Foto – LETA

Suns pie ķēdes tikai ārkārtas gadījumos 0

Suņi ir sociāli dzīvnieki, kam nepieciešama pastāvīga saikne ar cilvēku, uzticības pilnas attiecības. Taču nereti dzīvnieks jātur pie ķēdes, piemēram, laukos apkārt mājai nav žoga un suns mēdz klaiņot, ģimenē ir mazi bērni, vai gar māju staigā daudz cilvēku utt. Taču, pie ķēdes dzīvojot, mainās ne tikai suņa uzvedība, bet arī psihe. Kā rīkoties, lai dzīvnieks nebūtu mūžīgais cietējs, lai dzīve būtu pilnvērtīga?

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā
Lasīt citas ziņas

– Saimnieks pāri pagalmam var novilkt viegli slīdošu trosi. Tā ļaus sunim justies brīvākam. Turklāt, ja dzīvnieks ķēdē pielikts kā sargs, varēs pārraudzīt lielāku platību. Labs variants ir pietiekami liela voljera ierīkošana. Tajā noteikti jāatrodas siltinātai būdai, kā arī barības un ūdens bļodām. Vienmēr pārliecinieties, vai suns nav apgāzis ūdens trauku! Barību un ūdeni vislabāk novietot stabilā, dzīvnieka augumam piemērotā statīvā, – skaidro kinoloģe Jūlija Bogomolova.

Ja suns tiek turēts ķēdē vai voljerā, jāgādā, lai ir kur paslēpties no asa vēja, no lietus un karstiem saules stariem. Jāuzmana, lai suņa būdā un apkārtnē nesavairojas ektoparazīti, piemēram, blusas. Ja dzīvnieks kasās, tas ir normāli, bet, ja kasīšanās ir pārāk bieža, jāmeklē cēlonis. Ja suns nokārtojis dabiskās vajadzības ķēdes atļautajā rādiusā, čupiņas jānovāc, jo apkārtne jātur tīra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vismaz reizi dienā suns jāizved brīvā pastaigā, jāļauj tam izskrieties, nokārtot savas darīšanas. Svarīgi ir vest garākā pavadā un iemācīt mierīgi soļot līdzās. Pastaiga īsā pavadā uzbudinās suni, kas tāpat jau augu dienu ir piesiets.

– Iesaku runāties ar suni, biežāk noglāstīt savu četrkājaino draugu un mājas sargu. Obligāti pārbaudiet, vai suņa kakla siksna nav kļuvusi par šauru, norīvējusi ādu vai, nedod dievs, tajā iegriezusies. Nepiesieniet dzīvnieku vietās, kur tas var sapīties vai pakārties saitē, lecot pāri žogam. Vislabāk suni turēt slēgtā pagalmā aiz apmēram 180 cm augsta žoga. Iegaumējiet: sunim nepatīk visu laiku būt vienam, dzīvnieks skumst un ilgojas pēc saimnieka, – stāsta kinoloģe.

Daudzi ķēdē turēti suņi rok bedres, kož asti, grauž būdu. Jāgādā, lai arī šādam mājdzīvniekam būtu rotaļlietas, kas kliedē vienmuļo dzīvi. Saimniekam jābūt vērīgam un jācenšas laikus pamanīt pārmaiņas dzīvnieka uzvedībā, kas var liecināt par pārsalšanu vai pārkaršanu, ievainojumiem, iekaisumiem. Ja kaut kas nevēlams novērots, jākonsultējas ar veterinārārstu. Saimniekam ar suni jāveido draudzīgas attiecības un jāatceras, ka ķēde jāizmanto tikai ārkārtas gadījumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.