Foto – Ieva Čīka/LETA

Uzšaut gaisā prieku un naudu. Kas jauns šogad pirotehnikas piedāvājumā, un kā sevi pasargāt no nelaimes 0

Gatavojoties Jaungada sagaidīšanai, saimnieces gādā cienastu, bet vīri – salūtu. Kas jauns parādījies pirotehnikas veikalos un kas jāņem vērā, salūtu iegādājoties?

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Pirotehnikas efektu vidū populārākās ir gaismas šļakatas. Lai tām piešķirtu krāsas toni, jau kopš senās Ķīnas laikiem (viens no ķīniešu “Četriem diženajiem izgudrojumiem” ir melnais šaujampulveris, kura sastāvā ietilpst kālija nitrāts, sērs un kokogle attiecībās apmēram 15:3:2) pulvera sastāvam pievienoja metāla sāļus. Lai iegūtu zaļo krāsu, izmanto bārija sāļus, sarkanu krāsu dod stroncija sāļi, zilu krāsu – vara, oranžo – kalcija un dzelteno – nātrija sāļi. Šodien salūtu dažādos sastāvos iekļauts viss varavīksnes spektrs – no purpura līdz tumši zilam. Īpašu nokrāsu petardēm un salūtiem piešķir zibsastāvi, kas sastāv no oksidētāja un metāla. Tie deg ļoti strauji, izdalot lielu daudzumu spilgtas gaismas. Tos izmanto spilgtu zibšņu iegūšanai.

Populāro salūta bateriju jaunākā māsa ir tā sauktā Romas svece. Salūta baterijā ir apvienotas daudzas kartona caurules, bet Romas sveci veido viena caurule, toties gara. Vairāki (5 – 10) šaujampulvera maisījumi ir savienoti ar palēninātājiem un tiek ar svilpieniem izšauti pa vienu caurules galu secīgi viens aiz otra ar noteiktu intervālu, noteiktu pirotehnisko efektu veidā. Katra barterija ir kā rūpīgi pārdomāta pirotehniskā izrāde.

Jaunumi pirotehnikas veikalos

CITI ŠOBRĪD LASA

Veikalos parādījušās jaunas salūtu baterijas, kas ir ar dažādiem efektiem un nevar apgāzties, vēsta Jānis Nutovcs, SIA “Petarde.ltd” vadītājs. “Pircējam ieteiktu pamēģināt jaunās salūtu baterijas “Masterforse”. Tām ir 88 šāviņu baterija ar 13 dažādiem efektiem, kas veikalā maksā EUR 40. Šāviņi paceļas apmēram 20 metru augstumā. Iepakojums ir stabils, apakšā platāks nekā augšā, tādēļ nevar apgāzties uz zemes. Iekārtu palaiž, aizdedzinot degli, kas darbojas 8 – 10 sekundes. Tā ir otrās klases iekārta, tāpēc tai nedrīkst atrasties tuvāk par astoņiem metriem. Tomēr labāka redzamība būs, ja atkāpsies metrus 25 – 30. Tad arī varēs izvairīties no salūta “nokrišņu” dažādu papīrīšu un gružu nokļūšanas uz drēbēm,” viņš skaidro.

“Mēs izplatām Eiropā pazīstamo firmas “Tropic” produkciju. Ieteiktu jauno “American” bateriju, kuras kvalitāte tuvojas augstākajai klasei. Baterija divu minūšu laikā izšauj 87 lādiņus ar septiņiem dažādiem efektiem. Daļa lādiņu lido vertikāli, daļa slīpi. Kas sasniedz 50 metru augstumu. Stobra diametrs ir 30 mm, lielāks nekā parastajām baterijām, kam tas ir 20 mm. Tātad lādiņš var augstāk uzlidot un efektīgāk uzsprāgt. Kaste ir plata un stabila. Labākais skatīšanās attālums ir 50 metri, cena 78 eiro,” ieteic Arvis Zārbergs, SIA “Aldi” valdes loceklis.

“Tirdzniecības jaunums ir baterijas “PaintingSkay”. Tās atrodas stabilā trīsstūrveida iepakojumā un tiek izšautas dažādos slīpumos 45 sekunžu laikā. Komplektā 35 raķetes ar pieciem efektiem, kas paceļas 20 metru augstumā. Labākais apskates attālums 30 metri. Cena 50 eiro,” informē Marta Lukaševica-Šacilo, veikala “Pirotehnika Baltika” pārdevēja konsultante.

