×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. jūnijs, 2014
Drukāt

Aigars Bikše: skulptūrā “Sarkanais slidkalniņš” atainotais karavīrs nepārstāv konkrētu varu (9)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgā, Pēterbaznīcas laukumā no 14. jūnija līdz 1. jūlijam tiks izstādīts Aigara Bikšes darbs “Sarkanais Slidkalniņš” – skulptūra, kas radīta speciāli Raumas (Somija) laikmetīgās mākslas biennālei 2012. gadā, vēsta tēlnieka pārstāvis Jāzeps Bikše.

Mākslinieks norāda, ka skulptūrā atainots ievainots karavīrs bez nosakāmas piederības, veidots padomju monumentālās skulptūras tradīcijās.

Tā kā vairākos krieviski rakstošos medijos un blogos parādījusies neprecīza informācija un sašutums par uzstādīto mākslas objektu, mākslinieks skaidro, ka 2012. gadā radītā skulptūra nav radīta, tieši iespaidojoties no dramatiskajiem Otrā pasaules kara notikumiem. “Karavīra tēls skulptūrā ir atsauce uz visām militārajām varām un karavīru lomu sabiedrībā būt gan par aizstāvi, gan agresoru. Izvēloties krāsu speciāli izvairījos no sociālismam raksturīgā sarkanā toņa un citām specifiskām atpazīšanās zīmēm. Skulptūras izgatavošanā ir izmantota speciāla plastmasa, un tā paredzēta, lai to lietotu kā slidkalniņu,” norāda Aigars Bikše.

Uz dzirdēto, ka pie Pēterbaznīcas esot uzstādīts Waffen SS karavīrs no koka, ar skabargainu slidkalniņu, mākslinieks saka: “Kad sestdien no rīta uzstādīju savu skulptūru, tādas koka nacista zaldāta skulptūras tur vēl nebija.”

Šāda, tik ļoti nepārprotami skaidra faktu sagrozīšana ir pārsteigusi pieredzējušo mākslinieku: “Problēma ir nevis skulptūrā, bet tajos cilvēkos, kas aizrautīgi meklē sev ienaidniekus.” A. Bikše gan norāda, ka šādi paziņojumi ir piešķīruši skulptūrai jaunu kontekstu un to ir padarījuši bagātāku.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. Perfekti, ir par ko aizdomāties.

  2. Kādas šausmas, kā vispār kaut ko tādu atļuj uzstādīt Vecrīgā.

  3. Tēlnieks ir merkantils provokators . Un kādēļ ar šo ,,šedevru,, vajadzēja piesārņot Vecrīgu ?

  4. kauns “tēlniekam ” par tādu murgu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. sociāli atstumtais Atbildēt

    karu nezinošam ( paldies Dievam ) , jau nav nekādas jēgas un kur nu vēl ē t i k a s par par lietām . Apšaubāms .. politisks meklējums ,, ar virzienu uz provokāciju , kas vajadzīga vien pašam autoram – ,, reklāmas rullītis ,, Ko var gribēt MMC( mūsdienīgās mākslas centrs ) ,, tēvs ,, – mākslinieciskās vājuma izpausmes …

  6. Šis tēlnieks ir vai nu demagogs vai tiešām staļina pielūdzējs. Kas gan cits būtu jāsaskata šajā skulptūrā latvietim pēc visa piedzīvotā? Kas?

Draugiem Facebook Twitter Google+