Foto: pexels.com

Valdemārpils “oligarhi” liks cietumā 0

Valdemārpilnieci Astru Liepiņu, sievieti jau krietnos pusmūža gados, vietējie iesaukuši par Oligarhi, viņas māju – par Lielveikalu. Trīs reizes krimināli sodīta par alkohola un cigarešu nelikumīgu tirdzniecību, pēdējoreiz nosēdējusi arī vienpadsmit mēnešus cietumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Bet tā nav bijusi mācība, un jūlijā Liepiņa atkal sēdās uz apsūdzēto sola Kurzemes rajona tiesā Talsos. Cik man zināms, apsūdzētajai mājās izņēma 426 litrus nelegāla alkohola un 45 000 cigarešu, kas no likuma viedokļa ir ievērojams apjoms.

Piedevām vēl prokuratūra viņai inkriminēja noziedzīgu līdzekļu legalizāciju lielā apjomā – vismaz 54 068 eiro apmērā. Un šonedēļ tiesnesis Ainars Feldmanis pasludināja spriedumu: četri gadi un trīs mēneši cietumā, samaksājami 10 803 eiro valstij, kā arī konfiscējama māja ar zemi, divi dzīvokļi, zeme ar būvēm un trīs automobiļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesnesis Liepiņai atstāja tikai vienu dzīvokli, lai gan prokurore Dina Reķe lūdza atņemt arī to. Diezgan ticami, ka Liepiņa spriedumu pārsūdzēs.

No kurienes īpašumi un nauda?

Policijas, prokuratūras un tiesas rīcībā diez vai ir Liepiņas nelegālā rūpala grāmatvedība, un diezin vai vispār tāda precīza finanšu aprite bijusi, tāpēc kundze visādi centās izmeklēšanas un tiesas laikā pasargāt savu īpašumu un mantu.

Jā, apsūdzību par alkoholu un cigaretēm viņa atzina, jo nebija jau kur likties, bet attiecībā uz nekustamo īpašumu un transporta līdzekļu iegādi – pēc prokurores un tiesneša domām – nesniedza ticamas liecības.

Man nav pilnīgi precīzas informācijas, bet, cik var spriest pēc prokurores debašu runas, Liepiņa pirms tiesas naudu, īpašumus un automobiļus pārrakstījusi uz meitas vārda.

Savukārt meita izmantojusi savas tiesības pret savu māti neliecināt, vienīgi atzinusi, ka vieglais automobilis “Volkswagen Jetta”, kas ir uz viņas vārda, patiesībā ir draudzenes, kura to uz savu vārdu nevarējusi noformēt parādu dēļ.

Lai kā tas arī būtu, prokurore prezumē, ka laikā no 2008. līdz 2018. gadam Liepiņa legalizējusi vismaz 54 068 eiro kā nelegāli iegūtus līdzekļus.

Prokurori un tiesnesi nepārliecināja arī Liepiņas apgalvotais, ka bijušais civilvīrs esot ieguldījis brangus līdzekļus – vairāk nekā desmit tūkstošus eiro.

Prokurore bija izpētījusi, ka vīrietis tik bagāts diez vai bijis, jo ņēmis ātros kredītus. Nepārliecinošs bijis arī arguments, ka bijis apsūdzētās sirmās mātes finanšu atspaids.

Reklāma
Reklāma

Tāpat pārliecību neviesuši arī it kā lieli ieņēmumi par dzīvokļu īri, meitas naudas sūtījumi no īslaicīga darba ārzemēs, meitas bērna tēva dotā nauda un par mežā lasīto ogu uzpirkšanu iegūtais, jo dokumenti to neapliecinot.

2018. gadā Liepiņa par 12 000 eiro nopirkusi automobiļus “Volkswagen Tiguan” un “Renault Trafic” un remontējusi māju.

“Rodas jautājums: kā var nekur nestrādājošs cilvēks iegadāties nekustamos īpašumus un transporta līdzekļus?” retoriski tiesā jautāja prokurore un tūdaļ pat piebilda, ka Liepiņai muļķīgi neatzīt, no kurienes nauda.

Kontrabandistiem pienācis riskants laiks

Apsūdzētās advokāte Ieva Ratniece debatēs sacīja, ka par nelegālo alkohola un cigarešu tirdzniecību Liepiņai būtu piemērojams ne vairāk kā gads cietumā, taču nekustamie īpašumi un transporta līdzekļi nebūtu atņemami, jo neesot pierādīts, ka tie pirkti par nelegāli iegūtu naudu. Pierādījums esot tikai par policijas kontrolpirkumā iegūtiem 20 eiro, un arī tie paši konfiscēti.

Taču tiesu prakse – īpaši pēdējā laikā – rāda, ka policijai un prokuratūrai ir nevis jāpierāda, ka apsūdzētais mantu pircis par nelegālu naudu, bet apsūdzētajam jāpierāda, ka mantu pircis par legāli iegūtu naudu. Gandrīz droši, ka pēc tā arī vadījies tiesnesis un tas būs rakstīts arī pilnajā spriedumā.

Jau sen par kontrabandas preču tirgošanu tiesa var uzlikt papildsodu – īpašuma vai mantas konfiskāciju. Bet kopš 2017. gada 1. augusta Krimināllikumā ir spēkā grozījumi, kas nosaka: ja ir krimināllieta par mantisku nodarījumu, var apsekot apsūdzētā īpašumus un mantu, – un, ja apsūdzētais nevar pierādīt, ka tie iegūti likumīgi, bet ir aizdomas, ka tie iegūti nelikumīgi, tos var konfiscēt.

Līdzīgi kā Liepiņas lietā tā pati Kurzemes rajona tiesa Talsos iepriekš lēma par Talsu novada iedzīvotāju Ģirtu Kurpnieku, kuram par cigarešu kontrabandu piesprieda ne tikai cietumsodu, bet arī atņēma īpašumus. Par to publikācijā “Par kontrabandu atņem īpašumus” rakstīju “LA” 15. oktobra numurā.

Bet, interesējoties par apsūdzētās Liepiņas darbībām, paviesojos Valdemārpilī. Gan uz ielas satiktie vietējie ļaudis, gan pašvaldības darbinieki pazīst viņu vai vismaz zina, ar ko viņa nodarbojusies. Tik mazā pilsētā to noslēpt grūti.

Tiesa, alkoholu un cigaretes Liepiņa visiem neesot pārdevusi, tikai zināmam kontingentam un uzticamiem cilvēkiem, taču nekāda milzu konspirācija neesot bijusi un laimīgie pircēji un viņu nelaimīgās ģimenes īpaši neesot slēpuši, no kurienes manta nāk.

Un tad vēl jaunieši, kas nofilmējuši un internetā ielikuši video, kur tiek vilktas ārā cigaretes no padomjlaika televizora korpusa…

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.