Latvijā
Izglītība

Pedagogi: Aizsardzības mācība skolā attīsta jauniešos mērķtiecību2


Valsts aizsardzības mācības stundā instruktors Ritvars Leitens palīdz kadetam Krišjānim Viļčevskim apgūt kartogrāfiju.
Valsts aizsardzības mācības stundā instruktors Ritvars Leitens palīdz kadetam Krišjānim Viļčevskim apgūt kartogrāfiju.
Foto – Valdis Semjonovs

Skolās, kurās tiek pasniegta valsts aizsardzības mācības, jaunieši esot mērķtiecīgāki un ir mazāk disciplīnas pārkāpumu. Par to liecinot līdzšinējā pedagogu pieredze. Pašlaik pilotprojektā iesaistījušās 14 skolas, kur šī mācība no rudens notiks jaunā formātā.

Jaunā valsts aizsardzības mācības programma paredz apmācībai veltīt vienu dienu mēnesī, iepriekš tās bija divas mācību stundas nedēļā. Alūksnes novada vidusskolas direktore Ilze Līviņa sarunā ar “LA” uzsver, ka viņas vadītajā skolā valsts aizsardzības mācību māca jau sešus gadus un šo priekšmetu izvēloties visi skolēni. Alūksnē atrodas arī NBS kājnieku skola, tādēļ saprotams, ka daudzi jaunieši apsver iespēju nākotnē veidot militāro karjeru. “Daudzi domā, ka militārā karjera viņiem der, jo tajā ir dažādas priekšrocības, bet daudzi to neiztur. Tagad jaunieši, skolā apgūstot valsts aizsardzības mācību, varēs izdarīt secinājumus, vai viņi varēs visu dzīvi ar to nodarboties,” vērtē I. Līviņa. Viņasprāt, valsts aizsardzības mācība jauniešiem iemācīs pamatvērtības, piemēram, cieņu pret sevi un savu valsti, kuras reizēm mūsu sabiedrībā pietrūkstot.

Kalnciema vidusskolā valsts aizsardzības mācību iepriekšējā formātā pasniedza četrus gadus. Pasniedzējs un sporta skolotājs Oskars Karls uzsver, ka skola izvēlējusies piedalīties pilotprojektā un pasniegt to jaunā formātā, lai skolai piesaistītu vairāk bērnu un mācītu viņiem vērtības. “Mācu bērniem valstisko apziņu, patriotismu, labu attieksmi pret sevi. Galu galā cilvēks pēc valsts aizsardzības mācības stundām var nekļūt par karavīru, bet būt vienkārši labs cilvēks. Līdz šim šis priekšmets skolai devis vairākas priekšrocības – bērni ir disciplinētāki, skolā ir mazāk pārkāpumu, bērni ir motivētāki,” piebilda O. Karls. Jaunieši arī esot sportiskāki un fiziski izturīgāki.

Aizsardzības ministrijas prasība bijusi, ka pilotprojektā jāpiedalās skolām, kurās jau iepriekš noritējusi valsts aizsardzības mācības apguve. Lielāko daļu veidos militārais bloks, kas pielīdzināts NBS Kājnieku skolas 1. līmeņa pamatapmācības programmai. Militārajā blokā paredzēts mācīt lauka kaujas iemaņas, sakaru zinības, šaušanu un sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Priekšmetā iekļauta valstiskās audzināšanas, dzīves skolas un fiziskās sagatavotības iemaņu apguve. Mācībai paredzēts atvēlēt katru mēnesi vienu dienu, lai varētu pilnvērtīgi apgūt nepieciešamās iemaņas. Priekšmeta apguvi īstenos esošie instruktori.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis pēc semināra ar skolu pedagogiem teica, ka priekšmeta doma nav tik daudz veicināt militārās lietas, bet vairāk stiprināt patriotiskumu un līdera dotības jauniešos. “Tomēr būsim priecīgi, ja jaunieši izvēlēsies savu dzīvi saistīt ar NBS,” piebilda R. Bergmanis.

Saeima pagājšnedēļ atbalstīja lēmuma projektu “Par valsts aizsardzības mācības iekļaušanu valsts vidējās izglītības standartā”. Lēmumā parlaments aicina Ministru kabinetu valsts aizsardzības mācību kā obligātu mācību priekšmetu pakāpeniski iekļaut valsts vispārējās vidējās un valsts profesionālās izglītības standartā noteiktajā izglītības saturā. Saeima lēmumu pieņēmusi, paužot atbalstu virzībai uz visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas izveidošanu un ņemot vērā valsts aizsardzības prasmju attīstīšanas nepieciešamību.

No 2020. līdz 2024. gadam valsts aizsardzības mācība būs kā izvēles priekšmets visās vidējās izglītības iestādēs, bet no 2024. gada tā kļūs par obligātu priekšmetu vidusskolās. Pēc priekšmeta apguves, jauniešiem izvēloties arī apmācības nometni, viņi varēs kļūt par rezerves karavīriem.

LA.lv