Purva nokrāsas - "Baltijas koks"

Vai zināt, ka 10% no Latvijas teritorijas ir purvi un liela daļa savu esamību sākuši kā ezeri? 0

Ilze Ozola, Ezeru un purvu izpētes centrs, žurnāls “Baltijas Koks”

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

I daļa

Ir vairāk nekā skaidrs, ka purvam, pārspējot pašu populāro Greju, ir vismaz 150 nokrāsas, un šoreiz par 15 no tām no mana skatpunkta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Purvs man

Es saku, ka esmu purvā līdz ausīm un katru gadu eju arvien dziļāk. Visus savus zinātniskos grādus līdz pat doktora grādam esmu ieguvusi, pētot purvus. Arī kūdras ieguves aspekts man ir ļoti tuvs – esmu septiņus gadus strādājusi Kūdras ražotāju asociācijā. Tikpat daudz laika esmu veltījusi Atbildīgi iegūtas kūdras sertifikācijas (Responsibly Produced Peat) izveidei un ieviešanai.

Jau vairāk nekā divus gadus kopā ar kolēģiem no Ezeru un purvu izpētes centra vadu pārgājienus ar purva (sniega) kurpēm. Tajos stāstām, skaidrojam, urbjam, pētām mikroskopos, tāpēc tos esam nodēvējuši par Purva akadēmiju. Šobrīd veicu pēcdoktorantūras pētījumu Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā Silava par purvu rekultivācijas iespējām.

Paralēli kopā ar kolēģiem no Igaunijas, Lietuvas un Vācijas īstenojam projektu par paludikultūrām (augu kultūras, kas aug uz mitrām organiskām augsnēm) Baltijas valstīs. Un, lai būtu purvā līdz ausīm, dzīvoju mājā ar nosaukumu Purvīši.

Purvs ekonomikai

Mūsdienu aktuālais jautājums – būt vai nebūt kūdrai? Kamēr mēs dzīvojām vīrusa mākonī, Eiropa izlēma, ka nebūt. Latvijā domas dalās – ražotāji tagad dara, ko var, lai šo lēmumu mainītu, savukārt ministrijās vienotības nav. It kā jau saprot, ka kūdra ir vitāli svarīga gan mežiem, gan pārtikas nodrošināšanai, bet tas zaļais kuģis uzņēmis citu kursu, un, ai, kā bail būt neērtiem un uzprasīties uz sankcijām.

Kūdras ieguve šobrīd norit aptuveni 15 000 hektāru platībā, un tā mums nodrošina darbu 2200 darbiniekiem un eksportu vairāk kā 200 miljonu eiro vērtībā, trešo daļu no Eiropā izmantotās kūdras daudzuma iegūstam Latvijā.

Ja aizliegsim kūdras izmantošanu substrātu ražošanai, daudzi no mums nevarēs atļauties ne tikai lietot elektrību, gāzi, dzīvot siltā mājoklī, bet arī ēst svaigus augļus, dārzeņus un zaļumus. Arī meža atjaunošana labākajā gadījumā kļūs daudz dārgāka, jo atrast alternatīvu substrāta izejvielu ietvarstādiem nebūs ne lēti, ne ātri.

Esošajos kūdras izstrādes laukos guļ vēl kāds neizmantots resurss, kurš, iespējams, tieši šoziem piedzīvos renesansi – tumšā jeb kurināmā kūdra, kuru nozare ir apsolījusi vairs neiegūt, bet tas bija ilgi pirms 24. februāra.

Purva deviņas dzīvības

Vai zināt cik daudz purvu ir Latvijā? Viena cipara nav – atkarībā no lieluma 6000–9000 jeb aptuveni 10% no Latvijas teritorijas. Vai zinājāt, ka liela daļa no tiem savu dzīvi sākuši kā ezeri? Tad tie aizauga, pārpurvojās, daži kā rūgstoša rauga mīkla izkāpa no bļodas, tāpēc uzprasījās uz meliorāciju, daži kļuva pievilcīgi lauksaimniekiem un mežsaimniekiem (apmēram 23%), kūdriniekiem (4%), bet vēl dažus apjoza ar neredzamu aizsardzības jostu (35%), pārējie (35%) ir vienkārši purvi – ne kā izmantoti, ne aizsargāti.

