
Vienkāršs veids, kā uzlabot miegu – palīdz pat tiem, kuri cieš no bezmiega 0
Ja naktīs mokaties bezmiegā, varbūt atbilde nav medikamentos, bet gan vienkāršā kustībā. Jauns pētījums liecina, ka noteiktas fiziskās aktivitātes būtiski uzlabo miega kvalitāti un samazina bezmiega simptomus, informē cnn.com.
Pētījumā analizēti 22 klīniskie izmēģinājumi, kuros piedalījušies vairāk nekā 2400 cilvēku ar dažādas pakāpes bezmiega traucējumiem. Rezultāti parādīja, ka mērenas intensitātes vingrošana, īpaši joga, taiči, kā arī regulāra staigāšana vai skriešana, uzlabo miega ilgumu, kvalitāti un samazina nomodā pavadīto laiku gultā.
Piemēram, joga, kas veikta divas līdz sešas reizes nedēļā 45 līdz 60 minūtes ilgi viena līdz četru mēnešu periodā, palīdzēja pētījuma dalībniekiem pagarināt miegu vidēji par divām stundām un samazināja nomodā pavadīto laiku par aptuveni vienu stundu.
Arī taiči – senais kustību mākslas veids – izrādījies ļoti efektīvs. Vingrojot divas līdz trīs reizes nedēļā 45 līdz 60 minūtes, dalībnieki gulēja par 52 minūtēm ilgāk un pavadīja par 29 minūtēm mazāk laika nomodā pēc iemigšanas mēneša līdz četru mēnešu laikā.
Savukārt cilvēki, kuri trīs līdz piecas reizes nedēļā nodarbojās ar staigāšanu vai skriešanu 30 līdz 75 minūtes sešus mēnešus, ziņoja par ievērojamu bezmiega simptomu mazināšanos.
Kā norāda pētnieki, šīs aktivitātes ir salīdzinoši vienkārši iekļaut ikdienas dzīvē. Turklāt tās ir ar minimālām blakusparādībām, īpaši salīdzinājumā ar zālēm. Vēl vairāk – fiziskā slodze palīdz regulēt stresu, uzlabo garastāvokli, mazina trauksmi un paaugstina miega hormona melatonīna līmeni. Tas viss kopā veicina kvalitatīvāku un dziļāku miegu.
Pētījuma autori uzsver, ka, lai gan bezmiega ārstēšanā zelta standarts ir kognitīvi biheiviorālā terapija, vingrošana ir pieejama un efektīva alternatīva, ko var uzsākt ikviens. Turklāt fiziskās aktivitātes ietekme uz miegu var būt tikpat nozīmīga kā psihoterapija, īpaši tiem, kam nav iespējas apmeklēt speciālistu.
Svarīgi gan atcerēties, ka aktīvās nodarbības būtu jāizvairās veikt tieši pirms gulētiešanas. Labāk tās ieplānot vismaz stundu iepriekš, lai ķermenis paspētu nomierināties.
Ja bezmiegs tomēr neuzlabojas arī pēc regulārām fiziskām aktivitātēm, eksperti aicina meklēt palīdzību pie miega speciālista. Piemēram, kognitīvi biheiviorālā terapija bezmiega ārstēšanai joprojām ir efektīvākais risinājums ilgtermiņā.