Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto-Shutterstock

“Vai jebkurš var uzdoties par detektīvu un mani slepus izsekot?” Par privātdetektīvu darbības noteikumiem Latvijā 0

Ko drīkst darīt privātdetektīvi, un kas regulē, kontrolē šo darbības sfēru? Vai jebkurš var uzdoties par detektīvu, mani izsekot un slepus novērot? Jautā Anita Rīgā.

Reklāma
Reklāma

Darbība noteikta likumā

“Kamēr var cirpt, ir jācērp!” Sabiedrību šokē cenu atšķirības starp “Depo” un “Maxima”
TV24
Advokāts: Medīs darījumus virs 750 eiro, bet tikmēr valsts zaudējumos noraksta 600 miljonus? Šeit ir nesakritība!
Veselam
atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi 31
Lasīt citas ziņas

Detektīvu darbību Latvijā regulē De­tektīvdarbības likums. Tas nosaka gan to, kā un kas var kļūt par detektīvu, gan to, kādus pakalpojumus un pasākumus savā darbībā drīkst veikt. Detektīvdarbī­bas kontroli nodrošina Valsts policija.

Saskaņā ar likumu detektīvi var vākt ziņas civillietās un krimināllietās, mek­lēt noziedzīgu nodarījumu izdarījušās vai bezvēsts pazudušās personas, kā arī noskaidrot ar noziedzīgu darbību sais­tītus faktus, lietas vai personas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Detek­tīvu kompetencē arī ietilpst negodīgas konkurences, nelikumīgas komercdarbī­bas vai citas nelikumīgas saimnieciskās darbības faktu noskaidrošana, perso­nu raksturojošu ziņu vākšana pirms dar­ba līguma vai cita civiltiesiskā līguma noslēgšanas, ziņu vākšana par personas maksātspēju, ar apdrošināšanas līguma saistību izpildīšanu un materiālo zau­dējumu atlīdzināšanu saistītas informā­cijas pārbaudīšana, fizisko un juridisko personu nozaudēto vai prettiesiski atsa­vināto mantu meklēšana.

Detektīvi var konsultēt fiziskās un juridiskās personas drošības jautājumos.

Detektīvdarbības likums ļauj detektīviem izmeklēšanas nolūkā izsekot un novērot personas, arī slēpti un maskēti.

Detektīvdarbības pasākumiem atļauts izmantot videoierakstus, audioierakstus un fotouzņēmumus, arī citus tehniskos līdzekļus, ja tas neapdraud cilvēku dzīvī­bu vai veselību, kā arī apkārtējo vidi un konkrētajos apstākļos nav aizliegts ar li­kumiem un citiem normatīvajiem ak­tiem.

Tomēr detektīvsabiedrības SIA “Baltic Security LLC” vadītājs Vladislavs Černousovs norāda, ka Vispārīgo datu aizsardzības regula uzliek pienākumu arī detektīviem attiecībā pret personu datu aizsardzību. Turklāt privātdetektīvam jā­ievēro profesijas morāles un ētikas stan­darti. Tāpēc patlaban izmeklēšana kļuvu­si daudz komplicētāka.

Tikai ar licenci un sertifikātu

Lai Latvijā veiktu detektīvdarbību, fiziskajām personām jāsaņem atbilstīgs sertifikāts, bet individuālajiem komer­santiem, personālsabiedrībām un kapi­tālsabiedrībām (detektīvsabiedrībām) licence.

Licence tiek izsniegta uz ne­noteiktu laiku, bet sertifikāts – uz pieciem gadiem, tas nozīmē, ka sertifi kāts periodiski jāatjauno.

Reklāma
Reklāma

Par detektīvu var kļūt ES dalībvalsts vai EEZ valsts pil­sonis, vai Latvijas nepilsonis, kam ir augstākā izglītība tiesību zinātnēs vai kuram ir ne mazāk kā piecu gadu dar­ba pieredze tiesībaizsardzības iestādēs (tiesa, prokuratūra, policija, izmeklēša­nas iestādes, valsts drošības iestādes).

Saistībā ar Detektīvdarbības liku­mā noteikto prasību pēc izglītības vai darba pieredzes minētās jomas iestā­dēs Latvijā sertificētie detektīvi var būt bijušie policisti, izmeklētāji un citu drošības iestāžu darbinieki, arī juris­ti. Detektīvu aģentūrā “Baltic Security LLC” teic, ka starptautiskā mērogā si­tuācija mainās – vēl pirms 20 gadiem arī ārvalstu detektīvi vairumā gadīju­mu bija izbijuši tiesībsargājošo iestā­žu darbinieki, bet tagad cittautu kolēģi aizvien biežāk esot arī sociālo vai po­litikas zinātņu speciālisti, kas dažkārt apgrūtinot sadarbību.