Latvijas teritorijā purvam izveidoties nav grūti – mums ir viegli viļņots reljefs, nokrišņu daudz, iztvaikošanas maz un visam bonusā – sliktā stāvoklī esošās meliorācijas sistēmas. Tur, kur ilgstoši krājas ūdens, veidojas purvs.

Kas notiek ar purvu, kad to nosusina? Visbiežāk tas apaug ar mežu. Ir purvi, kas nav nosusināti un tāpat apaug ar mežu. Kas notiek ar purvu, kad no tā izrok kūdru? Ja vien purvs var padzerties – ir nokrišņi un pa grāvjiem neaiztek ūdens, tas turpina savu dzīvi kā purvs – uzkrāj kūdru un ar laiku izkāpj no bļodiņas.

Teiču purvā kūdras pieaugums pēdējo 150 gadu laikā bijis vidēji 3 mm, kas nozīmē, ka 1000 gados var uzkrāties 3 m kūdras. Jā, purva veidošanās prasa vairākus tūkstošus gadus. Tas nav ātri, salīdzinot ar cilvēka mūžu, bet ir ātri, salīdzinot ar Zemes mūžu.

Purvs zinātnei

Pirmie purvi sāka veidoties, kad beidzās pēdējais ledus laikmets (pirms apmēram 15 000 gadu) un klimats kļuva siltāks. Pa šo laiku tie savos kūdras slāņos ir saglabājuši informāciju par daudzām vides izmaiņām. Tie zina, kāda Latvijas teriotrija izskatījās tundras kleitā, zina, kad te parādījās pirmie cilvēki, kad viņi sāka izcirst mežus, audzēt labību. Tie ir redzējuši plašus platlapju mežus, ugunsgrēkus un pat ieelpojuši vulkāniskos pelnus no Islandes. Iespējams, arī mūsu purvi, tāpat kā purvi Dānijā un Īrijā, glabā purva mūmijas. Pavisam noteikti tie glabā kara laikā notriektās lidmašīnas un kritušos kareivjus.

Purvam ir atbildes uz daudziem jautājumiem, arī uz tiem, ko mēs vēl nemākam pajautāt. Mēs vairs nebūsim, bet purvi būs un nākamajām paaudzēm stāstīs stāstu par to, kādā pasaulē mēs dzīvojām.

Purvs elpas aizraušanai

Vai esi bijis purvā saullēktā? Tas ir skats, kas jāredz katram latvietim un Latvijas ciemiņam. Manuprāt, purva saullēkti visskaistākie ir augustā. Purvs ir biezā miglā un cauri mazo priedīšu siluetiem un miljoniem zirnekļu tīklu kāpj liela, oranža bumba.

Kaut kur tālumā dzird dzērvju klaigas, tās pārlaižās pāri purvam, un tas brīdis paliek ierakstīts teju DNS, izraisot atkarību, jo to gribas pieredzēt vēl un vēl… Es purvā eju ar purva kurpēm, jo bieži vien skaistākie skati paveras pie purva akačiem, kad no tiem kāpj miglas vāli un saule atspīd ūdenī.

Divi purvi, kuros arī saullēkts no purva laipas gala, būs skaists, ir Planču purvs pie Staiceles un Niedrāju-Pilkas purvs pie Pāles. Jā, abi, tāpat kā es, dzīvo Limbažu novadā.

Uz tikšanos nākamajā žurnāla ” Baltijas Koks” numurā, kad stāstīšu par purva aptieciņu, purvu izglītībai, fitnesam, ogleklim un komandas saliedēšanai.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs