Edgars Tavars
Edgars Tavars
Foto: Ieva Leiniša/LETA

ZZS: Nav pieļaujama piespiedu vakcinācijas pret Covid-19 noteikšana 27

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde neatbalsta valdības ieceres īstenot pedagogu vai citu jomu darbinieku piespiedu vakcinēšanu pret Covid-19, aģentūru LETA informēja partijā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Tā vietā ZZS valde aicina atbildīgos ministrus un valdību kopumā aktīvi strādāt pie tā, lai veicinātu visas sabiedrības vakcināciju ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību Latvijā.

ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars norāda, ka valdības “haotiskie un neizprotamie” lēmumi Covid-19 izplatības ierobežošanai esot noveduši pie lielas daļas sabiedrības neticības varai un tās vēstījumiem, kas, viņaprāt, ļoti spilgti izgaismojas tieši vakcinācijas procesā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tomēr tā vietā, lai skaidrotu iedzīvotājiem būtiskos jautājumus un izglītotu par vakcinēšanās nozīmi sabiedrības veselības jomā, valdība turpina iebaidīšanas politiku,” paudis Tavars.

Viņš atzīmēja, ka ZZS apzinās, ka Covid-19 nekur nav pazudis, un labākais patlaban pieejamais tā ierobežošanas līdzeklis ir vakcinācija.

Tavars uzskata, ja nevēlamies atkal piedzīvot inficēšanās strauju pieaugumu, valdībai ir jāstrādā pie tā, lai veicinātu sabiedrības izpratni un mudinātu cilvēkus doties vakcinēties, tomēr procesam esot jābūt brīvprātīgam, loģiskam un motivējošam.

ZZS ieskatā – cilvēku izvēles brīvībai jāpaliek kā lielākajai vērtībai, minējis Tavars.

Arī Latvijas Zemnieku savienības (LZS) priekšsēdētājs Armands Krauze uzskata, ka valdībai jābūt gana viedai, lai spētu panākt vēlamo mērķi, kas nekādā gadījumā nevar būt piespiedu kārtā.

LZS nostāja ir, ka vakcinācija šobrīd ir vienīgais risinājums cīņā ar slimību, bet partijā ir kategoriski pret obligātu vakcinācijas uzspiešanu noteiktām profesiju grupām, “kas tagad notiek ar visiem cilvēka ierobežojošiem līdzekļiem”.

“Mēs esam par cilvēku brīvas izvēles saglabāšanu. Iemesls nav lielākās daļas iedzīvotāju nevēlēšanās vakcinēties, bet gan nekorektas, nedrošas un apšaubāmas informācijas rotācija sabiedriskajā telpā, kas veido cilvēku pretreakciju un viedokļu šķelšanos,” paudis Krauze, piebilstot, ka ja cilvēki jutīsies droši par vakcīnas iedarbību un iespējamām blaknēm, tad nebūs jāveido mākslīgas akcijas un loterijas, jo cilvēki vakcinējas ne laimesta, bet savas veselības vārd.

Reklāma
Reklāma

ZZS valde aicina valdību apzināties, ka piespiedu vakcinācijas noteikšanas sekas var būt arī darbinieku aiziešana no darba, īpaši skolās, veselības un sociālās aprūpes iestādēs, kur jau šobrīd esot grūtības piesaistīt visu nepieciešamo darbinieku skaitu.

Ja valdība turpinās iebiedēšanas un draudu politiku, to cilvēku skaits, kas nevēlēsies brīvprātīgi vakcinēties, tikai pieaugs, uzskata politiskajā spēkā.

LETA jau ziņoja, ka darba devējam būs tiesības atbrīvot no amata darbinieku, kurš līdz 15.septembrim nebūs ieguvis Covid-19 sertifikātu , otrdien vienojās Ministru kabinets. Tāpat nolemts, ka vakcinēšanās būs obligāta ārstniecības, sociālās aprūpes, izglītības un citās iestādēs.

Valdība vienojās, ka Tieslietu ministrija sadarbībā ar Veselības ministriju, Labklājības ministriju, Ekonomikas ministriju un Finanšu ministriju līdz 14.jūlijam sagatavos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, paredzot virkni nosacījumu.

Izstrādājot likuma grozījumus, būs jāparedz darba devēja pienākumu nepakļaut paaugstinātam inficēšanās riskam sabiedrības grupas, kurām ir īpaši augsts risks veselībai saistībā ar Covid-19 saslimšanu.

Likumprojektā jāparedz darba devēja pienākums ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs nodrošināt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, proti, pakalpojuma sniedzējam būs jāiegūst sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Tāpat likumprojektā plānots paredzēt valsts un pašvaldību pienākumu sniegt klātienē tikai epidemioloģiski drošus pakalpojumus, vienlaikus paredzot iespēju personām, kurām nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, saņemt klātienē tikai tos pakalpojumus, kur nav iespējama neklātienes pakalpojumu sniegšana.

Ar likuma grozījumiem arī rosināts paredzēt darba devējam tiesības pieprasīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu nodarbinātajiem, kuri pilda darba pienākumus, kas saistīti ar palielinātu risku inficēt citas personas vai palielinātām iespējām inficēties pašiem. Sertifikāts būtu nepieciešams arī darbiniekiem, kuri pakalpojumus sniedz klātienē valsts un pašvaldību iestādēs vai kuru darba pienākumi ir kritiski iestādes vai uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai.

Likumprojekta izstrādē iesaistītajām ministrijām uzdots izvērtēt minēto prasību atbilstību Satversmei.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.