Foto – GSTALKER/SHUTTERSTOCK

Vaboļu bars noēd ceriņus. Kas tie par kaitēkļiem? 0

Pavasarī dārzā ieviesās vesels bars vaboļu, kas sāka ēst ceriņus. Tās ir nedaudz mazākas par Kolorādo vabolēm – tumši pelēkas ar sudrabainiem lāsumiem. Kas tās par vabolēm? ANNA MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Latvijas Dabas muzeja vecākais entomologs Jānis Dreimanis spriež, ka pie vainas, visticamāk, ir smecernieks (Otiorhynchus lugdunensis). Vaboles ir 8–12 mm garas, ovālas, parādās aprīlī, maijā. Tās bojā ceriņu lapas un plaukstošos pumpurus. Lapu malās veidojas neregulāri robi. Vaboles aktīvākas ir naktī, nevis dienā. Olas dēj augsnē. Izšķīlušies kāpuri sākumā pārtiek no augsnes trūdvielām, vēlāk no dažādu augu saknēm. Kāpuri līdz 12 mm gari, bez kājām, saliekti C veidā, tie apdzīvo trūdvielām bagātas augsnes. Pārziemo zemsedzē.

Smecernieki ir augēdāji. Īpaši jūlijā, augustā, kad parādās jaunās vaboles, sastopami uz dažādiem lakstaugiem, lauksaimniecības kultūrām, dažādiem lapukokiem, tomēr nozīmīgus bojājumus tie nenodara.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šajā siltajā pavasarī savairojušies un attīstījušies ļoti daudz šo vaboļu īpatņu, tāpat kā daudzām citām kukaiņu sugām. Vai smecernieku skaits būs tikpat liels arī nākamajā pavasarī, vēl par agru spriest,” teic entomologs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.