×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. decembris, 2015
Drukāt

Bites guļ “nekārtīgi”. Kā rīkoties?

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants
SVARĪGI

Andrejs Mizis atgādina, ka bitenieks nevar būt apmierināts ar sevi un padarīto, ja apzinīgi pēc priekšrakstiem bites tikai apstrādājis ar pretvarras līdzekļiem. Svarīgākais ir saprast, kāds ir rezultāts un cik liela varru invāzija ir pēc ārstēšanas. Tagad, kad bites kļuvušas rāmākas, bitenieks iesaka no malējās kāres pagrābt sauju bišu, ielikt burciņā un uzskrūvēt vāciņu. Kamēr tiks līdz mājām, bites bez gaisa būs paģībušas. Tad uzlej siltu (+35...+36 °C) ūdeni un samaisa. Burciņas saturu izlej uz balta šķīvja. Mirušās bites ar pinceti izlasa un apskata traukā palikušo šķidrumu. Mazie, apaļie brūnumiņi ir varras ērces. Labi, ja pēc apstrādes ar pretvarras līdzekļiem uz 100 bitēm ir aptuveni viena ērce.

Augusta beigās ieziemoju bites atbilstīgi katras saimes tābrīža lielumam, peru daudzumam. Tagad, apstrādājot pret ērcēm, atklāju, ka dažos stropos ir tik daudz bišu, ka tās guļ aiz šķirdēļa, bet citas saimes apdzīvo tikai daļu no atstātajiem rāmjiem. Vai drīkst neapdzīvotos rāmjus pārlikt tām, kam par šauru. Kāpēc tā notika? ANITA OGRĒ

– Neredzot saimi un nezinot, kas ar to darīts, grūti precīzi noteikt diagnozi. Taču, ja bites tagad guļ arī aiz šķirdēļa, saime tomēr varbūt nav pienācīgi novērtēta un ligzdā atstāts pārāk maz rāmju, – skaidro viens no Latvijas pieredzes bagātākajiem biteniekiem Andrejs Mizis. Sākoties salam, bites, kas atrodas ārpus ligzdas, ies bojā. No saimes, kam ligzda acīmredzot atstāta par plašu, var noņemt malējos, bišu nesegtos rāmjus un pārlikt bitēm, kam par šauru, bet tas jādara nekavējoties, kamēr nav sācies sals. Bites lido un kustas, ja gaisa temperatūra ir vismaz +8 °C. Vēl jānovērtē, vai rāmjus vispār vērts likt, vai tajos ir sanesta barība ziemai.

Bitenieks var būt mierīgs par saimes labu ziemošanu, ja katrā rāmī ir aptuveni trīs kilogrami barības. Lielajai saimei uzmanīgi atbīda šķirdēli tajā pusē, kur kamols atrodas ārpusē, un pieliek papildu rāmjus, tad šķirdēli novieto atpakaļ. Ja tomēr šaubās, vai medus gana, tagad vairs piebarot nevar un tikai agri pavasarī uz rāmjiem var uzlikt kvalitatīvu medus rāmi.

Runājot par iespējamajiem iemesliem lasītājas minētajā situācijā, jāteic: lai pareizi ieziemotu bites un atstātu pareizo daudzumu rāmju, vajadzētu zināt bišu mātes vecumu. Jaunajai, attiecīgā gada mātei parasti atstāj 2/3 no augusta beigās ligzdā esošo rāmju skaita, bet mātei, kuras vecums nav zināms, – pusi rāmju.

Un vēl – labos laika apstākļos dažas saimes pero pat tagad. Varbūt šajā siltajā rudenī izaudzēts vairāk jauno bišu nekā citugad?

Saimē, kas kļuvusi mazāka, varētu būt vainojama varras ērču invāzija. Viena no pazīmēm – bites aizlido, it kā pazūd no stropa. Ja ir šāda saime, Andrejs Mizis iesaka ievietot plāksnītes ar sintētiskajiem pretvarras līdzekļiem. Savā saimniecībā viņš lieto sintētisko pesticīdu Vetfor. Kā novērojis bitenieks, daudzas līdz šim populārākās plāksnītes vairs nav efektīvas, jo pat zinātniski pierādīts, ka ērcēm pret šiem preparātiem izveidojusies rezistence.

Bioloģiskās saimniekošanas piekritēji var izmantot līdzekli Hive Clean. Tik siltā rudenī kā šis, kad dažās saimēs vēl ir vaļējie peri, kas vajadzīgi ērču attīstībai, bitenieks iesaka šo līdzekli lietot strikti pēc instrukcijas, veicot apstrādi ar norādīto dienu intervālu – 1., 6. un 13. dienā. Tagad vēl var izmantot skābeņskābi, taču cilvēkam sevišķi jāuzmanās no tās kaitīgajiem izgarojumiem, jo process var beigties letāli. Gan dūmojot, gan pilinot skābi, kas šķīdināta cukursīrupā, noteikti jāuzliek sejas aizsargmaska, lai neieelpotu skābes tvaikus. Bišu organismiem tie nav nāvīgi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+