Mobilā versija
+3.9°C
Eleonora, Ariadne
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
18. marts, 2016
Drukāt

1866. gada 18. martā

18mar_Rozentals_2

Pirms 150 gadiem, 1866. gada 18. martā, Saldus pagasta “Bebros” kalēja ģimenē dzimis latviešu nacionālās glezniecības skolas pamatlicējs Janis Rozentāls.

Viņu izceļ kā latviešu sadzīves žanra glezniecības izveidotāju, ievērojamu portretistu, arī ainavistu un altārgleznu autoru. Sabiedrībā labi atpazīstama 1894. gada Saldus aina “No baznīcas”, tāpat viņa pašportrets, mitoloģiskais “Melna čūska miltus mala” un citi. Kā tas visbiežāk notiek, Rozentāla nozīme latviešu mākslā tika atskārsta tikai pēc viņa nāves, taču tas notika negaidīti ātri. Gleznotāja laikabiedrs tēlnieks Gustavs Šķilters 1936. gadā konstatēja: “Rozentāla slava aug un pieņemas ik dienas. Viņa kādreizējie skauģi un nelabvēli apklusuši. Muzeji un mākslas darbu krājēji plūcas ap katru atstāto gleznu un maksā par tām tādas cenas, par kādām Rozentāls, dzīvs būdams, ir nesapņoja.” Jāatzīmē, ka gleznotāja plašais dzīvoklis Alberta ielā 12 – 9 savulaik kalpoja par latviešu inteliģences sanākšanas vietu. Pie Rozentāla dzīvojis arī rakstnieks Rūdolfs Blaumanis.

Pievienot komentāru

TV3: Eksprezidents Bērziņš un LU rektors Muižnieks ar aplausiem sveic filmu par Krimas aneksiju (45)Uz Rīgu šonedēļ bija atbraukusi Krievijas delegācija, ko vadīja Krievijas tirdzniecības un rūpniecības kamera. To uzņēma Rīgas mērs, zemkopības un arī ekonomikas ministrs, vēsta raidījums "Nekā personīga".
Draugiem Facebook Twitter Google+