Purva nokrāsas - "Baltijas koks"

Vai zināt, ka 10% no Latvijas teritorijas ir purvi un liela daļa savu esamību sākuši kā ezeri? 0

Ilze Ozola, Ezeru un purvu izpētes centrs, žurnāls “Baltijas Koks”

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Lasīt citas ziņas

I daļa

Ir vairāk nekā skaidrs, ka purvam, pārspējot pašu populāro Greju, ir vismaz 150 nokrāsas, un šoreiz par 15 no tām no mana skatpunkta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Purvs man

Es saku, ka esmu purvā līdz ausīm un katru gadu eju arvien dziļāk. Visus savus zinātniskos grādus līdz pat doktora grādam esmu ieguvusi, pētot purvus. Arī kūdras ieguves aspekts man ir ļoti tuvs – esmu septiņus gadus strādājusi Kūdras ražotāju asociācijā. Tikpat daudz laika esmu veltījusi Atbildīgi iegūtas kūdras sertifikācijas (Responsibly Produced Peat) izveidei un ieviešanai.

Jau vairāk nekā divus gadus kopā ar kolēģiem no Ezeru un purvu izpētes centra vadu pārgājienus ar purva (sniega) kurpēm. Tajos stāstām, skaidrojam, urbjam, pētām mikroskopos, tāpēc tos esam nodēvējuši par Purva akadēmiju. Šobrīd veicu pēcdoktorantūras pētījumu Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā Silava par purvu rekultivācijas iespējām.

Paralēli kopā ar kolēģiem no Igaunijas, Lietuvas un Vācijas īstenojam projektu par paludikultūrām (augu kultūras, kas aug uz mitrām organiskām augsnēm) Baltijas valstīs. Un, lai būtu purvā līdz ausīm, dzīvoju mājā ar nosaukumu Purvīši.

Purvs ekonomikai

Mūsdienu aktuālais jautājums – būt vai nebūt kūdrai? Kamēr mēs dzīvojām vīrusa mākonī, Eiropa izlēma, ka nebūt. Latvijā domas dalās – ražotāji tagad dara, ko var, lai šo lēmumu mainītu, savukārt ministrijās vienotības nav. It kā jau saprot, ka kūdra ir vitāli svarīga gan mežiem, gan pārtikas nodrošināšanai, bet tas zaļais kuģis uzņēmis citu kursu, un, ai, kā bail būt neērtiem un uzprasīties uz sankcijām.

Kūdras ieguve šobrīd norit aptuveni 15 000 hektāru platībā, un tā mums nodrošina darbu 2200 darbiniekiem un eksportu vairāk kā 200 miljonu eiro vērtībā, trešo daļu no Eiropā izmantotās kūdras daudzuma iegūstam Latvijā.

Ja aizliegsim kūdras izmantošanu substrātu ražošanai, daudzi no mums nevarēs atļauties ne tikai lietot elektrību, gāzi, dzīvot siltā mājoklī, bet arī ēst svaigus augļus, dārzeņus un zaļumus. Arī meža atjaunošana labākajā gadījumā kļūs daudz dārgāka, jo atrast alternatīvu substrāta izejvielu ietvarstādiem nebūs ne lēti, ne ātri.

Esošajos kūdras izstrādes laukos guļ vēl kāds neizmantots resurss, kurš, iespējams, tieši šoziem piedzīvos renesansi – tumšā jeb kurināmā kūdra, kuru nozare ir apsolījusi vairs neiegūt, bet tas bija ilgi pirms 24. februāra.

Purva deviņas dzīvības

Vai zināt cik daudz purvu ir Latvijā? Viena cipara nav – atkarībā no lieluma 6000–9000 jeb aptuveni 10% no Latvijas teritorijas. Vai zinājāt, ka liela daļa no tiem savu dzīvi sākuši kā ezeri? Tad tie aizauga, pārpurvojās, daži kā rūgstoša rauga mīkla izkāpa no bļodas, tāpēc uzprasījās uz meliorāciju, daži kļuva pievilcīgi lauksaimniekiem un mežsaimniekiem (apmēram 23%), kūdriniekiem (4%), bet vēl dažus apjoza ar neredzamu aizsardzības jostu (35%), pārējie (35%) ir vienkārši purvi – ne kā izmantoti, ne aizsargāti.

Latvijas teritorijā purvam izveidoties nav grūti – mums ir viegli viļņots reljefs, nokrišņu daudz, iztvaikošanas maz un visam bonusā – sliktā stāvoklī esošās meliorācijas sistēmas. Tur, kur ilgstoši krājas ūdens, veidojas purvs.

Kas notiek ar purvu, kad to nosusina? Visbiežāk tas apaug ar mežu. Ir purvi, kas nav nosusināti un tāpat apaug ar mežu. Kas notiek ar purvu, kad no tā izrok kūdru? Ja vien purvs var padzerties – ir nokrišņi un pa grāvjiem neaiztek ūdens, tas turpina savu dzīvi kā purvs – uzkrāj kūdru un ar laiku izkāpj no bļodiņas.

Teiču purvā kūdras pieaugums pēdējo 150 gadu laikā bijis vidēji 3 mm, kas nozīmē, ka 1000 gados var uzkrāties 3 m kūdras. Jā, purva veidošanās prasa vairākus tūkstošus gadus. Tas nav ātri, salīdzinot ar cilvēka mūžu, bet ir ātri, salīdzinot ar Zemes mūžu.

