Ukrainas pretdronu vienības karavīri meklē Krievijas dronus Avdijivkas virzienā, Ukrainā, pirmdien, 2024. gada 6. maijā.
Ukrainas pretdronu vienības karavīri meklē Krievijas dronus Avdijivkas virzienā, Ukrainā, pirmdien, 2024. gada 6. maijā.
Foto: AP/SCANPIX

“Nogaliniet krievus, saņemiet punktus” Vai Ukrainas jaunā dronu sistēma padara karu par spēli? 0

Ukrainas karavīri tagad var apmainīt video ar apstiprinātiem ienaidnieka nogalināšanas gadījumiem pret punktiem, kurus iespējams izmantot ekipējuma iegādei, informē bbc.com.

Reklāma
Reklāma
“Jāatbild pilnā apmērā…” Medvedevs aicina Putinu veikt preventīvus triecienus Rietumiem
“Šie cilvēki pēc 10 gadiem būs visbagātākie!” IT speciālists aizsāk soctīklu diskusiju, atklājot biedējošu nākotnes ainu
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 2
Lasīt citas ziņas

Šādi attēli tiek saņemti katru dienu – tūkstošiem. Karavīri un tehnika tiek medīti gar Ukrainas plašajām frontes līnijām. Viss tiek filmēts, dokumentēts un saskaitīts.

Tagad šie materiāli tiek arī izmantoti, Ukrainas militārpersonas cenšas gūt jebkādas priekšrocības cīņā pret ievērojami pārāku pretinieku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar sistēmu, kas pirmoreiz tika testēta pērn un tiek dēvēta par “Dronu armija: bonuss” jeb “e-punkti”, vienības var nopelnīt punktus par katru nogalinātu Krievijas karavīru vai iznīcinātu tehniku.

Līdzīgi kā populārajās videospēlēs “Call of Duty” vai 70. gadu televīzijas šovos – punkti garantē balvas.

“Jo stratēģiski nozīmīgāks un sarežģītāk sasniedzams mērķis, jo vairāk punktu vienība saņem,” teikts Brave1 komandas paziņojumā. Šī komanda apvieno valdības un militārās nozares ekspertus.

“Piemēram, ienaidnieka raķešu palaišanas sistēmas iznīcināšana ir 50 punktu vērta, iznīcināts tanks – 40 punkti, bet bojāta tehnika – 20 punkti.”

To var dēvēt par kara spēļošanu. Katrs augšupielādētais video tiek rūpīgi analizēts Kijivā, un punkti tiek piešķirti atbilstoši mainīgām militārajām prioritātēm.

“Pirmkārt, tas ir par datu kvalitāti, par kara matemātiku un izpratni, kā efektīvāk izmantot ierobežotos resursus,” saka digitālās transformācijas ministrs Mihailo Fedorovs, kurš atbild par e-punktu sistēmu.

Fedorova birojā atrodas milzīgs ekrāns, kurā redzamas desmitiem dronu tiešraižu no frontes. Šīs straumes sniedz spilgtu ieskatu Ukrainas dronu karā, kurā, kā apgalvo komandieri, lidojošie roboti šobrīd izraisa aptuveni 70% no visiem Krievijas spēku zaudējumiem.

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākuma sociālo tīklu plūsmas ir pilnas ar dronu uzbrukumu video, bieži papildinātām ar smagās mūzikas skaņu celiņiem.

Sprādzienos lido tanku torņi. Vientuļi karavīri cenšas aizsargāties no uzbrūkošiem droniem ar šautenēm vai pat nūjām. Skats ir šausminošs. Katrs video dokumentē pretinieka nāvi. Kad drons detonē, attēls kļūst izplūdis.

Reklāma
Reklāma

Taču bez šīs nežēlīgās realitātes frontes vienības tagad zina, ja viņi var pierādīt savus panākumus, viņi var saņemt atalgojumu.

BBC sazinājās ar vairāk nekā desmit dažādām vienībām, lai noskaidrotu viņu domas par sistēmu. Atbildes bija dažādas.

“Kopumā es un mani biedri uz šo sistēmu raugāmies pozitīvi,” saka 108. teritoriālās aizsardzības brigādes karavīrs Volodimirs. Viņš lūdza neizpaust uzvārdu.

Viņš uzsver, ka uzbrukuma droni tiek bieži zaudēti, un e-punktu sistēma palīdz kompensēt ekipējuma iztrūkumu.

“Tā ir iespēja kompensēt zaudēto, vienlaikus nodarot maksimālu kaitējumu ienaidniekam,” viņš saka.

Mehanizētajai brigādei, kas šobrīd cīnās Ukrainas ziemeļaustrumos, bija nepieciešami aptuveni trīs mēneši, lai pierastu pie sistēmas. “Sākumā bija sarežģīti, bet, kad sapratām, kā tā darbojas, izrādījās visai pieņemami,” saka karavīrs ar segvārdu “Džeks”.

“Mūsu puiši ir izsmelti, un viņus vairs nekas īsti nemotivē,” viņš turpina. “Bet šī sistēma palīdz. Mēs saņemam dronus, un vīri par saviem sasniegumiem tiek apbalvoti.”

Taču ne visi ir pārliecināti. “Motivācijas pamatjautājumu tā neatrisina,” uzsver karavīrs ar segvārdu Čūska. “Punkti cilvēkus no dezertēšanas neatturēs.”

Karavīrs vārdā Dmītro atsūtīja garu atbildi, kurā kritizēja to, ka vienības bieži strīdas par to, kam pieder konkrētais uzbrukums, vai apzināti mērķē uz jau bojātu tehniku, lai iegūtu punktus.

Viņaprāt, šī sistēma ir morāli apšaubāma. “Tā ir mūsu samaitātā ieraduma izpausme – pārvērst visu par peļņu, pat mūsu pašu nolādēto nāvi,” viņš raksta.

Tomēr e-punktu programma atspoguļo Ukrainas pieeju karam: radošu, inovatīvu un balstītu pragmatismā. Fedorovs norāda, ka šobrīd tajā piedalās 90–95% kaujas vienību, kas nodrošina nemitīgu datu plūsmu.

“Mēs sākām saņemt kvalitatīvu informāciju, un, balstoties uz to, pieņemam stratēģiskus lēmumus,” viņš saka. “Dati ļauj mums ierosināt izmaiņas, bet to pamatā vienmēr ir militārā stratēģija.”

Kādā anonīmā biroju ēkā Kijivā BBC tikās ar analītiķiem, kuri ik dienu pārskata uzbrukumu kadrus, pārbauda katru trāpījumu un piešķir punktus atbildīgajām vienībām.

“Mums ir divas kategorijas: trāpīts un iznīcināts,” saka Volodija. Katrai kategorijai ir sava punktu vērtība. Viņš atklāj, ka sagūstīt ienaidnieku ir vērtīgāk nekā viņu nogalināt – karagūstekņus vēlāk var izmantot apmaiņai.

“Par vienu nogalinātu Krievijas karavīru tiek piešķirts viens punkts. Ja viņu sagūsta – desmit,” viņš skaidro.

Volodijas komanda katru dienu analizē tūkstošiem video. “Visgrūtāk noteikt ir artilērijas trāpījumus,” viņš atzīst. “Krievu spēki ļoti labi prot slēpties un būvēt pozīcijas.”

Karavīri var izvēlēties vairāk nekā 1600 preču, iegādāties tās par punktiem un atstāt atsauksmes, bet maksā Aizsardzības ministrija.

Brave1 Marketplace nav paredzēts kā tradicionālā militārā iepirkuma aizvietotājs, bet gan kā papildinājums, lai vienībām būtu ātrāka piekļuve nepieciešamajam – no droniem līdz transportlīdzekļiem ievainoto evakuācijai.

Punkti par nogalināšanu. Amazon kara vajadzībām. Dažiem tas var šķist nežēlīgi vai pat necilvēcīgi, taču tāds ir karš. Un Ukraina ir apņēmusies turēties, izmantojot katru iespēju, lai cīnītos efektīvāk un gudrāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.