×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. oktobris, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: Mūsu stiprais senču mantojums (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Egils Līcītis

Ir blāvas, padzisušas liecības, tāltālas atmiņas par latviešu pirmteču mitoloģisko dzīvesveidu. Kā viena no uzkrītošām lietām, ka senie cilvēki zināmā mērā bija apsēsti ar negrozāmu ticību, ka pār viņu ikdienu pārdabiskiem spēkiem ir neierobežota vara. Atskaitot Pērkontēvu, pārējie bija tikpat kā saimes ļaudis. Viņi tikai neuzkrītošāk pārvietojās. Paralēli vietējo mājas mītnieku gaitām. Tā kā neviens paparaci blakus nav stāvējis un iemūžinājis paralēlās pasaules atnācējus, varam vien minēt, kāds latviešu priekšstatā izskatījās Mājas kungs. Iespējams, treniņtērpā sēdēja aizkrāsnē, rovī vai manteļskursteņa tumsiņā un locīja iekšā izmeklētu ēdienu, ko sanesa mājinieki. Raugi, Mājas kungs bija atbildīgais par nama labklājību, viņu nedrīkstēja no lieka kaitināt, sagandēt attiecības, dot kaut ko negaršīgu. Kādu iztēlojās pa gaisu skrejošo Naudas pūķi – tur bilde nav tik miglaina. Pūķis kā jau pēc pūķa, arī turējās pie mājas un arī bija uzbarojams, lai neaizlaistos pie devīgāka kaimiņa, kuru atalgotu ar finanšu materiālā stāvokļa uzlabošanu, celtu saimniecības kopproduktu. Un veļi ar astrālu, plandīgu ķermeniskumu – tak slaveni kā popzvaigznes, kam akurāt tāpat pienācās azaids!

Tā pagāja vai katra daudzmaz ievērojama izejamā diena, Vastlāvis vai Mārtiņš. Bij jābūt sasmērētām maizītēm, ielietām glāzītēm. Mieloja ar svaigiem, putnapienam vai cepešiem pielīdzināmiem augstvērtīgiem uzturproduktiem, lai minētie gari, nemateriālās būtnes vai amatpersonas (kā Mājas kungs) neceltu pretenzijas par ēdamā kvalitāti un nepieprasītu veltīgo sūdzību grāmatu.

Kur tie laiki, kā no arāju kārtas esam kļuvuši par latviešu tautu. Kopš izgudrota elektrība. Tikai pēc ilgstošiem saprātīgi domājošo indivīdu pūliņiem un ar zinātnes progresu ir izdevies kaut cik panākt, ka māņticība padilusi un gājusi mazumā. Mūsu dienās par mājas drošību rūpējas apsardzes firmas, kas nepieļaus, ka pa nakti velns pietaisījis namā, nevis kāds noskretis, pastāvīgi izbadējies vecis. Tomēr senču instinkti vientiesīgajos ir iesakņoti un pārmantoti neizdzēšami stipri. Latvieši aizrautīgi seko ekstrasensu cīņām, ielasās zintnieku padomos, labprāt tic paranormālām parādībām. Ka pieliekamajā varētu iemitināties bubulis poltergeists un ka kaimiņam ir ierīce, ar ko apstarot. Paļāvība, ka augstāki spēki par Straujumu visu kontrolē un iejaucas šīs saules lietās, zemu nosit latvieša pašapziņu. Izglītības sistēma esot slikta, nekam nederīga. Ko nu mēs, maziņie, vispār spējam pret lielvarām. Un dabīgi – igauņiem viss tūkstošreiz labāk. Dzīšanās pēc naudas pūķa savukārt šķeļ latviešus. Rodas skaudība, ka otram spārnotais kustonis atnesīs vairāk nekā man. Sausa statistika liecina – kur divi latvieši, tur trīs partijas, un tās savā starpā sanīdīsies, nespējot vienoties, vai uz Marsa ir dzīvība vai nav. Ja vienai organizācijai ir melns viedoklis, tūlīt dibinās otru NVO, kas skaidri un kategoriski pateiks – nē, tas ir balts. Domas sakritīs tikai vienā punktā, ka tie otri ir idioti. Laikam vajadzīgs vēl kāds laiciņš, lai tautieši pastāvīgi neaizblandītos pa maldu māņticības ceļiem un nesmīdinātu kaimiņzemes ar mūždienīgu gaušanos un sevis nenovērtēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. palasīt Ivara Vīka grāmatas “mūsu diženā senantne” un “trejdeviņi Latvijas brīnumi”. tas būtu produktīvāk.

 2. nesakarīgs, haotisks un nomelnojošs raksts, kas neko labu par autoru neliecina.

 3. Šoreiz neizdevies raksts.

 4. … Lai Tu, Liciti, varetu mierigi pienemt manu teikto … megini saskatit AKMIN’ varda etimologisko atrisinajumu kadas tautas VALODA … kas vel dzivo aiz kalniem no kurienes atnaca musu senci … !

  … Redzi, lidz sim komunaku izglitotie filologisti nedriksteja versties savos izmeklejumos pietiekosa amplitude … ka vesturiski, ta geografiska zina … tiem pietika pieradit lojalitati kadai varai un slavu valodu piederibai, vai ari … neintrali izskaidrot varda ‘ akmens ‘ etimologisko izcelsmi un saistibu ar grieku mitodologiju ( debess – akmens velves saistijumu … ).

