Alojā, Apē, Siguldā, Augšlīgatnē, Jaunpiebalgā, Raganā, Limbažos, Mazsalacā, Pārgaujas novadā, Raunā, Rūjienā, Salacgrīvā, Saulkrastos, Smiltenē, Strenčos, Taurenes pagastā, Valkā, Valmierā (2).

* Konteineros jāliek tikai tīrs apģērbs!

Avots: www.zalais.lv

100 tonnas aizceļoja uz poligonu

Saistītie raksti

No pagājušā gada septembra līdz šā gada augusta beigām Latvijas Zaļā punkta un SIA “Eco Baltia Vide” 20 konteineros savāktas 250 tonnas dažādu tekstila izstrādājumu, kas tika šķiroti 30 kategorijās (pēc veidiem, kvalitātes, tālākās izmantošanas iespējām). Aptuveni 40% no visiem izstrādājumiem nav piemēroti ne atkārtotai valkāšanai, ne tiem ir ekonomiski pamatotas vai tehnoloģiski pieejamas pārstrādes iespējas. Šie materiāli nogādāti noglabāšanai poligonā, kas arī labāks risinājums nekā kopējā sadzīves atkritumu plūsmā, jo tas atvieglo sadzīves atkritumu šķirošanas procesu poligonos. Savukārt no atlikušajiem aptuveni 60%, kas ir piemēroti atkārtotai valkāšanai, aptuveni 68% veido apģērbi, 22% – mājas tekstils (segas, spilveni u. tml.), 8% – apavi un cita veida izstrādājumi.

Avots: Latvijas Zaļais punkts

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 28
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 8
8 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Sasniegts līdz šim lielākais vienlaikus slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits 2
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 414 Covid-19 gadījumi, četri sasirgušie miruši 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
1 stunda
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
14:42
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Londonas iedzīvotāji iziet ielās protestā pret ierobežojumiem
14:33
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku 1
14:00
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 28
7 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
5 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Kāpēc cilvēki vēlas piedzīvot publisku randiņu un piedalās TV šovā? Vērtē Anda Rožukalne 1
7 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 8
8 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
Sasniedzis virsotni, kas vēl nav bijusi pa spēkam nevienam latvietim. Saruna ar Einaru Fogeli
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. 61 gadu vecā, atraktīvā stiliste Žanna Dubska kameru priekšā gozējas apakšveļā 12
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Iespējams, slēpuši nozieguma pēdas.” Radiniece sašutusi, ka bērni nodoti slepkavībā aizdomās turētā vīrieša vecākiem
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tērvetes senvēsture un pilskalna stāsts: tā senajās ainavās var rast mieru un iedvesmu, spēku un izturību 1
7 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 14
21 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 5
19 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Enerģiskais un komunikablais Rihards izvēlas sportisko stilu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 16
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 60
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 12
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
7 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Pirms pieņemt kādus lēmumus, visu kārtīgi apdomā! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim
7 stundas