Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

Slīkstam ārzemju lupatās jeb kā Latvija ir kļuvusi par britu Getliņiem 29

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis, AS “Latvijas Mediji”

Nav pārspīlēts apgalvojums, ka slīkstam drēbju kaudzēs. Ik gadu Latvijas tirgū nonāk ap 30 tūkstošu tonnu jauna vai lietota apģērba, bet tekstila šķirošana līdz šim atstāta novārtā. Ledus sakustējies – SIA “Eco Baltia Vide” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu īsteno Latvijai unikālu projektu, 60 vietās uzstādot šķirošanas konteinerus apģērbam, apaviem un mājas tekstilam. Uzņēmēji pauž gatavību piedalīties arī pārstrādē.

Pirmie 20 koši sarkanie konteineri jau pirms gada tika novietoti Rīgā, Salaspilī, Ādažos un Piņķos, lai noskaidrotu, kā cilvēki tos izmantos – ko metīs un kas būs derīgs atkārtotai lietošanai vai pārstrādei, stāsta Latvijas Zaļā punkta vadītājs Kaspars Zakulis. Savāktais materiāls nonācis uzņēmuma “Eco Baltia Vide” atkritumu šķirošanas cehā Tukumā, kur pie speciāliem galdiem strādnieki to sašķirojuši 30 frakcijās pēc materiāla veida un nozīmes – atsevišķi sieviešu, vīriešu, bērnu apģērbus un apavus, aizkarus, segas, spilvenus u. c. “Atklājās visai biedējoša aina – konteineros bija samests arī saplēsts vai netīrs apģērbs un apavi, tur atradās pat grāmatas, spēles un rotaļlietas, tāpēc no savāktajām 250 tonnām apmēram 100 tonnas materiāla jeb 40% nebija lietojams vai pārstrādājams un nonāca atkritumu poligonā,” pirmos projekta rezultātus vērtē Latvijas Zaļā punkta vadītājs. Pārējais materiāls atgriezīsies apritē – drēbes labā stāvoklī pārdos lietoto apģērbu veikalos tepat Latvijā; zemākas kvalitātes apģērbi par maksu aizceļos uz trešās pasaules valstīm; kāda daļa nonāks sabiedriskā labuma organizācijā “Taureņa efekts”. Starp nodotajām mantām bijušas arī kvalitatīvas segas, spilveni, kam vēl nav pielietojuma, tāpēc tās tiek uzkrātas noliktavā.

Projekts turpinās, septembrī palielināts šķirošanas vietu skaits, uzstādot vēl 40 konteinerus un piedāvājot nodot lietoto apģērbu arī citviet Latvijā.

Pasākums bez dotācijas nav rentabls

No pagājušā gada septembra līdz šā gada augusta beigām Latvijas Zaļā punkta un SIA “Eco Baltia Vide” 20 konteineros savāktas 250 tonnas dažādu tekstila izstrādājumu, kas tika šķiroti 30 kategorijās.
Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

“Iedzīvotāji ir gatavi šķirot, vismaz aptaujā 89% apgalvo, ka nevajadzīgo apģērbu nestu uz konteineru, ja vien tāds būtu pieejams,” skaidro K. Zakulis. Izmēģinājuma laikā sarkanie konteineri bija ne tikai piepildīti, bet arī apkrauti ar veco drēbju maisiem un cilvēki raukuši degunus par nepievilcīgo skatu. “Mums bija grūti paredzēt, kad kāds izdomās iztīrīt vasarnīcu un atvedīs uz konteineru gadiem krātas drēbes 10 maisos, taču tas ir loģistikas jautājums,” nosaka Zaļā punkta vadītājs. Kad iedzīvotāji tiks nodrošināti ar atbilstošu skaitu konteineru, arī izvešana noritēs raitāk.

Ņemot par piemēru Francijas pieredzi, kur atkārtoti tiek izmantoti 47% no visiem lietotajiem apģērbiem, Latvijā būtu nepieciešams izvietot 900–1000 konteineru, lai viens apkalpotu apmēram tūkstoti iedzīvotāju. Ritenis pašiem nav jāizgudro, varot pamācīties arī no Lietuvas, kur pie daudzdzīvokļu mājām līdzās papīra, plastmasas un stikla konteineriem novietots arī tekstilam paredzētais, Vācijā tie atrodas gandrīz pie katras kāpņu telpas, Igaunijā apģērbu pieņem šķirošanas laukumos.

Pilotprojekts parādījis, ka tekstilizstrādājumu savākšana nav rentabls bizness. Viens konteiners izmaksā apmēram 500 eiro, savi tēriņi ir savākšanai un šķirošanai, kas ir roku darbs, bet tekstilizstrādājumus, kas piemēroti tikai pārstrādei, nepieciešams arī izārdīt, atbrīvojot no nepārstrādājamām detaļām. “Bez dotācijām šis bizness nevar pastāvēt,” secina K. Zakulis.