  … Tie nedriksteja minet latviesu valodas senumu … akmens sistibu ar apzinu sencos par seno ‘gudribu’ kas bija ierakstita akmeni, jau Akmens laikmeta, un velak seno Persijas valdnieku uzvardos …
  ma
  … Par Usina pareizo etimologiju pat Haralds Biezais, sava ‘Gaisma Dieva’ darba interpretacija vel nespeja saskatit … elektrizeta laikmeta ‘sakuma’ … neteiksu, bet tikai dosu nojautu, ka sis vards ir celies no kada gudra, kadas senkulturas mitologija pieminetas dievibas …!

  … Piedod, Egil, ne Edvard, katram zurnalistam, kurs velas velt akmenus pret latviesu mitodologisko stikla kalnu, un publicet nonievajosus rakstinu, tam butu drusku japastrada un japalasas, vai jakonsultejas … pirms nak uz ledus … !

 5. … Neesi feletonists Edgar … nu neesi … un izvelot tiesi sadu topiku, saja tautas izdzives kritiska bridi, savai tuksai muldesanai, Tu tikai aizskari un izsauci dzilas jutas katra latvieti, bet pats sevi un citus lidzigus, tadejadi aizmeti tautas nideju meslu bedre …

  … Sada galigi nepatiesa un nekam nederiga nirgasanas par sencu mantojumu – ( ‘mitologisko dzivesveidu’, un kuru liekas galigi neparzini un neizproti, kura nespeji vai negribi iedzilinaties, lai rastu attiecigu cienu pret savu sencu tikumiem, parazam, un tajos ieguldito un panakto dzives vertibu izpausmi, ka Dainas, ta citos tautas mantas piemineklos, un tur ierakstitam gudribam) – tikai pierada pseudo latviesa garigo daunumu … jeb vel ko launaku …

  … Tev drosi vien pie sirds keras tikai vulgarais … piemeram, tas, kas tik biezi atrodams Dainas, un par kuram musu modernie kazokmeteji , zombetie balelini no noMINIklaturas izglitotajam rindam, medz nirgaties, piemeram:

  Usinam labi zirgi,
  Meitas jaja piegula:
  Skaugisam acs izspraga,
  Caur karklinu raugoties …

  … Bet drosi vien pat nespeji nojaust to, kas isti Usins bijis musu mitologija, un kada ir vina izcelsme, devums un ista vieta latviesu dzives zina un dzives dzina …

  Par kalninu Usins jaja
  Ar AKMIN’ kumelinu.
  Tas atnesa kokiem lapas,
  Zemei zalu abolinu …

  … Tu drosi vien esi viens no tiem, kuri sajas dainas atrod par ko panirgt … MEITAS JAJA … AKMIN’ ZIRDZINS ….

  … Pat ELEKTRIZACIJA … ( it ka neesot panakusi latviesa prata attirisanos, iztirisanu ar modernas patiesibas luminaciju, un ar vajadzigo tautas mitologijas iznidesanu …. ATVIETOJOT TO, AR KO ? )

  … Bet paldies Dievinam, modernizacija, zinatajam, nekada veida nav mazinajusi vina sencu devuma vertibu. Tiesi preteji, ta ir atlavusi vinu mantojumu redzet un saprast citas atklatas patiesibas gaisma, un tad so atrasto vertibu ka pielietot sava dzive, ta ari, lai pieraditu un paceltu gaisma latviesu tautas patieso nesumu un centrisko vietu cilveces etiskas un moralas dzives attistibas raibaja vesture …

 6. nu vai nav interesanti tik “latviski” secinājumi par mūsu “vientiesīgajiem” senčiem, kuri ar zintnieku un ekstrasensu palīdzību spēja iznīcināt savus kaklakungus un nodibināt savu valsti:
  —————————————–
  “Tomēr senču instinkti vientiesīgajos ir iesakņoti un pārmantoti neizdzēšami stipri. Latvieši aizrautīgi seko ekstrasensu cīņām, ielasās zintnieku padomos, labprāt tic paranormālām parādībām.”
  —————————————–
  Vai tik te nerunā kāds Maskavas Štirlics (sabiedriskās domas veidotājs), vai pats Kašpirovskis (aiz nenovīdības), vai arī kāds prastāks trollis…? Bet nu mani par senču vientiesību viņš nepārliecināja.

 7. Brīnos, no kurienes esi rāvis tādu ieskatu, ka esi sakarīgs, saturīgs un asprātīgs…

 8. Palasiet Marijas Gimbutas graamatu: Balti. Pirms indoeiropieshu ienaakshanas Eiropaa dziivoja turiig izemkopji, ar maternitaates kultuuru. Ar to izskaidrojams, ka mums ir lauku maate, mezhu maate, juuras maate un citas maates. Peerkonjteevs ir indoeiropieshu pienesums. Un muusu geenos ir daudz no senajiem eiropieshiem. Marijai Gimbutas ir pilniigi jauns skatiijums zu indoeuropieshiem.

 9. Līcīšonka maķenīt iekāpa auzās !
  .
  Tos pekstiņus par attiecīgajiem personāžiem lietoja, lai bērniem,
  kuri vēl bija par maziem, lai saprastu abstraktas lietas, mācītu
  TIKUMĪBU .
  .
  Tas, ka daži paliek BĒRNA STADIJĀ visu mūžu un svēti tic, vēl nevienam nāvi nav atnesis, tikai attiecīgu vērtējumu no pārējiem.

  Ar to latviešu KAŠĶĪGUMA birku arī vajadzētu uzmanīgāk !
  Skaudīgi un nenovīdīgi parasti bijuši dažādās pakāpēs
  LATVISKOJUŠIES imigranti.
  Neba nu viņiem savā dzimtenē kāds galvas grieza nost, ka
  bija jāemigrē.
  Gan jau pie vainas bija draņķīgs raksturs vai līkas rokas…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+