Tomēr tiek uz­svērta nepieciešamība papildināt zinā­šanas, lai noturētu savas pozīcijas tir­gū un piedāvātu klientiem pēc iespējas labāku pakalpojumu. Detektīvi stās­ta, ka papildus minētajām izglītības vai darba pieredzes prasībām esot ierobe­žoti izglītības virzieni, kas tieši attie­cas uz privātdetektīviem. Par noderī­giem detektīvu darbā atzīstami dažādi kursi drošības speciālistiem, krāpšanas izmeklētāja sertifikāta iegūšana. Prak­se pierādot, ka labam privātdetektīvam jābūt daudzpusīgi izglītotam, jo tas dod iespēju noturēt konkurētspēju ne­lielajā Baltijas valstu tirgū.

Detektīvdarbības pakalpojumus Latvijā drīkst sniegt tikai sertificēti detektīvi un licencētas detektīvsabiedrības.

Būt saprātīgiem savās gaidās

Cilvēki privātdetektīvu pakalpoju­mus galvenokārt izmantojot klasiskos gadījumos, piemēram, ja radušās aiz­domas par partnera neuzticību, arī rei­zēs, kad nepieciešams atrast kādu per­sonu, ar kuru kādu iemeslu dēļ zudis kontakts. Detektīvu palīdzība tiek lūg­ta aktīvu izsekošanas vai līdzekļu atgūšanas nolūkos. Starptautisku krāpša­nas gadījumu dēļ klienti lūdzot atrast īpašumus.

Detektīvsabiedrība “Baltic Security LLC” gan aicina veikt preventīvus pasākumus, lai izvairītos no nepatī­kamām situācijām. Piemēram, daudz efektīvāk veikt preventīvas pārbau­des pirms vairāku simtu tūkstošu vēr­ta biznesa darījuma noslēgšanas, ne­vis pēc tam cīnīties ar pieļautas kļūdas sekām.

Diemžēl lielākā daļa aģentū­ras šķetināto jautājumu ir saistīti ar jau notikušām lietām, nevis iepriekšēju iz­meklēšanu sevis vai savu līdzekļu pa­sargāšanas nolūkā.

Mēdzot būt klienti, kas pēc dažādu spilgtu mākslas filmu noskatīšanās vai detektīvromānu lasīšanas sāk jaukt re­alitāti ar daiļliteratūru un pat fantasti­ku. Tad detektīviem nākas atgādināt, ka detektīvu iespējas ir tik plašas, cik tās ir. Pirms tiek nolīgts privātdetek­tīvs, aģentūra iesaka būt saprātīgiem savās gaidās un ļoti rūpīgi izvēlēties po­tenciālo pakalpojuma sniedzēju. Pri­vātdetektīvu pakalpojumi nav lēti.

Kvalitatīva izmeklēšana nebūs lēta, jo prasa iedziļināšanos un rūpīgu izpēti.

Detektīvaģentūras pieredzē esot bi­jis gadījums, kad pirms vairākiem gadu desmitiem adoptēts bērns vēlējies atrast savu bioloģisko māti. Detektīviem iz­devies māti atrast, tiesa – ne bez pūlēm, taču kliente pēcāk stāstījusi – pirms tam kāds cits detektīvs it kā veiktajā izpētē secinājis, ka māte esot mirusi.

Ar detektīvu vai detektīvsabiedrī­bu par pakalpojumu slēdzams rakst­veida līgums. Ja līgumu slēdz ar de­tektīvsabiedrību, tajā obligāti jānorāda nolīgtā detektīva vārds, uzvārds, serti­fikāta numurs un izsniegšanas datums. Nepieciešamības gadījumā detektīvi arī sadarbojas ar tiesībsargājošajām iestādēm.

UZZIŅA

Sertificēto detektīvu un licencēto detektīvsabiedrību saraksts pieejams Valsts policijas tīmekļvietnē: www.vp.gov.lv, sadaļā Aktualitātes > Licences, sertifikāti, atļaujas > Valsts policijas licenču, sertifikātu saraksts > Licencētās detektīvsabiedrības vai Sertificēto detektīvu saraksts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.