Foto: Uldis Muzikants, Inita Šteinberga

Steidzamie darbi ziemciešu dobē: ravē, pārstāda, dala cerus 0

No pavasara vēl var sagaidīt visu – gan siltuma, gan aukstuma rekordus, taču augiem vislielākās grūtības sagādā ūdens trūkums. Sevišķi rūpīgi laista jaunos – pērn un šogad iestādītos – kociņus, apravētos un uzrušinātos augus. No sausuma cieš rododendri, tūjas, krūmmellenes.

Reklāma
Reklāma

Sakārto puķu dobes

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

“Ap šo laiku jau visam segumam jābūt noņemtam, vecajiem lakstiem nogrieztiem. Augus piebaro un aprušina,” skaidro puķkope Sanita Reinberga no Talsu puses.

Patlaban ziemciešu dārzā var darīt visu, kas vajadzīgs: ravēt, pārstādīt, dalīt cerus. Drīkst rīkoties droši ar visām ziemcietēm. Puķu audzētāja vairāk mudina priecāties par savu dārzu un rīkoties spontāni. Augi ir pacietīgi un piedos arī mazas kļūmes, piemēram, it kā nepareizu stādīšanas laiku. Daudzi dārzu saimnieki ir mazliet iebiedēti, ka peonijas drīkst pārstādīt tikai agri rudenī. Arī hostas pavasarī nedrīkstot kustināt. Drīkst gan! Pat ja asni jau pastiepušies garumā, šīs ziemcietes var droši dalīt. Varbūt pēc pārstādīšanas to ziedēšana nebūs tik grezna un lapas tik kuplas, taču tās ieaugsies. Pieredze liecina, ka pavasara augšanas trakumā augi ir gatavi piedot daudzko, pat pārstādīšanu ar ziedpumpuriem. Stress augam būs minimāls, ja to no vienas vietas tūliņ pārliks citā. Galvenais – stādu nedrīkst iekaltēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziemciešu dobi var vērot augam un tikai pēc laika izlemt, ko tajā koriģēt. Dažkārt augi paši izveido tik skaistas kompozīcijas, ka nevajag iejaukties. Ja tomēr šķiet, ka kaut kas ir nevietā, cerus var apcirst vai rakt ārā, lakstus apgriezt un augus pārstādīt citā vietā.

Pārstādītajiem augiem nodrošina vajadzīgo ūdens daudzumu. Ja pārāk karsta saule, pārstādīto puķi noēno.

••• Ir puķes, kurām biežāk vajag pārstādīšanu. Piemēram, margrietiņām vai gandrenēm, kad tās sanākušas virszemē.

Atjauno augsni

Augi mēdz paši atrast sev labas vietas. Piemēram, skaists ir deviņvīruspēks, kurš ieaudzis blakus verbēnu ceram. Citiem augiem traucējošās lapas no apakšpuses, kad stumbrs stiepsies garumā, varēs noraut.
Foto: Uldis Muzikants, Inita Šteinberga

Ir laiks ziemciešu stādījumiem uzbērt augsnes kārtiņu. Tam labi der auglīgs komposts, ko var ierakt vai iekašāt arī grāvīšos ap augiem. Sevišķi tas vajadzīgs šopavasar, jo pēc pamatīgās liešanas pērnvasar daudziem augiem noskalojusies augsne. Ziemā no izsalšanas labi pasargāja laksti, kurus puķkope iesaka augiem rudenī nenogriezt. Puķēm patīk, ja to laksti atmirst pamazām un sargā līdz pavasarim.

Mulčētām dobēm šo slāni pirms mēslošanas vai papildu augsnes kārtas uzbēršanas nogrābj. Ja to nevēlas darīt, labāk lietot šķidro mēslojumu, kad paaugušies puķu laksti.

Jārēķinās, ka ar mizu mulčētās dobēs augi jābaro vairāk, jo arī mulča paņem daļu no augsnes slāpekļa, turklāt zem tās augsne iesilst lēnāk, un tā ir laba vieta gliemežu oliņām. Puķkopei Sanitai mulča nepatīk, viņa savā dārzā to nelieto. Puķkope uzskata – tā ir tikai tāda modes tendence, kad šķiet, ka dobes pilnīgam nobeigumam vajadzīga mulčas kārta. Iekoptā dobē laksti paši sakļaujas un neļauj augt ne­zālēm, saglabā mitrumu. Pret daudzgadīgām nezālēm nepasargās arī mizu mulča, kā dažkārt veltīgi cer.

Reklāma
Reklāma

Dod mēslojumu

Aktīvas ceļotājas dobē ir mētras. To liekos dzinumus var izraut pat vasarā. Šī kaķumētra tuvojas ozolītes ceram, bet vēl var neuztraukties, jo tās ir līdzvērtīgas pretinieces.
Foto: Uldis Muzikants, Inita Šteinberga

Visām puķēm der pavasara mēslojums – tajā ir vairāk slāpekļa. Kad augsne ir mitra no lietus, pa to izkaisa granulas. Ja uzspīd saule, granulas ierušina augsnē. Auglīgās dārza augsnēs ar vienu piebarošanas reizi pietiek. Ja dobēm uzbērts komposts vai satrūdējuši kūtsmēsli, iespējams, var iztikt bez mēslojuma vai lietot to mazāk.

Smilšainās augsnēs gan augi jābaro vairākas reizes sezonā.

Ja augs ir labi pabarots, tas skaisti zied un ir veselīgs. Piemēram, miltrasa nav tik bīstama labi apkoptām miķelītēm, monardām, delfīnijām. Plānojot barošanu, jāvēro augi. Ja tie attīstās labi, aug raženi, papildus mēslot nevajag, bet bālos un vārgos gan. Granulētajam mēslojumam ir ilgstošāka iedarbība, bet šķidrais iedarbojas tūlīt. Šos abu veidu mēslojumus var kombinēt. Papildu barības porcijas noteikti jādod ziemciešu kompanjoniem – dekoratīvajiem krūmiem, hortenzijām un rozēm.

Pēdējā laika modes tendence ir tā sauktie pļavveida dārzi, kad ziemcietes integrē it kā pļavā. Arī Sanitai tas patīk. Puķes nemēslo vispār vai tikai pavisam nedaudz. Turklāt pārstādīšana tajos vajadzīga reti. Augiem ļauj pašiem brīvi pārvietoties un veidot savu estētiku.

••• Ziemcietes nedrīkst pārmēslot – tad tām veidojas liela zaļā masa. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc puķēm laksti izkrīt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.