
Viens otru papildina 2
Vērtējot pēc uzņēmējdarbības veida, Latvijā daudz ģimenes uzņēmumu var sastapt lauksaimniecībā un pakalpojumu sfērā, piemēram, kravu pārvadājumos, konsultāciju biznesā, sava un nomāta nekustamā īpašuma apsaimniekošanā, tirdzniecībā.
Mazāk ģimenes uzņēmumi pārstāv ražošanu, bet tieši šajā sfērā jau desmit gadus darbojas SIA “Duo AG”, kura īpašnieki ir vīrs un sieva Gatis un Aina Poiši. Uzņēmums ražo 35 veidu no dabiskiem produktiem auksti spiestas eļļas. Pērn apgrozīti 118 tūkstoši eiro, kas ir par 19% vairāk nekā iepriekšējā gadā, uzņēmums strādā ar peļņu, liecina “Lursoft” dati. Par “kases grāvējiem” biznesa idejas autors un realizētājs G. Poišs nosauc eļļu no kokosa un melnās ķimenes. “Tie ir populāri pasaulē. Melnā ķimene tā tiek slavēta, ka šķiet tikai no nāves neārstē,” smej uzņēmējs, kurš sarunā atzīst sievas – sabiedrībā pazīstamās ģimenes psihoterapeites Ainas Poišas – ieguldījumus uzņēmuma darbībā.
“Man ir cita saikne ar pasauli, kas nav izteikta biznesa vide. Es varu sajust, kas notiek ar cilvēkiem, ko viņi domā, kas viņus uztrauc. Es neražoju, bet es varu dot pienesumu ar attieksmi, cita veida informāciju. Mēs viens otru papildinām,” saka A. Poiša. “Mums ir pilnīgi atšķirīgas sfēras. Ja tā nebūtu un vēl ņemot vērā mūsu personības, jo abi esam dominējoši, līderi, nedomāju, ka mēs varētu kopīgu biznesu vadīt.” Ražošana ir Gata pārziņā, bet Aina vada seminārus, izpaužas profesionāli. Gada beigās, dalot dividendes, katra pienesums naudā esot kā uz delnas. Aina smej, ka “eļļu vīru” viņai neizdodoties pārspēt. Viņa atzīst, ka uzturēt darbu un privāto dzīvi līdzsvarā ir pietiekami sarežģīti. Pilnīgi nenest darbu uz mājām ir neiespējami, jo “ar to mēs dzīvojam”. Briesmas ir klāt, ja darbs pārņem visu dzīvi un nav nekā personīga, parādās trešais ģimenes loceklis – darbs, ideja, rūpes par darbiniekiem. “Man ir bijis jāstrādā ar pāriem, kuri ir teikuši, ka viens otram ir par daudz, jo viņiem ir kopīgs ģimenes uzņēmums. Tas, ka 24 stundas viņi redz viens otru, tas ir par daudz, tas izsmeļ,” stāsta psihoterapeite, ja situācija nav pārāk smaga, reizēm pat palīdzot, ka ģimenes locekļi neatrodas vienā telpā.