Esam kļuvuši par britu Getliņiem

No pagājušā gada septembra līdz šā gada augusta beigām Latvijas Zaļā punkta un SIA “Eco Baltia Vide” 20 konteineros savāktas 250 tonnas dažādu tekstila izstrādājumu, kas tika šķiroti 30 kategorijās.
Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

Lielākā daļa apģērbu, kas nonāk konteineros, ir ieceļojuši no ārzemēm. Izskatās, ka esam kļuvuši par Rietumeiropas valstu lietoto apģērbu izgāztuvi, jo no 30 tūkstošiem tonnu apģērba, kas ik gadu ienāk Latvijas tirgū, 17 tūkstoši tonnu ir lietotas drēbes, ko tautā joprojām mēdz saukt par humpalām. Lauvas tiesa jeb 56% atceļo no Lielbritānijas. Pēdējo 15 gadu laikā no 160 tūkstošiem tonnu apģērba, kas ievests mūsu zemē, 90 tūkstoši tonnu ienākuši no britu zemes. Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Strazds to sauc par traģisku faktu, jo Latvija tiek pārplūdināta ar “second hand” apģērbu, ko uz svara ieved lielās ķīpās. Lietotas drēbes ieved arī no Igaunijas (10%), Lietuvas (7%), Vācijas (6%) u. c. valstīm.

Necik labāka neesot aina ar jauniem apģērbiem, spriež G. Strazds. “Pie mums ienāk zemākas kvalitātes jauni apģērbi salīdzinājumā ar tiem, ko ražojam paši. Mūsu ražotie gandrīz 90% tiek pārdoti ārzemēs,” skaidro asociācijas vadītājs. Jaunu apģērbu Latvijā lielākoties ieved no Ķīnas un Polijas, nedaudz no Lietuvas un Igaunijas, ievērojami mazāk ir Vācijas (7%), Lielbritānijas (2%) un Francijas (1%) importa.

Pirms 15 gadiem Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācija sākusi interesēties par lietoto apģērbu pārstrādi, taču bez atbilstošas sistēmas tā nebija iespējama.

Šķirošana – aisberga redzamā daļa

Tekstila atkritumu šķirošana SIA “Eco Baltia Vide” tekstila šķirošanas centrā Tukumā.
Foto: F64 un Latvijas Zaļā punkta publicitātes attēli

Eiropas Savienības (ES) direktīva paredz, ka no 2025. gada ES valstīm jāno-drošina tekstila izstrādājumu dalīta vākšana. Latvijas Zaļais punkts ar sadarbības partneri SIA “Eco Baltia Vide” uzskata, ka sistēmu var iedarbināt jau 2022. gadā, taču likumdevējam jāpieņem normatīvie akti, kas nosaka kārtību, atbildīgos un finansējumu. Līdzīgi kā citās ES valstīs, kurās jau gadiem notiek apģērbu savākšana, arī Latvijai tekstila izstrādājumiem jānosaka dabas resursu nodoklis. “Francijā katra apģērba gabala cenā, kas nonāk tirgū, iekļauts arī neliels trīs līdz 18 centu maksājums, piemēram, T kreklam – trīs centi, ziemas jakai – 18 centi, kas tālāk tiek novirzīts savākšanas sistēmas izveidei un pārstrādes iekārtām. Protams, finālā samaksā iedzīvotājs, bet es labprāt nopirkšu par trim centiem dārgāku T kreklu, ja man būs izveidota sistēma, kurā ērti un viegli savu lietoto apģērbu vai zābakus varēšu atdot tiem, kam tie vēl noderēs, nevis izmest atkritumos un audzēt poligona kalnu,” spriež K. Zakulis.

Šķirošana ir tikai aisberga redzamā daļa, bet ko darīt ar pārstrādei atlasīto materiālu?

Latvijas Zaļā punkta un vides apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia Vide” nākotnes mērķis ir uzstādīt pašiem savu tekstila pārstrādes rūpnīcu. “Vietējiem cilvēkiem būtu darbs, valstij nāktu nodokļi, un tad jau varētu eksportēt nevis lietotu apģērbu ar mazu pievienoto vērtību, bet otrreizējās izejvielas vai jau ražotu gatavo produktu. Lai pārstrāde darbotos pilnvērtīgi, nepieciešami 5–6 tūkstoši tonnu tekstilmateriāla gadā,” stāsta K. Zakulis.