Nelaime iespējama trīs veidos

Pirotehniskās iekārtas lido, deg un sprāgst. Visos šajos veidos tās var izraisīt nelaimes gadījumus, un viens no iemesliem var būt nekvalitatīva prece. Tādēļ pirotehnika ir iekļauta bīstamu preču sarakstā un pirotehnisko ierīču tirgošana tiek licencēta. Produkciju un tirgotājus kontrolē un licences izsniedz Valsts policija, kuras mājaslapā var iepazīties ar licencēto uzņēmumu sarakstu. Šogad ir licencēti 52 uzņēmumi, tā ka izvēle ir. Ja kāds pērk pirotehniku “no rokas”, risks ir krietni lielāks. Raķete var uzsprāgt rokās vai vienkārši var izrādīties novecojusi un nestrādājoša. Veikalā ar čeku ir cerība saņemt atpakaļ naudu, bet, pērkot no rokas, tas neizdosies.

Cik augstu lidos, tik tālu jāatiet

Pirotehnika ir diezgan bīstama padarīšana. Ja svētku laikā negribas traumu gūt pašam vai satraumēt savus draugus, jāievēro tās lietošanas noteikumi. Pirotehnikas lietošanai ir kopīgie noteikumi, un daudziem izstrādājumiem ir savi specifiskie. Tāpēc obligāti jāizlasa nopirktās pirotehnikas lietošanas instrukcija, kas ir katram izstrādājumam. Vislabāk to izdarīt divas reizes, lai labāk atcerētos. Katrai detaļai ir nozīme, tā var skart palaišanu un drošības zonu. Atkarībā no instrukcijā noteiktā attāluma tiek izvēlēts piemērots palaišanas laukums. Tas ne tikai garantē drošību, bet arī vislabāko skatu. Daži rekomendē tik tālu atiet no palaišanas vietas, cik augstu raķete uzlidos.

Reklāma
Reklāma

Ja pirotehnika nav nostrādājusi, jānogaida, līdz pilnībā izdeg deglis un citi gruzdošie elementi. Pēc piecām minūtēm var piesardzīgi pieiet pie izstrādājuma un to rūpīgi aplūkot. Nedrīkst pieliekties tā, lai seja vai ķermeņa daļas atrastos virs iekārtas. Jābūt 100% pārliecībai, ka pirotehnika ir nodzisusi. Visas darbības jāveic, turot pirotehniku izstieptās rokās.

“Festivāla bumbas” caurule jāpagriež tā, lai bumba nokristu zemē. Citus pirotehnikas veidus izjaukt nav ieteicams. Vislabāk pirotehniku vismaz uz trim stundām ievietot ūdenī, lai tā pilnīgi izmirktu. Tad to var izmest parastajā atkritumu konteinerā. Stingri aizliegts to sadedzināt. Veikalos parasti tirgo tikai kvalitatīvu pirotehniku ar derīgu lietošanas termiņu. Tomēr kāda kļūme var gadīties ražotāja vainas dēļ. Atliek tikai piezvanīt uz veikalu, nosaukt sērijas numuru un aizvest brāķēto pirotehniku (un preces čeku).

“Uzpošot māju Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanai, neaizmirstiet ieviest kārtību arī lodžijā vai uz balkona. Tur reizēm tiek novietotas nederīgās mantas, pat vecas mēbeles. Augšējo stāvu kaimiņu pa logu nevērīgi izmesta degoša cigarete vai neuzmanīgi izšauta pirotehnika var nejauši iekrist lodžijā, un, ja tur būs viegli uzliesmojošas mantas, var izcelties ugunsgrēks. Ja tomēr nepieciešama ugunsdzēsēju glābēju palīdzība, zvaniet nekavējoties pa tālruni – 112,” aicina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Pirotehnikas klases

* 1. klase – ļoti zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces, kas paredzētas izmantošanai norobežotās telpās, tostarp uguņošanas ierīces, kuras var izmantot iekštelpās;
* 2. klase – zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces, kas paredzētas izmantošanai ārpus telpām norobežotās teritorijās;
* 3. klase – vidējas bīstamības uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai ārpus telpām lielās, atklātās teritorijās un kuru radītā trokšņa līmenis nav kaitīgs cilvēku veselībai;
* 4. klase – augstas bīstamības uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai tikai personām ar speciālām zināšanām (uguņošanas ierīces profesionālai izmantošanai) un kuru radītā trokšņa līmenis nav kaitīgs cilvēku veselībai.

Pirmās klases izstrādājumus pārdod no 14 gadu vecuma, bet otrās un trešās klases – no 18 gadu vecuma.

Avots: Pirotehnisko izstrādājumu aprites likums

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.