×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2013
Drukāt

ASV un Afganistāna turpinās sarunas par “drošības līgumu”

Foto - AFPFoto - AFP

ASV un Afganistāna šonedēļ noturēs trešo sarunu kārtu, cenšoties panākt divpusēja drošības līguma noslēgšanu vēl pirms starptautiskā militārā kontingenta izvešanas no kara plosītās valsts, paziņoja Savienoto Valstu amatpersonas.

Vēl pirms šīm sarunām Afganistānas prezidents Hamids Karzajs janvārī apmeklēja Vašingtonu, lai tiktos ar savu ASV kolēģi Baraku Obamu, un šķiet, ka viņiem izdevies panākt zināmu vienošanos virknē līdz šim neatrisinātu jautājumu. “Mēs acīmredzami ceram, ka pēc abu prezidentu tikšanās mēs varam panākt zināmu progresu,” norādīja Valsts departamenta pārstāve Viktorija Ņūlenda. nViņa piebilda, ka galvenais ir vienoties par “juridisko pamatu drošības atbalstam pēc 2014. gada”, kad paredzēts pabeigt ārvalstu karaspēka izvešanu no Afganistānas. Vienlaikus Ņūlenda atzina, ka Vašingtona necer uz tūlītēju vienošanos un ka sarunas, domājams, ilgs visu gadu.

Pēc tikšanās ar Karzaju Obama 11. janvārī paziņoja, ka Afganistānā izvietotais amerikāņu kontingents kaujas operācijas pamatā pārtrauks līdz šī gada pavasarim. Tādējādi ASV kontingents nedaudz agrāk nekā iepriekš plānots pāries tikai uz atbalsta operācijām, drošības uzturēšanas vadību nododot pašu afgāņu rokās. Vienlaikus Obama norādīja, ka NATO spēkiem pēc 2014. gada Afganistānā būs “ļoti ierobežota” loma. Obama arī uzsvēra, ka ASV spēki atbalsta operācijas pēc 2014. gada varētu turpināt tikai gadījumā, ja to lūgs Afganistānas valdības un ja amerikāņu karavīriem tiks garantēta tiesiskā imunitāte. Līdzīgā situācijā Irākā Bagdādes atteikšanās sniegt juridisko imunitāti amerikāņu karavīriem neļāva panākt vienošanos par ierobežota ASV kontingenta izvietošanu valstī pēc karaspēka izvešanas, kas noslēdzās 2011. gada decembrī.

Abu prezidentu tikšanās laikā tika panākta arī vienošanās par šobrīd ASV kontingenta uzraudzībā esošo ieslodzīto nodošanu afgāņu pārziņā, kas, pēc Karzaja vārdiem, esot izšķirošs viņa valsts suverenitātes apliecinājums. Sarunas, domājams, sāksies nedēļas otrajā pusē, un ASV delegāciju vadīs vēstnieks Džeimss Vorliks.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+