Purvs zinātnei

Pirmie purvi sāka veidoties, kad beidzās pēdējais ledus laikmets (pirms apmēram 15 000 gadu) un klimats kļuva siltāks. Pa šo laiku tie savos kūdras slāņos ir saglabājuši informāciju par daudzām vides izmaiņām. Tie zina, kāda Latvijas teriotrija izskatījās tundras kleitā, zina, kad te parādījās pirmie cilvēki, kad viņi sāka izcirst mežus, audzēt labību. Tie ir redzējuši plašus platlapju mežus, ugunsgrēkus un pat ieelpojuši vulkāniskos pelnus no Islandes. Iespējams, arī mūsu purvi, tāpat kā purvi Dānijā un Īrijā, glabā purva mūmijas. Pavisam noteikti tie glabā kara laikā notriektās lidmašīnas un kritušos kareivjus.

Purvam ir atbildes uz daudziem jautājumiem, arī uz tiem, ko mēs vēl nemākam pajautāt. Mēs vairs nebūsim, bet purvi būs un nākamajām paaudzēm stāstīs stāstu par to, kādā pasaulē mēs dzīvojām.

Purvs elpas aizraušanai

Vai esi bijis purvā saullēktā? Tas ir skats, kas jāredz katram latvietim un Latvijas ciemiņam. Manuprāt, purva saullēkti visskaistākie ir augustā. Purvs ir biezā miglā un cauri mazo priedīšu siluetiem un miljoniem zirnekļu tīklu kāpj liela, oranža bumba.

Kaut kur tālumā dzird dzērvju klaigas, tās pārlaižās pāri purvam, un tas brīdis paliek ierakstīts teju DNS, izraisot atkarību, jo to gribas pieredzēt vēl un vēl… Es purvā eju ar purva kurpēm, jo bieži vien skaistākie skati paveras pie purva akačiem, kad no tiem kāpj miglas vāli un saule atspīd ūdenī.

Divi purvi, kuros arī saullēkts no purva laipas gala, būs skaists, ir Planču purvs pie Staiceles un Niedrāju-Pilkas purvs pie Pāles. Jā, abi, tāpat kā es, dzīvo Limbažu novadā.

Uz tikšanos nākamajā žurnāla ” Baltijas Koks” numurā, kad stāstīšu par purva aptieciņu, purvu izglītībai, fitnesam, ogleklim un komandas saliedēšanai.

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
Lasīt citas ziņas
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs
Kā ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
22:44
Dronu uzbrukumi Kijivā: “Gandrīz katru vakaru debesis izskatās kā kārtējā Zvaigžņu karu epizode”
21:48
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
20:34
FOTO. Hokejistus pie Brīvības pieminekļa sagaidījuši vismaz 30 000 līdzjutēju, slimnīcās nogādāti 4
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Uzbrukums Kijivai turpinās.” Ukrainas galvaspilsētā viņš atkal dzirdami sprādzieni un gaisa trauksmes sirēnas
FOTOREPORTĀŽA no hokejistu sagaidīšanas lidostā: pirmie soļi atkal uz dzimtenes zemes
FOTO, VIDEO. Desmitiem tūkstoši cilvēku pie Brīvības pieminekļa ar gavilēm sagaida Latvijas hokeja izlasi
Pēteris Apinis: “Neviens nerunā par medicīnu, visi runā tikai par naudu!”
FOTO, VIDEO. Sabiedrībā zināmas personības pulcējas Rīgas centrā: atklāta izstāde pirms unikālas vēsturiskas latviešu filmas pirmizrādes
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Puče: Hokeja drudzis un fenomens Latvijā nepāriet – “Šie ir forši un disciplinēti čaļi, bet veiksme ir jānopelna!”
Hokejs vienoja – brīvdiena sašķēla tautu! Pēkšņās brīvdienas haoss daudziem aizēnojis uzvaras prieku
Kāpēc reto slimību ārstēšanai piešķirts 10 reizes mazāk finansējuma nekā paredzēts? Dienas intervija par retajām slimībām ar Vladislavu Marāni
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Otrdien gaiss iesils līdz +20 grādiem, valsts austrumos iespējams īslaicīgs lietus
VIDEO. Lidmašīna ar Latvijas hokejistiem pirms nolaišanās pārlido pāri Brīvības piemineklim
FOTO. Unikāli foto mirkļi! Viena diena lapsēnu dzīvē Latvijas mežos
Šodien no tevis tiek gaidīta aktīva rīcība! Horoskopi 30.maijam
“Tas ir trieciens!” Politologs Rajevskis kritizē Saeimas pārsteidzīgo lēmumu par brīvdienu 29.maijā
Būmeisters: Dziļi cienu Liepiņa kunga nostāju. Mēs mākslu nevaram skatīties atrauti no laikmeta
ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Politologs: Rinkēvičam ir izredzes kļūt par Valsts prezidentu
LDDK neatbalsta Saeimas “nakts laikā” radīto haosu valsts ekonomikā un tautsaimniecībā
FOTO. Jūrmalā Kūrorta svētkos atklāta sezona ar “Instrumentu” un Gustavo koncertu, “street food” festivālu un citiem brīnumiem