Pedro Sančess
Pedro Sančess
Foto: Andrea Comas/AP/SCANPIX/LETA

Sociālisti uzvar Spānijā 0

Spānijas premjerministra Pedro Sančesa valdošā Sociālistu partija uzvarējusi vēlēšanās ceturto reizi četros gados, taču atkal nav ieguvusi balsu vairākumu, lai izveidotu stabilu valdību. Vēlētāju zemā aktivitāte apliecina nogurumu un vilšanos par partiju nespēju rast izeju no politiskā strupceļa. Jaunajā parlamentā, kas sāks darbu decembra sākumā, ir pārstāvētas 16 partijas.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas
Analītiķu ieskatā, Spāniju atkal gaida ilgstošas sarunas par koalīcijas valdības veidošanu.

Sociālisti ieguvuši 120 vietas, kas ir par trim mazāk nekā vēlēšanās šā gada aprīlī. Lai izveidotu vienpartijas valdību, vajadzīgi 176 mandāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā vai citādi, mēs izveidosim rīcībspējīgu valdību un izvedīsim valsti no politiskā strupceļa,” uzrunā pēc vēlēšanām paziņoja sociālistu līderis Sančess, aicinot līdzdarboties visas politiskās partijas, izņemot tās, kas vēršas pret līdzāspastāvēšanu un kurina naidu.

Lai rastu kompromisu valdības veidošanā, partiju līderiem nāksies apvaldīt savas ambīcijas, jo vēlētāji varētu boikotēt varbūtēju piekto vēlēšanu rīkošanu piecu gadu laikā, atzīmē aģentūra “Reuters”. Šobrīd ticamākais iznākums varētu būt sociālistu mazākuma valdības veidošana.

Galēji kreisā partija “Unidas Podemos” (“Kopā mēs varam”), kas pirms dažiem mēnešiem atteicās veidot koalīcijas valdību ar sociālistiem, zaudēja daļu atbalstītāju, iegūstot 35 mandātus. Vēl nesen valdošajai konservatīvajai Tautas partijai veicās labāk nekā aprīļa vēlēšanās, pavairojot mandātu skaitu no 66 līdz 88.

Lielākā ieguvēja pēdējās vēlēšanās bija labējā partija “Vox”, kas spēja divkāršot savu vietu skaitu parlamentā, kļūstot par trešo lielāko politisko spēku valstī.

Kā atzīmē spāņu mediji, vēlētājus piesaistīja “Vox” konservatīvā nostāja un vēršanās pret separātisma tendencēm Katalonijas apgabalā. Pavairojot deputātu skaitu parlamentā no 24 līdz 52, galēji labējā partija “Vox” ir ieguvusi lielāku ietekmi nākamās valdības veidošanā un likumprojektu izstrādāšanā. “Vox” līderis Santjago Abaskals paziņojis, ka centīsies izveidot “patriotisku alternatīvu” Spānijai. Partiju “Vox” par tās “satriecošo progresu” vēlēšanās apsveikusi Francijas galēji labējo līdere Marina Lepēna.

Lielākā zaudētāja vēlēšanās bija centriski labējā “Ciudadanos” (“Pilsoņu partija”), kuras deputātu skaits parlamentā sarucis no 57 līdz desmit. Pavasarī tās līderis Alberts Rivera atteicās sadarboties ar sociālistiem valdības veidošanā, mēģinot kopēt partijas “Vox” stingro nostāju pret imigrāciju un separātismu Katalonijā, taču bez panākumiem. Katalonijā partijas, kas atbalsta apgabala neatkarību, ieguva 23 mandātus.