Saksijas-Anhaltes premjerministra sieva Gabriela apsveic vīru ar uzvaru vēlēšanās.
Saksijas-Anhaltes premjerministra sieva Gabriela apsveic vīru ar uzvaru vēlēšanās.
Foto: Fabian Bimmer/REUTERS/SCANPIX/LETA

Kā noslēdzās Saksijas-Anhaltes land­tāga vēlēšanas Vācijā? 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Vācijas valdošā Kristīgo demokrātu partija (CDU) guvusi negaidīti pārliecinošu uzvaru svētdien notikušajās Saksijas-Anhaltes land­tāga vēlēšanās, saņemot arī psiholoģisku uzmundrinājumu pirms Bundestāga vēlēšanām septembrī.

Konservatīvie ieguvuši 37,1% balsu, un atbalsts CDU salīdzinājumā ar iepriekšējām vēlēšanām, kas notika 2016. gadā, ir pieaudzis par septiņiem procentiem. Šī uzvara CDU bija ļoti nepieciešama, lai atgūtu pašpārliecību pirms rudenī gaidāmajām Bundestāga vēlēšanām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nozīmē, ka CDU saglabās kontroli Saksijas-Anhaltes landtāgā, veidojot koalīciju ar mazākajām partijām. CDU uzvara varētu kliedēt bažas par partijas sašķeltību pēc sīvās cīņas par kanclera kandidatūru aprīlī un vairot CDU jaunā līdera Armīna Lašeta popularitāti. Lašets ir arī partijas kandidāts kanclera amatam.

Analītiķi atzīmē, ka CDU vēl gaida nopietna sāncensība Bundestāga vēlēšanās ar galēji labējo partiju AfD, kuras pozīcijas ir īpaši stipras Vācijas austrumos. Parasti vēlēšanu iznākumam Saksijā-Anhaltē, kur ir tikai 2,2 miljoni iedzīvotāju, nav lielas ietekmes valsts politikā, bet šogad to vērtē kā ieskaņu pirms Bundestāga vēlēšanām 26. septembrī.

Ar vēlēšanu iznākumu var būt apmierināts Saksijas-Anhaltes federālās zemes premjerministrs Rainers Haselofs, kurš vadījis vietējo valdību kopš 2011. gada. “Es pateicos visiem mūsu pilsoņiem, ka viņu ievērojams vairākums izvēlējās demokrātiju un novilka līniju starp mums un labējiem, saglabājot mūsu kā demokrātu tēlu,” Haselofs teica intervijā Vācijas televīzijā. Analītiķi saista CDU uzvaru ar Haselofa personīgo popularitāti.

Par eiroskeptiķu partiju “Alternatīva Vācijai” (AfD), kas visu priekšvēlēšanu kampaņas laiku mina CDU uz papēžiem, balsojuši 20,8% vēlētāju, atstājot to otrajā vietā. Atbalsts AfD ir sarucis par trim procentiem, salīdzinot ar 2016. gada vēlēšanām. AfD kampaņas galvenais uzstādījums bija imigrācijas ierobežošana, kā arī valdības ieviesto stingro Covid-19 ierobežojumu kritika. Eksperti atzīmē, ka AfD cer pavairot savu atbalstītāju skaitu federālajās vēlēšanās septembrī.

Trešajā vietā izvirzījusies kreiso ekstrēmistu partija “Die Linke” (“Kreisie”), kas ar 11,2% balsu spēja apsteigt sociāldemokrātus (SPD), kuri pārdzīvo grūtus laikus un savāca tikai 8,4% balsu.

Reklāma
Reklāma

Zaļo partija, kas nesen notikušajās zemju landtāgu vēlēšanās Vācijas rietumos guva nepieredzēti labus panākumus, Saksijā-Anhaltē spēja pārliecināt tikai 6,1% vēlētāju. Analītiķi atzīmē, ka Zaļo partijai ir tradicionāli maz atbalstītāju valsts austrumos.

Konservatīvi liberālā Brīvo demokrātu partija (FDP) ieguva 6,4% balsu, nedaudz palielinot savu atbalstītāju skaitu, salīdzinot ar 2016. gada vēlēšanām.

Zaļo neveiksme varētu pamudināt konservatīvos atteikties no koalīcijas ar viņiem Saksijas-Anhaltes land­tāgā un veidot valdību ar sociāldemokrātiem un brīvajiem demokrātiem. Visas partijas ir atteikušās sadarboties ar galēji labējo AfD.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.