Uzziņa

Tekstila šķirošanas konteineri – 60 vietās

* Šķirošanas konteineri lietotajiem apģērbiem un apaviem Latvijā pieejami 60 vietās: Rīgā (17), Piņķos (2), Ādažos (2), Salaspilī, Mārupē, Ogr (2), Cēsīs (4), Alojā, Apē, Siguldā, Augšlīgatnē, Jaunpiebalgā, Raganā, Limbažos, Mazsalacā, Pārgaujas novadā, Raunā, Rūjienā, Salacgrīvā, Saulkrastos, Smiltenē, Strenčos, Taurenes pagastā, Valkā, Valmierā (2).

* Konteineros jāliek tikai tīrs apģērbs!

Avots: www.zalais.lv

100 tonnas aizceļoja uz poligonu

Saistītie raksti

No pagājušā gada septembra līdz šā gada augusta beigām Latvijas Zaļā punkta un SIA “Eco Baltia Vide” 20 konteineros savāktas 250 tonnas dažādu tekstila izstrādājumu, kas tika šķiroti 30 kategorijās (pēc veidiem, kvalitātes, tālākās izmantošanas iespējām). Aptuveni 40% no visiem izstrādājumiem nav piemēroti ne atkārtotai valkāšanai, ne tiem ir ekonomiski pamatotas vai tehnoloģiski pieejamas pārstrādes iespējas. Šie materiāli nogādāti noglabāšanai poligonā, kas arī labāks risinājums nekā kopējā sadzīves atkritumu plūsmā, jo tas atvieglo sadzīves atkritumu šķirošanas procesu poligonos. Savukārt no atlikušajiem aptuveni 60%, kas ir piemēroti atkārtotai valkāšanai, aptuveni 68% veido apģērbi, 22% – mājas tekstils (segas, spilveni u. tml.), 8% – apavi un cita veida izstrādājumi.

Avots: Latvijas Zaļais punkts

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Cilvēki, kuri vakcinējušies pret gripu, vieglāk pārslimo Covid-19? Šics ievieš skaidrību 29
12 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgas Zooloģiskajā dārzā no apmeklētājiem gandrīz gadu slēpts eksotisks dzīvnieks 1
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Vienu aizveda uz reanimāciju, otru te atrada mirušu!” Tukumā nežēlīgi nogalina invalīdu
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Brīvības robežas meklējot, viņš uz ielas ar nazi nogrieza galvu vēstures skolotājam 2
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svarīgs atgādinājums: nedēļas nogalē jāpagriež pulksteņa rādītāji
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plāno saglabāt autoratlīdzību regulējumu līdzšinējā apmērā
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB atklāj, kāpēc pret Kaimiņu rosina sākt kriminālprocesu 3
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. No nežēlīgas kažokzvēru audzētavas izglābtas lapsiņas mīlīgi spēlējas kā kaķēni 4
6 stundas
LE
LETA
Laukos
FOTO. Šogad Latvijā brangāko ķirbi izaudzēja Ingrīda no Dobeles
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz slimnīcai nepaspēja! Šorīt bērniņš piedzimis pie Dzemdību nama ieejas 6
9 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 69
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvu siltuma rekordiem. Sinoptiķi par laikapstākļiem tuvākajā nedēļā 2
19 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Laikā, kad strauji izplatās Covid-19, darbu pamet epidemiologi 13
20 stundas
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Latviešu balādes un Baha variācijas. Armanda Znotiņa recenzija par spilgtākajiem nedēļas mūzikas notikumiem
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Katastrofālās situācijas dēļ slēdz vienu no vecākajām Rīgas viesnīcām – “Metropoli”
17 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Viengadīgās” dārza puķes arī nākošgad: dārznieces meistarstiķis, kā to izdarīt!
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Beidzot tapis zināms, ko tieši princis Viljams čukstēja Keitai dievkalpojumā, kurā aiz viņiem sēdēja Harijs un Megana 6
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Influencere Elīna Didrihsone komentē savas vizuālās pārmaiņas: “Tur es vēl izskatos kā maza meitene!”” 6
17 stundas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
“Līmlente uz stikla.” Ilzes Kļaviņas recenzija par izrādi “Monstrs” Dailes teātrī
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 51
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Agnese Rakovska atzīst: uz precēšanos vīru pamudinājusi viņa 1
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
18 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
1 diena
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
1 diena
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien vissvarīgākais – tavas attiecības ar tev mīļiem cilvēkiem! Horoskopi 24.oktobrim
10 stundas
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Latviešu balādes un Baha variācijas. Armanda Znotiņa recenzija par spilgtākajiem nedēļas mūzikas notikumiem
22:13
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
“Līmlente uz stikla.” Ilzes Kļaviņas recenzija par izrādi “Monstrs” Dailes teātrī
22:12
NA
NORMUNDS AKOTS
Ziņas
“Gunāra Priedes mantojums”. Normunda Akota recenzija par Valmieras teātra izrādi “Jaunākā brāļa vasara.”
22:00